Přidej zprávu »
Mark: Tak VDF mastí wttx na site kde není sklo
Páv: Díky, takže první pět let postačí to připojit ebandem
zajDee: Z kalkulačky vychází něco jako ~600 Mbps uživatelsky dosažitelné rychlosti (po odečtení rezervy pro řídící kanál) down v konfiguraci, která preferuje downlink před uplinkem, pro 8x8 MIMO, 256QAM a 20 MHz TDD kanál. Pokud v anténě bude O2 i Nordic a využijí celou alokaci, tak je to 600*6. Hypoteticky 10 Gbps na třísektorový site...
KubbY: imho, ten průtok na sektor je mnohem větší, navíc tam máš 8x8 MIMO a 120Mhz, poptám u zdroje kolik to je...
KubbY: A co potom bájné 5G a 64x64 nebo 128x128 MIMO o kterém básní Ericsson :-D
Honza: Docela se divím, že ještě nevzniklo něco jako 4x4 a 8x8 MIMO na 5 GHz AC outdoor wifi. Propustnost by to asi navýšilo docela razantně...
koukac: v praksi ale buh vi... to musi prasknout nekdo zasveceny...
koukac: udajne na 8x8 / 40Mhz az Gigo, na 4x4 pulka. A i proto nerozumim ze Wifinari sejí jak smyslu zbaveni vsude 4x4, uz vidim jak po roce i tak poridi patricny HW a vymeni to za 8x8...
Páv: Kolik je praktická sektorová prostupnost na tom 3700 s těmito anténami, což jsou kolik 8x8 MIMO?
halap: včera byl i start-lte.ctu update
Tom: Ale O2 SK dokaze spustit LTE 3500 a 3700 aj s MW. Len tam pre istotu daju az 3 MW spoje, ale je to dane tym ze v lokalite maju blizko seba vysielacee a ocakavaju nizsiu prevadzku. Ked sa chce tak sa da.
Páv: Aktualizace seznamů
KubbY: A na cem jinem by byl nez na optice. WTTx neosadis na sajt bez skla, to by byla sebevrazda...
koukac: das ist maso to aby takovy sajt byl radejc na optice... nicmene stale je 3,7G videt jen velmi malo velmi nekde...
David UH: @koukac: CETIN a Nordic jedou do jedne anteny, Nordic je vazan na sajty CETINu.
Fil: LTE3700 Nordicu použivá antény ATD4516R8 takže je to ono.
Páv: @koukac potvrzeno poslechem
skrivan: Ohledne 3G v 900: je z toho videt, kdo je v Cesku na ridicich postech - panoptikum debilu
koukac: odkaz » posledni foto, jak vime ze je to NordicTel a ne Cetin 3700Mhz ?
Šeryf: Trochu z Metra: odkaz »
cnt: Je to tak. 3G na 900 se mělo realizovat před 10 lety, teď už je pozdě. Naní nějaké zákulisní info, jak dlouho budou operátoři držet GSM 900? 2024 či později?
Páv: Aktualizace seznamů
APiK: To skutečně nebude a zaplať koště za to
Páv: 3G v 900 nebude v éře všudypřítomného LTE 800 už nikdo řešit, sestimsmiř
Honza: Tak 3G na 900 by bylo i u nás super. Tahle to běží teď v centru Vídně odkaz » To se s 2G nedá vůbec srovnávat, nehledě na kvalitu hovoru.
Miroslav Laduna: Díky za odkazy. Nedávno vyšel krátký rozhovor s někým z ČTÚ. Nedaří se mi rozhovor dohledat. Pokud si ho dobře vybavuju, neměly by mít záchranné složky v pásmu 700 MHz žádné své úseky. Možná však, že dotyčný mluvil jen o komerčních 2x30 MHz a se zbytkem se bude dále nekomerčně operovat. Mě nejvíce pobavilo, že se sbírá pásmo 700 MHz, aniž by bylo v provozu cokoliv v pásmu 821-832 a současně to s pásmem 700 vypadá ve stylu: "Čo s tým budeme robiť, pre Boha ?!" Asi je moje představa bláhová, že záchranné složky budou mít prostě přednost v komerční síti. Každopádně do 10.2.2019 se připomínkoval návrh opatření obecné povahy části plánu využití rádiového spektra. Píše se tam pouze: "O využití nepárových kmitočtových úseků mimo úseky 703–733 / 758–788 MHz rozhodne Úřad v souladu s evropskou harmonizací." O dalších párových také nic, pokud dobře kouká.
APiK: Dost zkreslené představy o fungování radiových služeb IZS...
koukac: David UH - ale prdlacky, dyt maji svuj volaci system pres ktery si vymenuji drby, tak jakypak copak...
ctn: No třeba ČTU s tím z lednového domumentu nepočítá - uvažuje pouze roaming odkaz » . Což považuji za docela dobré řešení, narozdíl od zcela vyhrazeného spektra.
APiK: Nechápu to "inteligentní" v uvozovkách. Jinak se s tím stále počítá, není důvod s tím nepočítat.
cnt: Podle tohodle dokumentu se nevyužije vše - zalepí se – U 733-736 / D 788-791 (2x3MHz) a U 698-703 / D 753-758 (2x5MHz). Tzn stejně zůstane díra 736-753. A ten "inteligentní" nápad vyhradit U 703-713 / D 753-763 (2x10Mhz) pro státní služby je už definitivně u ledu, nebo s tím ještě někdo počítá?
APiK: odkaz »
Miroslav Laduna: ČTÚ si stěžuje, že nikdo nereaguje na veřejné ,,konzultace,,. Ono je ale rozdíl, jestli to ČTÚ uveřejní na tabuli na svých stránkách, nebo jestli bude rozhovor v ,,půl osmé,, na Nově. Kdyby se zástupce ČTÚ rozpovídal, co jsme jako EVROPA dokázali společně zkoordinovat, účelně využít (závazně naplánovat k využití). Tak by se lidem jistě lépe přijal nějaký přechod na DVB-T. Tady je ale všechno super tajné. Dávno rozhodnuté. My tady paběrkujem tu UFONa, tu GSM 900, vymýšlíme.... A tady je Hrad v Karpatech. Pásmo 821 až 832 mi pořádně leží v žaludku a už dlouho. Zatím jsem nečetl jediný dokument, který by říkal něco o jeho využití, stejně jako o 733 až 758. Velice rád se poučím, že FDD v řežimu 50/50 je spektrálně úspornější, než TDD. Zrovna stejně prosím dokument o využití zmiňovaných děr sem, možná jsem ho jen přehlédl.
APiK: Nebojte se o ty nevyužité bloky. V podstatě jsou karty již rozdané.
David UH: @koukac: az si budou ti hasici a cajti privatne kecat o tom, jak ti jedou pomoct, tak budes rad. Anebo pak ti havrani, to uz ale rad nebudes, to uz ti bude jedno...
cnt: David UH: Tak to je pak v pořádku - narážel jsem na myšlenku z toho článku na téma, jaké je to strašné plýtvání, že je tam FDD místo TDD, protože ten dotyčný jaksi neuvažuje, že by se to použilo na něco jiného a automaticky to považuje za nevyužité/vyplýtvané pásmo.
koukac: jake napr... asi je lepe mit z toho nejake ty stamiliony, nez aby si privatne pokecali hasici, cajti a havrani... v takovem pripade by to bylo tezce nevyuzite pasmo, nejen promrhane ale i promrdane.
David UH: @cnt: ne všechno se musí prodat na komerci! Budou tam neveřejné služby...
cnt: Když se tak dívám na ten obrázek - Proč se vlastně neuvažuje i dražba B67 (SDL 738 – 758 Mhz)?
Miroslav Laduna: CTRL mě nějak neposlouchá odkaz »
Miroslav Laduna: odkaz »
Miroslav Laduna: Skřivan: Já bych začal na sedmi a osmi stech. Vždyť se koukni na oranžová území. Jako se vším, i toto páší, aniž by se někoho ptali. Jistým způsobem sice GSM pásmem plýtvá, ale po kud by ho na 900 nahradilo LTE, spadne pokrytí v lesích a sklepech....
TM: Vybírat lze pouze pro datovou SIM. Lumia ta mohla mít obě SIM na stejné síti.
silfex: navrhuju zvolit rezim "pouze 3G/WCDMA", pripadne 3G/4G
TM: Jak přinutit na Hujaway P9, aby 1.SIM neseděla na 2G, ale na 3G, když na 2.SIM mám data. Dneska mě 2G nedovolilo uskutečnit hovor. Až když jsem 2.SIM zakázal, 1.SIM vlezla na 3G a mohl jsem teprve volat.
silfex: 3G je sice "pravek", ale prozatim jedina technologie, kde vseobecne funguji data i hlas, coz se o LTE a explicitnim povolovanim VoLTE jen pro vybrane typy telefonu rici neda, navic i v tech pripadech funguje volte pofiderne - napr. v o2 síti nefunguje volte pri nastaveni rezimu "pouze lte"
Transit: zrovna O2 ma co kecat, na 2100 jen HSPA
02: neee 2G je nutné a bude vždy potřebné a levná data Vám nedáme
KubbY: 2G nebo 3G, je to putna, technologie z pravěku jen zabírající pásmo
skrivan: @Seryf: Porad si proste melu svou :), GSM (2G) principielne plytva spektrem - neni to jednofrekvencni sit. Kdyby tam pustili 3G, tak jim ubyde hodne zateze z 2G a muzou ji pomalu utlumovat. To se melo stat uz davno, to mi nikdo nevymluvi. Tedka vsude menili zelezo kvuli sharingu, tak to mohli splachnout s tim. Jinde to jde a u nas ne, ja to vidim jako neschopnost a kratkozrakost.
halap: Čas zastavení se v čase .. O2 překonalo VF v počtu zachycených LTE buněk ... (dle zdejšího seznamu).
Páv: Platba za použité spektrum se počítá podle skutečně spuštěné šířky ne přidělené
Honza: Co vede operátory ke spouštění pouze 5 MHz na 2600 TDD? odkaz » vždyť tam má TMO i O2 po 25 MHz BW...
Šeryf: Skřivan: kde vydíš nějaké plýtvání na 900 MHz? Co získáš refarmingem? 10 MHz LTE spektra určitě ještě dlouho ne. Cokoliv menšího je vcelku k ničemu.
Honza: Na 900 by konečně mohli pustit 3G jako v zahraničí...
skrivan: Meli by uz konecne udelat ten refarming na 900ce. Tam je ted nejvetsi plytvani spektrem.
Honza: Vypadá to na 2*20 MHz u každého. Kapacitu by to ještě o třetinu zvedlo...
Páv: Zkus to vymyslet odkaz »
Honza: Kolik budou mít operátoři v 2100 BW pro LTE po úplném vypnutí 3G?
zajDee: Je treba udelat misto pro LTE 2100. Jedna 3G nosna musi stacit kazdemu...
silfex: prave zapocala era vypinani O2 3G ? v seznamech vidim prvne tolik zrusenych 3G vysilacu
David UH: @APiK: to já vím a omlouvám se, že jsem tam to (c) neuvedl :-D
APiK: Na označení "Alwayska" mám copyright DavideUH . Jedná se o antény Andrew řady DBx4x... Vyznačují se vysokým ziskem a výbornou směrovostí. Z tohoto důvodu jsou používány často u repeaterů, jako Donor antény. Vzpomínám si matně i na člověka, který je v ČR tehdy "prosadil"....
dj-bobr: Takové jsem před léty vídával v Tatrách okolo Štrbského plesa zcela běžně a furt mi vrtalo hlavou, proč tam nedali (tehdy normální) minilink a regulérní BTS..
koukac: stara fotka to uz bude zruseno...
David UH: @Honza: donorka VF repeateru. Tzv. Alwayska ;-)
Honza: Na co je ta nejnižší anténa odkaz » ? Ještě jsem ji nikde neviděl...
Páv: Aktualizace seznamů
Šeryf: Miroslav Laduna: Velkorysý mobile outdoor 1,5 m 50%/50% -> 43 dBuV/m
Miroslav Laduna: ČRo šlechetné zabezpečení 2A v celém muxu na straně jedné a mraky modulací na straně druhé. Šeryf: takováto brutální Kleť !? Já myslel, že se bude pokrývat a kreslit na 58 dBuV/m ve výšce 10m (ev. 54 dBuV/m).
Šeryf: Aktualizace/doplnění stránky s konfigurací, pokrytím,.. multiplexů digitálního rozhlasu: odkaz »
David UH: @halap: nejde o anteny (to samozrejme taky), ale hlavne o radia. Jake tam das radio (pasmo) a co z neho pustis (3G,LTE...) to poleze z anteny (ktera samozrejme musi byt na to pasmo).
David UH: @skrivan: to MIMO je v ramci jedne anteny, tak to moc nedas dal od sebe :-)
koukac: taqze se to da chapat jako posileni osmistovky, kdyz neni k mani / neni osazena 2100 ?
skrivan: Akorat by mohly byt vic dal od sebe, Takhle to MIMO nebude fungovat tak dobre.
zajDee: LTE 1800, 4x4 MIMO. To neni tak spatna konfigurace.
Eba: Tak to by mely byt anteny pro 1800-2100, ne? Kdyz se spoustelo 3G, tak ty amten, sly od DCS poznat hlavne podle tiltu a ze nebyly zasedle od sazi a trusu.
halap: @koukac> Podle VF seznamu se zdá, že VF do těch malých pouští nově LTE1800. Ale možná nějaký anténní guru by mohl prozradit, zda tyto antény zvládnout i něco víc... odkaz » odkaz »
Honza: Jan: Bohužel dnes už málokterý telefon umožnuje bandlock. Každopádně pokud jde o SIMku, na lovení TMO bych doporuči KAKTUS. Stačí tam jednou za rok dobít 50 Kč a LTE jede bez problémů.
Jan: Souhlas. Je to polofunční řešení, ale tenkrát jsem hledal levné lovítko jako druhý mobil na srovnávání. Aplikace NetMonster a jiné občas ukazují bludy. Samsung galaxy S4 mini, kde šlo uzamknout pásmo po pádu nepřežilo
Honza: Jan: Jako upřímně bych se na toto polofunkční řešení bez 800 zhluboka vykašlal. Při dnešní ceně nového Xiaomi tuplem.
Jan: Taky jsem zkoušel a psalo , že se mohu prohánět na jejich LTE síti. Není to jediná TM SIM co mi na Xiaomi nejde LTE. Jediné co mě napadlo, že jak nemá to pásmo 800MHz, tak se do LTE prostě nepřihlásí. Jinak už nevím.
a: A co se stane, kdyz posles sms LTE na 4603? Mne to vzdy napsalo, ze SIM LTE umi, ale nefungovalo mi. Pravda, aktivoval jsem si 400MB/mesic. Zkusil bych jim napsat, ikdyz s TMO je to na dlouho.
Jan: O2 SIM GO karta má ,,bonus,, 50MB dat a i při vypnutých datech na mobilu LTE detekuje...T-Mobil nedetekuje i při aktivaci datového 24h balíčku jde pouze 2G nebo 3G
a: Jan: Máš aktivní datový balíček? Já měl Twist a řešil jsem s podporou asi měsíc to, že se mi mobil nepřihlásí na LTE a vypadlo z nich, že musím mít aktivní datový balíček. Problém byl ten, že ve starém samsungu fungovalo LTE a v Xiaomi Mi A1 ne až do doby aktivace balíčku.
Jan: Zdravím, mohl by někdo poradit? Mám starší dvouSIM mobil Xiaomi s LTE pásmy B1,B3,B7, ale s absencí pásma B20. U Vodafone v aplikaci NetMonster detekuje v LTE pouze B3 pásmo a sporadicky i B1, přitom Prahu má Vodafone pokrytu celou. B7 2600 FDD se mi nepodařilo ani v místě silného signálu aplikací detekovat. U Samsung Galaxy S4 mini při nuceném pásmu detekoval. Zřejmě Vodafone preferuje 1800 pásmo. Při použití i druhé SIM O2 aplikace detekuje pásma B3,B7 ( pásmo B1 v Praze O2 nevyužívá ) a současně zobrazuje i s 3G a vše i se sousedy. Při použití T-Mobil SIM jak ve slotu pro 1 nebo 2 SIM se mobil nepřihlásí k LTE. Pouze 2G nebo 3G. Pokud T-Mobil dám jako druhou SIM, tak v 3G nezobrazuje sousedy. Co může být za problém, že již několikátá SIM T-Mobil se na Xiaomi ( na jiném mobilu LTE tato SIM funguje ) nepřihlásí do sítě LTE? Děkuji
koukac: odkaz » , prostredni anteny, ta vpravo nejmensi, copak to je, nejaka 3,7G a koho ?
hony: hitradio magic skončilo místo něj vysílá hitradio černá hora a na 89,1 pro hradec rock radio
dj-bobr: To je hrozně individuální, záleží na labelu a náladě masteringového pracovníka, ale různá média mají různá specifika: radio edity jsou tišší (aby to mohl limiter v rádiu líp natlačit), CD edity jsou natlačenější, vinyly zas mají basy striktně mono atd.; jak se masteruje pro net distribuci, řekl bych stejně jako pro CD s výjimkou Hi-Res specialit.. kdyžtak můj nick @ můj nick .net, ať to tu neplevelíme.
Miroslav Laduna: dj-bobr: Otázka. Dělal se sólo mastering (říkejme tomu zvuková verze) pro účely prodeje díla pře net (například formou FLACu) a pak sólo mastering pro účely záznamu na CD-DA ? Samozřejmě atributy zvuku CD můžou leckomu vyhovovat. Já bych za sebe napsal, že mi vyhovuje zvuk ATRACu, byť část zvuku díky němu mizí. Samozřejmě uznávám, že se bavíme o značném ,,věkovém,, rozdílu mezi komerčním nasazení PCM v CD a ATRAC v MD.
Pavel S.: AAC-LC už jsme v DABu měli, pár let tomu nazad. ČRo testoval s 96 kbit/s.
APiK: ČRo Plus a Fajn rádio
dj-bobr: Tak v tom případě su taky netopýr (slyším ještě 19000Hz sinus a dělám zvukařinu a mastering), ale CD mi kvalitou v podstatě vyhovuje, jen AACv2 mě se svými plechovými syntetickými výškami vytvořenými na bázi generování harmonických od středovýšek intenzivně irituje :)
Páv: A jéje syndrom netopýr. Tady není třeba se dále vyčerpávat
Miroslav Laduna: Klasické AAC je pro vyšsí toky ideální. LC jsem zatím na vlastní uši neslyšel, ze 144 zbývá na audio kolik ? 112 ? Jestli LC hraje při 112 tak dobře, tak proč v něm nevysílá ČRo ? Asi holt nefunguje tak dobře při 27 kbitech jako aacV2. Obávám se, že LC v Českém DAB nikdy nebude. Bohužel i Rakouský MUX I bude zvukový provar. Co se týká mp3. Pokud je slušný zdroj, funguje velice slušně CBR320,48kHz. Nicméně před cca 14lety jsem slyšel velice srdnatý výkon jakési mp3 64kbit na Digital lmported a pokud si vzpomenu na tehdejší aac+ které na DI tehdy běželo, tak v porovnání s dnešním v2 v českém dabu, je celkový pokrok 0. CD je u mě omyl. 1. kvůli PCM 2.kvůli 44,1kHz 3. kvůli 16 bitům. Bod č.1 je obzvláštním úletem.
koukac: tunely... vjedu do toho Brnenskeho - Husovice a v pulce se mi boxuje LTE a 2G, hovor kdyz v tom LTE zustane je temer nepouzitelny a svine telefon ne a neskoci do toho 2G. Za to bych operatory vytahal za penezenky... zadne vnitrni dokryti
Šeryf: Páv: Kde úplně jinde jsou moderní kodeky? Dvakrát, třikrát, pětkrát účinnější? Jedna věc je kódování u velkorysých toků kolem 100 kbit/s další pak u toků 20 - 50 kbit/s, kde je stále co zlepšovat, aby byla vnímaná kvalita stále ještě solidní vůči velkorysým tokům. AAC a další nové kodeky při takto nízkých tocích neznějí výrazně zkresleně jako třeba mp3, ale prostě tam něco chybí. AAC v2 je pro vývoj otevřený, nikoli ukončený kodek. Nakonec se stejně skoro vše na netu streamuje v mp3 ...
Šeryf: Miroslav Laduna: Nezapomněl ses někde u mp3? Předpokládám, že máš šanci si poslechnout německý DAB a víš kolika oktanový toky tam využívají. AAC-LC 128 kbit/s považuju za etalon ala CD. To že všechny podkresový tucky nebudou v tomto toku je ekonomická realita, ale automaticky to neznamená, že je to celé k ničemu. Jen je to u DABu obzvlášť svůdné to škrtit jak to jde, tak jak nám to ukazuje mux ČRo DAB+.
Páv: "Běžné" AAC je mrtvé, moderní kodeky jsou úplně jinde
Miroslav Laduna: Vznik v osmdesátých letech. Oficiálně se píše, že za neúspěchem DAB stojí špatná kvalita původních kodeků, které při 128 kbit/s zněly tragicky oproti FM. Dneska (DAB+) jsou zvukové výsledky ještě horší a přídavné služby, které odvádějí pozornost řidíčů ještě dále zmenšují hodnotu datového toku. Všichni vědí, že slušná kvalita poslechu začíná s běžným AAC od 192 kbit/s, což znamená při 3A zabezpečení bohužel pouze 6 modulací v DAB muxu (bez názvu stanice na displeji a jakékoliv přidané služby). Nejsem manažer. Je tenhle biznysplán O.K. ?
Šeryf: Petr: Ano, ale brzy toho bude víc.
Šeryf: Všechno, co v tunelu nevysílá, mizí po vjezdu velmi rychle. Jdeš do úniku po desítkách decibel. Pokud zvýšíš protichybové zabezpečení = snížíš přenosovou rychlost, ujedeš o pár desítek metrů dál a stejně o službu přijdeš.
Petr: Seryf: ale jen MU-RO
dj-bobr: Myslím, že je na čase se projet tunelovým komplexem s RTL-SDR a učinit spektrální snapshot, ať je s čím porovnávat :) DAB mizí velmi rychle po vjezdu do jakéhokoli tunelu, škoda..
Šeryf: Apik: Předpokládám, že přibudou další rádoby dopravně zpravodajské stanice. Kdo to tunelové vysílání platí? Já jezdím metrem na C a tam zásadně poslouchám FM4 ;)
Šeryf: Proč smutný, v půlce republiky už můžeš přijímat nadupaný ;) mux veřejnoprávního rozhlasu. Zbytek 10/2025 ... :) Malé muxy už běží řadu let. odkaz » . Pokud tady stát nezaplatí fungování přechodových DAB muxů, nikdo se tam nepohrne.
Miroslav Laduna: DAB - smutný příběh. Nadruhou stranu jsme dál, než Rakušáci. Zatím :)
APiK: Jen analog v pásmu VKV, žádná senzace
Jan: Waze majáky?
APiK: Je mi to líto, ale po DABu není poptávka :-D
Petr: Nejakej DAB ?
APiK: Těšte se na přírůstky do pražských tunelových komplexů.
Honza: U O2 je VoWifi asi tak daleko jako ipv6 v mobilních sítích. V nedohlednu...
mfuhrer: O2 ještě nepodoporuje VoWiFi? Je něco takového v roce 2019 vůbec možné? (usuzuju podle toho, že ikonka VoLTE se nikdy na VoWiFI nezmění, zatímco u TMO se vždycky VoWiFi objeví)
Páv: Dual standby VoLTE je pro.modelový rok 2018 samozřejmost napříč mnoha výrobci.
milan78: Samsung galaxy A7 (2018) dual sim má Volte na obou SIM a funguje na obou SIM bez nutnosti přepínání dat z 1 sim na 2 sim.
Páv: Aktualizace seznamů
Páv: Pokud na tom Xiaomi VoLTE nefunguje při rozbalení z krabice tak v tom seznamu být nemůže (seznam platí pro VFCZ)
koukac: a ted tam doplnit ty co tam nejsou... xiaomi apod.
Páv: odkaz »
koukac: Pávítko, co udelat nejaky seznam ? kdyz to posle znalec tak to beru ze si je jisty ze je to skutecne VoLTE, kdyz laik at posle screen, ze pri hovoru je mobil chycen stale v LTE siti / speedtest / netmonster info. telefon znacka, model, presna verze FW...
Honza: Jo, seznam by se opravdu hodil...
koukac: tý jo to by chtelo seznam...
Páv: Je jich už přes 100
koukac: deklarace asi jo ale jak v jake zemi... jak uz bylo zmineno, v indii maji vic jak 300 podporovanych volte telefonu vc. snad vsech xiaomi... u nas je to tak tak mozna 30
silfex: funguje nekomu volte s alternativni rom v mobilu (aosp, lineage...)? zkousel jsem nekolik rom a ackoli deklaruji podporu volte, tak v siti o2 funguje volte pouze s originalni rom xiaomi
Radek: Venku je to v pohodě. Firma má smlouvu s TM, ten přivezl mobilní bts.
Miroslav Laduna: Pokud máš uvnitř -117dBm RSRP, zároveň operátor nemá kapacitní problém a budova není zákazníkem Vodafonu, pak smolík. Počítá se pouze s útlumem pláště 20dB, pokud se nemílím. Zároveň, pokud je venku alespoň -100 dBm, území je prostě pokryté a nazdar.
Romi: Jo, tak toho jsem nemyslel zas já. VDF těch 1800 nějak nehrotí.
Lípa: VDF.
Romi: Lípa: nebo jakýho operátora jsi myslel?
Pavel S.: Já mám BTSku VDF 100 metrů, dokonce má 800+1800+2100, ale problémem je konstrukce domu, která signál spolehlivě utlumí o 35 dB, možná i 40 dB, prostě špatný profil k anténám. Naopak zase chytím jiné BTSky vzdálené 2-3 km s lepšími parametry, než ta nejbližší. To se holt stává. Ne všechna místa mohou mít ideální signál.
Romi: ... teda jen na jednom BTS ty antény, ale i tak je půlka města pokrytá. Ale některý části města by si už zasloužily pokrýt 1800MHz
Romi: To mi psali na Jablonec taky a naopak - začali spouštět a dávat nový antény
Lípa: Mě zas odepsal na dokrývání v Liberci. Dobré odpoledne, Radime, ověřili jsme a další rozšiřování LTE 1800 v Liberci v dohledné době nechystáme, kapacitní vrstvou je tam 2100. I bez něj však máte k dispozici rychlé připojení ???? Takže máme spánek..
Radek: Já bych neměl s VDF žádný problém, aspoň teda v Brně, jen v práci je ten signál fakt mizerný. O2 má kolem dva sajty, TM přivezl mobilní, jen VDF je daleko a signál mám většinou kolem -115 až -117dBm na bandu 20. Chtělo by to nějaký indoor dokrývač, ale to firma nezařídí a nebo posílit 2997:13
koukac: vdf co tam vidivam ani nedava na posileni leckde 1800, kdyz nema, pusti LTE na 2100 k 800 a zatim poreseno. Asi jim sit zatim stiha ty napory ovecek... nevim, vdf me nesmi do domu, signalove nejhorsi operator v okoli.
Radek: Jak to vlastně u VDF vypadá s 2600 ? Bude se rozšiřovat a nebo se zatím nechystá ?
Páv: Aktualizace seznamů
halap: start-lte.ctu update
Tom: Myslim ze ma to zmysel staviat. Najma pre internet na doma/ fixne LTE a potom pre zakaznikov ktory su v roamingu a este ako dalsia kapacitna vrstva.
Honza: Teď je ale otázka, jestli má vůbec smysl něco takového stavět...
skrivan: Jenze tohle je TDD a ne FDD, takze to pojede asi mene.
koukac: kdysi sem testil sajt TM na 2600/5Mhz a frcelo to tusim okolo 31Mbit.
Honza: Kolik se z toho dá při téhle směšné BW vytáhnout?
JJ: O2 TDD 2600MHz v Praze je už taky jen 5MHz
Miroslav Laduna: Ajfoun: takhle vypadá plýtvání frekvenčním spektrem.
Radek: Dnes jsem otevřel service mode na té brněnské O2 2600 TDD a BW bylo 5MHz. odkaz » Když jsem se díval naposled, byl BW 20MHz.
dongak: @Ajfoun: je to band 28 - 703 MHz – 748 MHz | 758 MHz – 803 MHz
Ajfoun: Nevíte někdo, jaké LTE Band číslo bude v 700 MHz pásmu, vzešlém z připravované aukce v ČR?
Pavel S.: Na Gajeru (trasa SY-LI) je hlavně přímá viditelnost na Krkonoše a Orlické hory, takže tam hraje půl republiky.
mfuhrer: Limity jsou jistě i v Polsce na všecko (třeba i na krávy), otázkou je, jak dalece se dodržují a kdo a jak kontroluje jejich dodržování
dj-bobr: Poláci nemají nějaké závazné limity na úroveň signálu na hraniční čáře? DCS+2600-only režim občas pobaví. Včera na I/35 mezi Svitavy a Litomyšlí -85--90dBm PL Play a PL Plus, na půlce D11 dvě různé celly Plusu a jako bonus použitelná 2600 ze Sněžky.
Páv: Aktualizace seznamů
Honza: NM se dneska chová nějak divně - na 2CC 800 + 2100 mi ukazuje jen 800, přitom telefon ukazuje 4G+... odkaz » Verze je 2.8.4, Android 9, SDM845.
dongak: Výstavba siete je jedna vec. Tam mal a ešte stále má O2 veľké medzery. Ale potom nasleduje ďalšia časť a to je ladenie siete. A to je tiež rovnako podstatné ako výstavba.
Tom: @ntw Je to mozne. Kedze posledne 3 roky O2 Slovensko zahustovalo siet a stavalo nove vysielace ako o zivot. V poslednej dobe zaznamenal som nasadenie vela LTE1800, a LTE3500 a LTE3700. Najma na dedinach. Kedze masivne propaguju Internet na Doma. Pokryvaju aj oblasti na ktore sa Orange SK a Telekom SK vykaslali. Poctivo pokryvaju LTE a GSM sietou na rozdiel od Telekom SK ktory zastavil vystavbu LTE siete a stavbu novych vysielacov.
zajDee: @Radek: aha, on je to jen nahled a po rozkliknuti se zobrazi vetsi cast! Diky.
ntw: Nevíte, jestli O2 SK udělalo poslední dobou nějaký deployment LTE 800? Na trase Štúrovo - Kúty mám teď furt plný kotel (ve vagónu BMZ). To ještě loni v létě nebylo.
Radek: Ten co je pod LTE-BASIC Info. Je tam Band:1 a vedle něj BW: 15MHz
zajDee: @Radek: asi spatny obrazek, nebo ktera radka uvadi bandwidth?
Radek: Podle service mode 15MHz odkaz »
dj-bobr: Dnes budu v Brne, zjistim to.
Páv: O2 Brno LTE 2100, potřebuju vědět šířku pásma, je to 15 MHz? A 3G nosná 10588 je tedy vypnuta, plošně?
mfuhrer: Tam kde je to v Cetin zóně vyměněné (sektory 8x,9x) by to jit mělo, ne?
David UH: @nwt: klasika google, nic moc, kdyz jedes po dalnici a chytas okolni sajty tak jsou to dost velke nepresnosti. Proste triangulace jak driv. Venkovsky sajt na kopci bude mit vzdy rozptyl treba 10km u kazdeho sektoru jinak.
koukac: a umi ta radia nyni obsluhujic 3G i LTE ? hadam ze ne co...
skrivan: 3G provozuje O2 na Huawei vsude
koukac: jenze O2 2100LTE je jen domena by Huawei ze jo... coz je skoda, jak by sluselo pro posileni 2100 na daleko vice mistech...
ntw: Odkud bere NM ta geolokační data? Jsem teď na Slovensku a je to celkem dobré.
zajDee: Ad O2 LTE 2100: nepsal jsem tu, ze na to cekame? byla to jen otazka casu po tom swapu. :-)
KubbY: Jsi ještě ožraté
mfuhrer: O2 LTE 2100(!) v Brně
Romi: Pobavilo. odkaz »
halaú: "Během pár dnů chce Český telekomunikační úřad spustit web, na kterém budou detailní data o pokrytí mobilním signálem" odkaz »
Jirka_2: Možnost vypnout ale ne zrušit Ve Španělsku mi to hodně pomáhá.
Honza: Mně taky starý vzhled chybí. Ta lišta dole mi přijde docela nepraktická...
Petr: Ja chci stary vzhled
Páv: Také bych poprosil o možnost ji vypnout. Ztratilo se s ní jasné odlišení co je známé a co je neznámé
dj-bobr: Ta geolokace v NM mi přijde velmi užitečná u naprosto neznámých vzdálených cell třeba ze zahraničí, kdy se klasicky divím GSM DXům na 200km. To fetchuje z Google Maps lokačního API?
ok1cma: @Mic: Rad bych poprosil o moznost tu automatickou geolokaci vypinat nejakou volbou v nastavení. Mám log plny +- metru i u cid, ktere v databazi jsou. Kdyz geolokovany 'ulovek' z logu smaznu, okamzite mi to dava spravnou lokalitu z databaze.
Mic: @Aleš - Ano, je potřeba naimporovat databázi (menu -> databáze -> ...). Geolokace (+/-) je 2. úrovní, která je tam primárně, aby to dalo přibližnou lokaci u nových buněk, směr sektoru a taky pro lidi ze světa, kteří přesné lokace nemají.
Aleš: Ahoj, chci se zeptat ohledně NetMonsteru. Poslední dobou mi u aktuální BTS ukazuje vždycky nějaké +/- metry, stupně a nějakou přibližnou ulici. Jde to změnit, aby normálně ukazoval přesný název, jak to bylo dřív. Díky moc.
Mic: @Honza - napiš mi na michal(at)netmonster.app, mrkneme na to.
Honza: Ještě k tomu BW v NM: odkaz » takto mi to zobrazuje telefon při 2100+800. Je tam BW obou. Nešlo by to tak zobrazit i v NM, kde se v tomto případě zobrazuje 15 MHz třeba jako 15 +10 nebo rovnou 25 MHz?
Páv: Bumbálka - Bílá 66, motorest u bývalého hraničního přechodu. prosím pošli jako úlovek z aplikace
APiK: Co to je za buňku? odkaz »
Páv: Aktualizace seznamů
David UH: Na Západě mají polovodiče, my budeme mít celovodiče!
KubbY: Nebo rovnou 10G odkaz »
koukac: dyz uz tak 6G+++++
ZMachine: A není to málo, Antone Pavloviči? Což takhle 6G+?
koukac: 4G do Giga, 5G nad Gigo ach ta reklamština... oni si nedaji pokoj, no co uz...
Honza: odkaz » mi připadá něco jako když O2 u nás označuje 3700 LTE za 5G
Páv: Aktualizace seznamů
KubbY: Dela to jen v O2 siti, zrejme nejaka posahana konfigurace...
silfex: jinak ohledně volte by mě zajimalo, proc se vypne volte pri rezimu "lte only", otestováno na několika typech mobilu (xiaomi, huawei, honor), sit o2
silfex: je v planu na mape barevne odlisit lte buňky na kterých běží více frekvencí, od tech se základním lte800 (podobně jako umts - modra, fialova)?
Honza: KubbY: Tak to pak jo ;)
KubbY: At si tam Pilsfree da co chce, ja mam za 300,- 300/300 a viv neresim, k tomu VDSL 250/25 a je klid