Přidej zprávu »
catany: to A. v V. : :-)
A. z V.: Teď už rozumím těm vysokým kramflekům pod sukní Lukrecie
Jana: Děkuji za odpověď. Takovéto "důmyslnosti" historického oděvu jsou velmi zajímavé a některé detaily si člověk ani neuvědomí - v dnešní době jen zalovíme v kabelce a jen těžko si mnoho dam dokáže představit, jak se takovéto "maličkosti" řešily dříve.
catany: to Jana : Spodnice i zlatá vnitřní sukně mají otvory na boku. Cerna sukně sayy i galerilla ma otvor vepredu, takze se tam da dostat.
Jana: Otázka neznalce, jak se dáma dostávala ke kapsáři? Pokud z něj něco potřebovala, musela někde stranou vyhrnout sukni, nebo byl v oděvu nějaký důmyslně skrytý otvor? Díky :-)
catany: V tomto připadě je spíš štrapace s verdugadem a celkovou vahou sukní, než knoflikama spodárů...ovšem ono není jisté, zda je dámy nosili či nikoliv. V každém případě i se spodkama je to proveditelný ukon. (pozn. Hodne malo piju a tak vydrzim pul dne bez problemu. Samozřejmě to je z medicinského hlediska špatně a asi to nebude ten nejplatnější argument..).
diabolus: jistě, ale předpoklad je, že minimálně tři až čtyři hodiny v něm dáma byla a já bych třeba tři hodiny nejít na záchod nevydržela. Vycházím z vlastních oděvů na konec 19.století, kdy není možné sundat spodky oblečené pod korzet a když už by se z nich člověk vysoukal což hodně špatně jde, tak je nemožné je zpětné obléci na původní místo. Tak jsem byla zvedavá, zkušenost s renesančním korzetem nemám.
catany: Originalni spodky taky nejsou rozstrizene... Ano, jiste, jit v tomto odevu na zachod je komplikovane, ale proveditelne. Ovsem bavis se o reprezentacnim odevu, nenosil se cely den v kuse...
diabolus: Mají ty spodky prostřih (nejsou sešité v rozkroku) nebo jsou normálně šešité? pokud přes to vrazíš spodnici a korzet, tak si v tom odskočit půjde dost na houby, ne?
Ajna: Skvělé! Moje další renesance bude doufám stejně výpravná a krásná.
BlueBoard.cz ShoutBoard