Přidej zprávu »
Páv: Nevím přesně ale není možné že už vyprodali kapacitu na té Plickově?
Pavel: Nevíte co se děje s Nordic 3,7? V Praze je nyní pokrytých adres méně (dle infolinky proběhla "optimalizace" mapy pokrytí), navzdory novým vysílačům. Např. v okolí BTS Plickova nyní Nordic bez pokrytí (dříve 100M), O2 ale zde stále nabízí 250Mbit/s (byť jede sotva 130 - osobní zkušenost). Proč O2 používá frekvence Nordic, tušíte někdo?
Páv: Byla spuštěna? Jezdím tam kolem relativně často a ještě jsem ji nezachytil. Podle vzhledu tipuju T-Mobile
Martin: 1.8.2019 byla spuštěna nová bts na kancelářské budově Kauflandu na Bělohorské 205 P6 . Nevíte někdo jestli je to Vodafone ?
zajDee: Zajimavy, to by stalo za clanek. Kdyby jeste fungoval blog... :-)
Páv: O2 v Praze na svých frekvencích ve 3,7 nevysílá nic, vše je v přídělu "divize Nordic"
zajDee: @Páv: v seznamech Nordicu jsem ho nečekal. :-) v seznamech O2 není, tam jsem hledal.
Páv: Ořech je odlovený, jsi nepozorný
KubbY: FIX LTE O2 modemem ????
zajDee: 3,7 GHz je i v Orechu u Prahy na sajtu O2. Ale cim to odlovit...
ufon: Já zapomněl, ve Znojmě na Telecomu máte krásný třísektor 3.7GHz. Nechtělo se mi kvůli takové blbosti zastavovat.
Páv: Aktualizace seznamů
David UH: @koukac: to je vsecko davno pryc :-)
Eba: Psal jsem přeprodávačům, jestli tam není špatný profil a jelikož to nevyvrátili, pouze napsali že to zkoumají s CETINem a dají vědět, tak bych řekl že jo. CETIN si s odpovědí dává na čas.
koukac: ajo no tak nic no... uz ticho
zajDee: Koukači, koukači. Koukej pořádně. 31.3.2004
APiK: ad CSD problematika níže: Chyba byla skutečně na straně TMCZ.
halap: Článek na Lupě: Hodiny, komíny nebo zámek. Podívejte se na skryté mobilní vysílače Vodafonu odkaz »
koukac: odkaz » 3G Nokia ? co to ? Kde jsou Hujahej radia ?
Páv: Aktualizace seznamů
Mark: CDMA je zrušeny ale na těch kmitoctech už je nainstalovana technologie od Nokie mám pocit tak že zachvili opět začne rušení v TV pásmu díval jsem se spektrakem ale ještě to nebylo ve vzduchu je to tak měsíc
koukac: primarne bacha, ten jejich radoby merici system je na levacku, jednou rika to pak ono. Me taky psal kdysi 250M, pak sme spadli na 100 a pak na 50. Od ustredny cca do 700m, aktualni link speed okolo 62Mbit, tedy padesatka mi jede zcela oka. Ale staci se podivat o ulici dal a zas to pise kokotiny. Proste nezjistis maximum dokud linka nezije a nezapojis modem...
Honza: No mně se s Cetinem dějou divné věci. 700 metrů kabelu k rDSLAMu, po spuštění 50 mbit, pak dlouho 100 mbit a teď najednou jen 20 mbit. Psal jsem na Cetin, a prý je to hraniční mezi 20 a 50, tak píšou 20. Je zajímavé, že sousední dům na identicky dlouhém kabelu má 50 mbit a dva jeět+ vzdálenější také...
zajDee: Asi uz je vypnuto. odkaz »
Páv: Jak je to s tím vypínáním CDMA u O2? Je už vypnuto? Na spektru tam teď nic nevidím
KubbY: Ja mam na 280m synchro na 216Mbit a realne to jede kolem 200 na kabelu...
zajDee: Bonding bude oficialne jen s terminatorem a zatim (jeste porad) ho nedelaji. Podobne zatim nebudou nejspis delat bonding 35b profilu (>100 Mbps). 104 na 250 metru ok neni, ale je to skutecne 250 metru kabelu? Ja mam na 450 metru 0,4 mm kabelu rychlost 150-160 down s profilem 35b. Je v tom fritzu videt profil? Je to 17a nebo 35b?
Eba: Jak se tady před časem rozebíraly témata DSL bondingu, vectoringu atd... Je OK že CETIN na webu ukazuje 250Mbit, reálně to při zřízení udělalo 104Mbit na 245m dlouhém vedení? Záměrně jsem si objednal FRITZ!Box 7530 a očekával jsem, že CETIN zapojí všechny 4 žíly co vedou z DSLAMu a sbonduje se to, ale technik zapojil jeden pár a řekl že tak se to dělá a nikdy nezapojoval jinak. Nevíte někdo ty realizace? Na cetin psát nechcu, protože nechci flusanec do ksichtu "naše síť je velmi živá a naměřené hodnoty se mohou bla bla bla", jako už několikrát v minulosti. Díky.
Páv: Ano toto vše jsem udělal ale nikde tam není zobrazen BSIC (i když je vnitřně dekódován)
Páv: Takže mám RTL-SDR, vyzkoušel jsem grgsm, a nějaké tipy jak dekódovat BSIC?
Danner12: Zdravím, chtěl bych se zeptat jakej je rozdíl mezi 2G,3G, LTE jako po technickej strance. Když se telefon přepne do 2G z lte tak se zaregistruje k jinej ustředně,systému která se stará o 2G nebo všechno zustane stejné a týká se to jen rádiové části atd? A jak často telefon komunikuje se sití? Někde sem četl že jednou za čas pošle nějaký data o poloze,signálu apod. ale jak je možné že okamžitě po vyndání simku zmizí signál to musi kumunikovat nonstop ne?
dj-bobr: spac1: Záleží na technologii, vysílacím výkonu, anténách.. reálné jsou i desítky kilometrů, ale často jde o situaci, kdy sice máš na telefonu viditelný nějaký signál, ale už přes tu dálku jde sotva provozovat nějaká užitečná služba (kvůli rušení, nebo že telefon nedovysílá na BTS, popř. překročena limitní hodnota Timing Advance u GSM atd.)
spac1: ahoj, neví někdo kolik má asi BTS dosah ve volném prostoru (žádné překážky)_
Páv: Aktualizace seznamů
KubbY: A oni by meli umirat i nejake jine? Nordic uz je mrtvej davno ne? Nebo jim CDMA jeste smazi?
koukac: co vim tak jo, ale vesmes jen umiraji ty od O2...
Míra: Aktualizují se vysílače CDMA?
Honza: Jak jsem psal, jedná se o identický vysílač. Příbram je v tomto případě název nejbližší obce. Ale u Honyho nevím, jestli mu má vůbec ještě smysl odpovídat...
Mechanik: hony, fotky jsou stejné protože jde o stejný vysílač.
Michal: @bublanina Wczoraj testowałem u was w prepaidzie O2 na Samsungu S7 (XEO) i ikonki "VoLTE" nie było... Jakieś ustawienia niby są ale nie ma nawet przycisku w samsungu do włączania VoLTE...
bublanina: v cechach i prepaid carta volte ma...
Michal: Witam koledzy, W Czechach operatorzy udostępniają VoLTE w prepaidach?
hony: tak si najdete pribram dab+ bukova hora a pak i u nl bukova hora a srovnejte ty fotky
Drink: Viděl jsem nezmapovanou BTS , Praha 19 Kbely, Toužimská 965/11 (roh Touzimska, Ledecska) tak kdyby jel někdo kolem, prší není do čeho píchnout:-), tak díky.
Honza: Ten vysílač má lokalitu Ústí nad Labem, stejně jako vysílač Plzeň v Krašově, ČB na Kleti atd.
hony: proč máte příbram bukova hora dab+ stejnou fotku jako u usti n l ?
koukac: me se aj libi... dycky potkam kamosa s O2 a tomu to tam sivit hezky... ja bych se za ikonku nezlobil
Petr: To je dobre stejne je hnusna
koukac: samsungy S5,6E,7/E,8,9 - ani to píp, natoz nejaka nova ikonka u TM
Syky: Mě se u T-mobile žádné VoLTE v liště na telefonu teda nezobrazuje u Samsungu S10. A to jsem za poslední týden projel Čechy i Moravu..
zajDee: VoLTE by mělo být v celé síti (vlastní i sdílené). Jakmile je telefonu povolena registrace do IMS, neměl by být rozdíl, jestli jsem v Praze nebo v Bílé Vodě. TM tedy nejspíš povolil registraci dalším telefonům.
honzatrx: Jo a to VoLTE už svítí všude, kde je 4G např. i v zapadlé vesnici v Sev.Českém kraji
honzatrx: zajdee: Tarif od T-M firemní flat s 10GB, mobil Cubot J3 Pro. Mimochodem na tak levný přístroj už párkrát příjemně překvapil.
Páv: Aktualizace seznamů
koukac: v mape je i novej sajtik na firme nedaleko kunstatu... ale ac sem kolem lital jak vrabec, nezachytil jsem ani 2G ani 4G od tama, pritom vse je na strese osazeno, jen to asyk neni zive... otazkou jest proc...
halap: Po delší době i start-lte.ctu update
Páv: Aktualizace seznamů
KubbY: Dela to hodne taky HW, zkousel jsem 2CA i 3CA vzdy na jednom miste a 3 ruzna zarizeni a neskutecny rozdil. Treba SONY Xperia X je uplne marna, Samsung A7 uz trochu lepsi, ale treba Honor View 20 nameril 2x tolik co Samsung a temer 3x vice nez SONY...
koukac: to ten sektor musel byt snad uplne volny...pokud je to skutecne jen 2CA. Jedno mestecko, TM 2CA, taky asi uplne volny nebo nevim, takova cisla jsem tam nikdy nenameril odkaz »
oskar: V Brně, O2 B3 + B20 odkaz »
APiK: Páv: Mezioperátorsky je dost ohrožený zvíře? Mezi O2 a VFCZ nemám žádný problém. Stačí však někam hodit SIM TMCZ a jsem v řitii.
APiK: Díky všem za info. Páve, datová a faxová čísla postupně zrušili všichni třii opy. Dohledal bych to i písemně a třeba VFCZ jsem to osobně v jejich dohledových systémech sám přehazoval. O2 byl tuším poslední, kdo tyto tři čísla sjednocoval.
Páv: Aktualizace seznamů
Páv: Při výměně GSM hardwaru za Huawei se HSCSD zrušilo. Data/fax z/do hlasu převádí MGW.
dj-bobr: A to jsi neviděl, jak škaredě se na mě zatvářili pár let dozadu u O2, když jsem se opatrně tázal na ECSD a zda ještě stále umí HSCSD :) btw, kde vlastně se z CSD datového toku stává audio u datového volání přes UMTS/VoLTE?
Páv: Datová a faxová čísla jsou stále platná a při volání z PSTN je nutné volat datové/faxové číslo jinak hovor přijde jako hlas. To se nezměnilo. T-Mobile a O2 mají nově SIP propojení a tam je "problematický" clearmode kodek tak CSD mezioperátorsky je dost ohrožený zvíře
APiK: To je historie. Voice, Data ani Fax čísla už nejsou u žádného operátora. Číslo je jen jedno, protokol určuje initstring. Každopádně děkuji všem. Já už mám jasno. Dnes prokázáno, že chyba je jednoznačně na straně TMCZ, což budu řešit formou reklamace služeb. Problém nastal po 20ti letech provozu někdy před cca 10ti dny.
dj-bobr: Pamatuju z mobilního pravěku, že u Oskara si na CSD člověk musel aktivovat separátní data/fax čísla a podle toho, na které se volalo, byl hovor terminován. Legrace byla, že hlasově se dalo na datačíslo zavolat, telefon vyzváněl a hovor nešel přijmout (ale SMS přicházely)
APiK: Mark: Point Pardubice O2 to Praha-střed TMCZ a samozřejmě i zpět. Volání na TMCZ jde už jako hlasové... To samé, pokud si pouštím tyto modemy u sebe v kanceláři na stole. Stačí vyměnit TMCZ za VFCZ a spojení zůstává v datovém protokolu. Každopádně dnes bude technicky prověřeno a v případě prokázaní chyby u TMCZ se na ně obrátím s reklamací služeb.
Mark: To:Apik,. Je to tak záleží na kolokaci co vím tak stará technologie to uměla ale nová již ne. Musel bych se přesně zeptat kolegy ten to řeší
APiK: Tak se zdá, že TMCZ potichu zrušil podporu CSD vytáčeného připojení. Ve VF i O2 stále funguje. Nemluvím o připojení k internetu, ale o propojení point to point :-( Nebo ji prostě jen něco přestalo fungovat? Má někdo podobnou zkušenost? Může někdo zkusit?
Páv: Vypadá to tak ano
Petr: odkaz » toto zruseno bez nahrady ? Nebo ma byt nahrada meteo vez vedle ?
mfuhrer: oskar: patrně pikocela v areálu Navos, běžná to věc
Páv: Aktualizace seznamů
koukac: tso, neodpovida dodanym datum od operatora ?
KubbY: Ona ta mapa je cela nejaka komicka
koukac: a co takove 3G na sajtu Bk/Lipuvka... to tam uz neni vid...kdyz tam na nej nejsou anteny...
KubbY: A ono tam fakt je
oskar: *FDD
oskar: Nezdá se vám mapa pokrytí čtú O2 2600 FFD divná? například v Suchohrdlech u Miroslavi prý je.
bublanina: nooo ale co volte u jineho operatora...esi pak pojede...
Honza: koppo: U toho je psáno AOSP - to to opravdu běží na Androidu?
koppo: Nebude lepsi treba tohle? odkaz »
zajDee: 8110 4G nedoporucuju. Mizerny rozhrani, lagujici. Nelogicky chovani UI. Prilis drobny tlacitka, navic zapusteny do tela, takze se spatne mackaji a casto se stane, ze tak klavesu zmacknete az s vypetim sil - a ona vam udela nejakou aktivitu vickrat (napr. backspace). VoLTE fajn, ale jinak ten telefon je spis na zlost.
Petr: Tak super, asi ho vezmu za ty prachy do zalohy
koukac: umiii a tusim minimalne u TM je podporovano... to je takovy nadejny duchodco telefon, taky kolem nej krouzim pro znameho...
Petr: Nevite zda u Nokia 8110 4G umi / funguje VoLTE ??
Petr: koukac: tak si to pletu, neukazuje 4G ale LTE
MN: Jake je v soucasne dobe vubec vyuziti pasma 2100 TDD?
koukac: mel sem SGS7 s TM SW a neindikoval lautr nic...
Petr: Pokud je TM soft tak jo.
bublanina: samsungy resp zadny telefon v tmobile co vim neindikuje VoLTE..
DZO: K signalizaci voLTE na telefonech: Na S9 od VDF se mi tato fičura po poslední aktualizaci nezobrazuje. Prvně jsem si myslel, že to nefunguje na síti, ale hovory jedou stále přes 4G, takže tak. VoWifi tam aspoň zůstalo :D Na S7 zatím VoLTE zobrazováno...
Páv: Aktualizace seznamů
zajDee: @honzatrx: jaky tarif, jaky telefon?
dsl: Dál ani nechoď, hlavně ne do Brna
honzatrx: Nejsem lovec ani místní témata nesleduji, nevím, zde nebudu mimo mísu, mám jen poznatek, že od 24.7. se mi u T-M ke 4G rozsvítilo na displeji i VoLTE a zůstává po celé Praze i okolí. Dál jsem zatím nebyl.
koukac: nokia 220 4G neumi 3G, to je zajimave
Páv: Aktualizace seznamů
Petr: Tak nechat nejaky minimalni pocet kanalu GSM, aby se nereklo a zbytek dat UMTS
Tom: Dochodcovia by to rozchodili a bol by si prekvapeny.
koukac: to by byl az moc velky skok, to by duchodci nerozchodily... moc aligatoru,CPA, Nokii, proste tlacitkacu UMTS900 neumi...
Petr: UMTS misto GSM a bude dobre
Mechanik: Není kolem toho LTE nějaká zbytečná panika? Mám mobil jen s GSM a UMTS a stačí mi to na vyřizování běžné agendy úplně v pohodě. A to posílám spousty fotek přes WhatsApp i e-mail. UMTS bych určitě nevypínal.
tchuuutcho: jen v 3G oblasti sem nebyl uz roqy s podivem ze neco take existuje...
Fanda M.: Na Konenskym náměstí v Kutné Hoře je nové plný signál LTE, rychlosti odpovídají BTSce o frekvenci 800 MHz (40 - 50 / 15 - 25). Je tu cca 2 týdny, jinak tu byli vždy jen 3G.
Páv: Aktualizace seznamů
bublanina: volalo mi o2 na tm a hd voice indikace aj hlas byl realne lepsi, dobry no.... toto trvalo. ale furt mam dojem ze to neni aktivni u vsech cisel...
ntw: @David UH: já jsem to zjistil až teď, když přestalo fungovat SMS dobíjení. Jinak za náhradní SIM (starou jsem ztratil, ale měl jsem tam kredit přes 12 E) si O2 SK účtuje 10 E.
David UH: @skrivan: na Slovensku :-) a pak ji musíš aktivovat, což na dálku neuděláš, buď na SK adresu pobytu pošlou doporučeně aktivační kod, nebo osobně v prodejně (i cizinci). Já jsem volil druhou variantu.
skrivan: Kde se da O2 SK karta koupit?
David UH: @ntw: dobijeni pouze z SK plat.karty je zruseno nekolik let, uz na predchozi simce, kterou mi zrusili asi pred 2 lety, jsem poslednich par let dobijel bez problemu z CZ plat.karty.
ntw: Zjišťuji, že slovenské O2 snad zrušilo SMS dobíjení a znovu umožnilo přímé dobíjení platební kartou i z karet vydaných jinou než slovenskou bankou. Takže jsme tam, kde jsme už byli. Jinak 1 GB na den za jedno éčko je pro krátkodobé pobyty snesitelné.
Páv: Těžko říct co si o celém cvičení myslet. Možná "jenom" výměna RNC za novější
koukac: ale nove instalace stale sazi nokii...
mfuhrer: Takze LTE 2100 v Pze na spadnuti, ne?
zajDee: Gde, gde. Od začátku května je v seznamech 1596 zmen pro okres='AB', z toho 932 s RNC 3106, 654 s RNC 3109, 24 pro RNC 3601 (a dve dalsi pro RNC 3108). Celly (zaznamy) v okrese AB pred kvetnem 2019 maji obvykle RNC 3108 (1524 bunek), 3109 (318 bunek) a 3601 (6 bunek). Vypada to jako likvidace RNC 3108 nebo nejaka swapova aktivita, pro kterou RNC 3108 neni ready. :-)
Syky: GDE?
koukac: gde kde
Jarda: Gde? to neznam... když už tak Kde.
koukac: a gde ?
zajDee: Co to ta O2 provadi s 3G? Swap na SingleRAN kompatibilni hardware?
Páv: Aktualizace seznamů
koukac: odkaz »
koukac: Bo/Tisnov, asi priprava na 3,7G...
Zdeněk: A kde přesně.Přímo u přehrady?
Tukan: U Vranovske prehrady vyrostl novy betonovy stozar. Zatim bez anten. Provoz jak na Cejlu, lokalizace nekdy priste.
bublanina: vas telefon podporuje há dé vojs
dave.mh: Já když zavolám na 4004, tak prý číslo neexistuje. Je chyba u mě?
4004: Tak naštěstí je hodně lidí, kteří vůbec nepoznaji rozdil v kvalite. Jen mluvi, nemluvi.
Páv: Aktualizace seznamů
dj-bobr: Úlet je, že to "WB" AMR 6.6kbps bylo právě při volání na 4004 a říkalo to "bohužel" a kecy o nepokrytí 3G sítí, nicméně při locku na UMTS vyšla stejně hnusná kvalita zvuku, stejně nízký bitrate a povídalo to, jak gratulují. Jinak hovor TMO 2G (S8) -> TMO 2G (S5) teď opět WB 6.6kbps
Petr: Je zajimavy, ze při 2G na Samsung S7 + naky Lumii mi to po zavolani 4004 nehlasi HD - par mesicu zpet urcite hlasilo, ale Samsung A5 2017 halsi HD
Páv: Ale hned řádek pod tím se tvrdí NB-AMR tak to jsou konfliktní informace. Každopádně half-rate.
dj-bobr: Teď jsem to schválně zkusil a ve 2G mi to s radostí spojí kodekem WB AMR, ale s bitratem 6.6kbps.. odkaz » to je fakt hodně lowD-voice
Petr: Asi uz to T-M v 2G siti zase vypnul odkaz »
Petr: Ma T-Mobile na 2G vsude zapnuty HD Voice ? Kdyz volam z jednoho mista, stridaj se mi tam asi tri ctyri BTS a z jedny je hlas jak kdyz druha strana mluvi z h@jzlu
Miroslav Laduna: Z pohledu síťového operátora je podle mě nejdůležitějším faktorem spektrální účinnost odkaz » Současné LTE800 však právě z důvodu SFN co do pokrytí území (příhraničí, podzemí) ztrácí proti kanálovému systému GSM. První bod se dá vyřešit (a řeší se) roamingem. Druhý bod by vyřešila jiná konfigurace (LTE) 700 vůči 800, ale frekvenčně jsou downlinky těchto pásem poměrně blízko, takže by zbývalo třeba v opodstatněných případech zakázat 256QAM, či použít vyšší vyzářený výkon, či nižší frekvenci. Co se ještě týče té spektrální účinnosti, tak samozřejmě mít dokonale refarmovaná pásma 700 až 900 a nemít "fyzicky dvě sítě" , jako je to dnes, ale jednu a kompletě všichni operátoři by šli na stejnou úroveň = nájemník = nesíťový operátor. To by ale pochopitelně vedlo ke znevýhodnění meších operátorů.
zajDee: @Mr. B: to je dobrá otázka. Já to nevím. :-) Pokud by nestačil, byla by hovorová kapacita GSM ještě nižší. Frekvenční plánování GSM odpadne, až bude GSM pryč, do té doby zůstává (možná se víc komplikuje, protože kanálů je s aktivním UMTS 900 k dispozici míň). Navíc přibývá plánování UMTS 900 a přechody z/do UMTS 2100. Ale pořád si myslím, že to za to stojí.
Mr. B: @Zajdee A bude ti na tři nosné stačit jeden signalizační timeslot? Vypadá to tedy na dvojnásobnou kapacitu UMTS plus odpadnutí fregvenčního plánování resp. interferencí jako bonus.
zajdee: A rvoutek neumi UTF-8. Misto otazniku mel byt :facepalm:.
zajdee: Pocitat neumim ????‍♂️ 3*8-1=23, ne 25. Takze 23 full-rate nebo 46 half-rate.
zajDee: Ad hovory: UMTS: Az ~200 hovoru half-rate nebo ~100 hovoru full rate AMR v idealnich podminkach jsem ted nasel v literature. GSM na tri kanaly = 25 timeslotu, tj. 50 half-rate hovoru nebo 25 full rate. Pocitam spravne?
r00t: jokrer: E3370 funguje OK (idealne s modem FW, je mozne ho downgradovat z HiLinku) a sezenez ho pouzity za 200-400kc podle stesti na aukru/sbazaru/atd..
jokrer: Ahoj, jak je to s rychlosti 3G u Tmobilu! Jaktoze mi jede jen 0,2 Mbit v HSPA rezimu v krajskym meste na plnym signalu, nedebrali nejaky kanaly ve prospech 4g? Jo a neznate nejaky 4g usb levny co mi pojede v routerboardu?
Páv: Aktualizace seznamů
dj-bobr: Četl jsem kdesi, že v nezarušené UMTS R99 buňce, která není zatížená datovým provozem, jde reálně odbavit 40-50 CS hovorů.. otázkou jest, co je limitující - tipuju ve městě počet spreading kódů a na venkově výkon na uplinku.
Mr. B: Mě v tom článku na Lupě trochu chybí porovnání hovorové kapacity GSM vs. UMTS 900. Čili, jaké navýšení kapacity sítě lze z tohoto kroku očekávat. U GSM se dá s 5 MHz přídělem realizovat souvislé pokrytí, odhaduju se třemi nosnými na sektor, resp. nějakých 21 hovorů. U UMTS 900 netuším...
skrivan: @dj-bobr: Uz tedka je dost mist, kde je VDF (ale i zbyvajici) jen v E-GSM, takze uz je to nejspis na mnoha mistech poresene a nikdo to nebude resit.
dj-bobr: Tak jsem přečetl Zajdeeho článek na Lupě o refarmingu a vyvstává mi z toho jeden postřeh: Vodafone už nebude mít jediný P-GSM kanál a vše jen E-GSM? Co na to historické "legacy" zařízení typu M2M? Nepředpokládám že by někdo používal VF s Dancallem, ale v M2M sektoru by ta nepodpora mohla být vysoká..
Páv: Sama BTSka nemůže vůbec nic, ta je řízena sítí, a opravdu si nedokáže vymyslet hovor. Ale umím si představit mnoho callcenter, která než pustí živé navolávače na bázi čísel nic netušících občanů, tak si to nejdřív nějakým automatem prozvoní...
Tom: Páv: Vůbec nevím. Spíše se ale přikláním k té třetí variantě. Jestli tedy vůbec existuje nějaký systém, který třeba automaticky zkouší aktivitu různých čísel. Na nějakém diskusním fóru jsem se dočetl, že zkušebně zjišťovat aktivitu čísel prý může i sama BTSka.
Páv: Omyl? Zlomyslnost? Někdo si strojem mapuje která čísla jsou zapnutá?
Tom: Ahoj, chtěl bych se zeptat. Co to je, že mě čas od času na 1 sekundu prozvoní skryté číslo? Za poslední tři měsíce se mi to stalo dvakrát. Díky.
Páv: Není. 1800 zrušeno podzim 2016, takže přesun na stožárek musel být před tím
Honza: Tak to se není čemu divit, už na minulé fotce dům vypadal na spadnutí. Pokud si dobře pamatuji, ta bedna zůstala původní, jen vedle ní tedy vyrostla příhrada. Ta 1800 anténa je asi připravena na LTE, proč by ji jinak montovali i na nový stožár.
maop: Bohužel nevládnu žádnou O2 SIM :(
Páv: Díky za teréní výzkum, popis upravím v nejbližší aktualizaci. Druhá anténa je ex-GSM1800
zajDee: Mě na té fotce spíš překvapují dvě antény. V seznamu je jen jedna buňka (GSM 900).
maop: Honza: Místo domu, na kterém site byl jsou tam jen základy. Co se s ním stalo netuším. Místo situ na střeše je tam tento věžokontajner.
Honza: @Páv: BTS odkaz » byla podle nesedící fotky s popisem buď přesunuta, nebo to je jiná fotka. Bylo by fajn to opravit
zajDee: BTW zitra mi neco vyjde. Tak me pls nekamenujte, pokud tam bude nejaka bota. Dik. :)
Páv: Jo kdyby Páv nebyl lajdák tak by i lovce pozval. Tak příště
mfuhrer: beztak to byl letos sraz toliko pro nějaké lepšogsmlidi, alespoň si nevzpomínám, že by nás, dělný lid, někdo zval :P
MikeZl: @ zajDee: No já se na tebe letos těšil na sraze a ty jsi nedorazil. Tak snad se příští rok polepšíš
MikeZl: Je mi jasné, že zisky operátorů jsou krásné, ale asi nezůstávají v naší republice. A navíc měla by se začít stavět 5G síť. A z pohledu nadnárodního operátora, kde se asi začne první stavět? U matky nebo u dcery? A tak se začnou alokovat prostředky a tudíž se začne šetřit.
zajDee: @Pav: trochu. :-D ad sraz, jestli bude neco v Praze, rad dojdu. Posledni velky se mi nevesel do rozvrhu. :-(
Páv: Ty už si z tý twitterbubliny zblbnul a kdy se ukážeš na nějakém sraze?
zajDee: Na to nikdo nezapomíná. Zisk se ovšem dá generovat různě: dravým způsobem typu Bakala (vysaju z firmy, co se dá, a zbytek nechám chcípnout), kreativním nákupem (koupím firmu, která si pak sama na sebe půjčí a ty peníze mi pošle, a tím mi zaplatí její nákup, takže mě to skoro nic nestojí) typu Kellner, dotačním stylem typu Babiš, nebo operátorským stylem typu "nemám konkurenci, tak proč bych zlevňoval". Ale to je na úplně jinou diskusi.
dongak: Lenže každý zabúda na to, že tu sú firmy, ktoré niekto vlastní a chce mať zisk. Nie sú to štátne podniky.
zajDee: To je samozrejme nesmysl. Smlouvu musis mit napriklad kvuli bankam a dalsim organizacim, ktere jsou posedle overovanim vseho pres SMS. (Mimochodem tenhle argument je dost marny. V zahranici je taky nikdo nenuti a podminky jsou uplne jine. Holt specificky trh.)
dongak: @zajDee: To je síce pekné, ale nikto ťa nenúti mať zmluvu u operátora.
Páv: Aktualizace seznamů
zajDee: MBTS je mozna draha zalezitost, ale stejne tak jsou drahe i nase tarify. Tak at se vsichni tri snazi. (Tlak na naklady je u TM posledni dobou ale videt dost.)
dongak: Ja zase poznám akcie kde napr. nemal CETIN a VDF tiež svoje mobilky a TMCZ tam mal. Záleží od toho o akú akciu sa jedná, či tam je operátor sponzorom, či sa jedná o marketing alebo to dokáže pokryť z klasických sajtov. A hlavne MBTS sú dosť drahé záležitosti.
Páv: Tak EBITDA není čistý zisk že...
koukac: nejvetsi operator se ziskem 11,4miliardy setri ? chudoba dorazila i do tohoto segmentu ? snad ne...
Mikezl: @dongak: Usuzuje asi na základě nějakých zkušeností. A já ho podpořím. Již několik mnoho let pozpátku měl na Masters of Rock odkaz » mobilku vždy je TMO. A letos je to úplně naopak. Má ji tam O2 a TMO na to prdí. Hold letos se u TMO utahujou opasky a šetří se kde se dá...
skrivan: Co zvladne 3G to zvladne, na ten zbytek stale jeste bude 2G. A vetsina lidi bude tak nejak spokojenejsi.
dongak: @Páv: Na základe čoho tak usudzuješ?
Páv: Přijde mi to že letos T-Mobile rezignoval na mobilky na hudebních festivalech? Přijde mi že se snaží už jen O2
zajDee: Nezapominal bych na to, ze WCDMA bunky dychaji. Pokryti muze byt pri velkem poctu uzivatelu i mensi nez u LTE 800.
koukac: ono je skoro fuck esi 3G/900 nebo LTE800, cloveka to donuti k vymene telefonu i tak, snad bude plusem stale bezkonkurencni pokryti, lepsi nez LTE800... s tim si fakt vsude nezavolam... proste mapa je jedna vec, realita druha.
Petr: Az mi vypnou 2G, tak si v 3G na 900MHz nezavolam Muj Samsung B2700 co mam na vylety pod sirak...
zajDee: spíš terminály s VoLTE. Funkčním VoLTE. Ale protože to není samozřejmost ani u modelů nově uváděných na trh, tak se ještě UMTS vypnout nedá.
dongak: Keby si všetci vymenili staré terminály na také, kde je podpora 4G (samozejme, že aj so SIM), tak by už bolo dávno po problémoch a UMTS by sa mohlo vypnúť..
Honza: 3G je bohužel opravdu jediné současné řešení s plnou podporou hlasu. Nevíte, jak to bude s hlasem v 5G? Jestli to bude tak zvrtané jako u LTE, tak tu s námi bude 2G a 3G ještě dost dlouho.
KubbY: K cemu UMTS, ja bych to vypnul uplne
skrivan: Prirozeny vyber tentokrat tesne minul.
jouda: Dívka lezla na AM vysílač v Dobrochově - odkaz »
ZMachine: Tak na cnews se již spekuluje... :) Jsem pro hlasový provoz 2G&3G@900. 3G 2100 -> off. Kolik tak asi stačí GSM kanálů na současný provoz sítě?
U_2: Ahoj, je někde přehled či odhad, kde/kolik má O2 základovek pro 3.7 GHz?
r00t: APiK: Pohlednice pekna, daleko od pravdy to taky neni... jenom se to netyka 5G ale vseho provozu obecne. Ale tyhle biomatky a podobne sdruzeni, to je dobra magorina...
Páv: Aktualizace seznamů
mfuhrer: Vysílá, ale pořád zuří boj proti zlému vysílači, ani několik mimořádných měření, a dodatečných opatření biomatky neuspokojilo a jak vidno, uklidní je zřejmě až obalení celé obce alobalem...
Páv: To už vysílá ne?
mfuhrer: Ano, jsou to extrémní názory na k tomu určených, "orgonitových" webech, ale třeba co se ještě v roce 2019(!) děje okolo instalace mobilního vysílače v naší obci také výrazně přesahuje obvyklou činnost biomatek a podobných alarmistů, a k smíchu to už moc není, viz oficiální obecní noviny... odkaz »
OndraS75: Syselorgonit! Klid, Páv to smaže… odkaz »