Přidej zprávu »
Juraj: Futuristický Epic,ako hlavolam fajn,no zo Stínadelskou trilógiou nemá nič spoločné
Martin: Jak to vypadá s avizovanými novinkami ježků v kleci pro tento rok,ježek v kleci Epic byl avizován,že v prodeji bude v dubnu 2019.Díky za odpověď.Martin.
Juraj: Dnes je 80. výročie Rýchlych šípov
Radek -admin stránky: nový blog s informacemi o chystaných novinkách na FB stránce zde: odkaz »
Radek -admin stránky: pro Milana: dnes už tento model vyrábí zřejmě více čínských firem. Nutno říci, že jejich kvalita šla rapidně dolů. Materiál se ohýbá, osy ježka jsou rozhozené a celkově se už u těchto výrobků nedá mluvit o hlavolamu, natož o sběratelském kusu.
bulganin: Cela sbierka na prodej: odkaz »
Milan: Dobré ráno. Na webu je článek o rozdílech u ježků firem Philos a Hron, při brouzdání eshopy jsem narazil na kovové ježky, podobné těm od těchto firem. A vypadá to, že podobně jako u Hrona a Philosu i zde více firem, minimálně čtyři, vyrábějí stejného, nebo aspoň na první pohled stejného ježka - Rappa, Albi, Mikro Trading, Teddies. Nevíte, jestli jde o jeden identický model, nebo stejně jako u Philosu a Hrona se v něčem liší a jestli není některý z nich identický s ježkem od Hrona či od Philosu?
Pája: (Samozřejmě podobné (kardanové) převody na pohon bicyklu tu byly dávno.)
Pája: Nedávno jsem se zde zmínil o plánku na létající kolo. Dlouho nosím myšlenku, že převod od šlapek na vrtuli by neměl být ralizován řetězem, ale jedoduchou dutou tyčkou, vedenou podél rámu kola, zakončenou na obou stranách ozubením. Převod by byl velmi nenápadný, nepřekážel by, hmotnostně podobný řetězu s převodovými koly, možná lehčí. Teď se objevil "vynález" prakticky stejného převodu, jen masivnější konstrukce, na zadní kolo. Místo jednoduchého ozubení je pro snížení tření vybaveno navíc ložiskovými pastorky. Tak se pokochejte: odkaz »
Pája: odkaz » fotografie, na které je Ježek, v podobě, kterou jsem ještě neviděl. Asi starší kusovka.
Pája: Foglarův byt po 20 letech a soudních tahanicíh otevřen. Nějaké fotky Ježku: odkaz » odkaz »
Pája: Ježek ala vejce, mě napadl už dříve. Jsem zvědav, jestli někdo vytvoří umělecký předmět na téma hlavolam ve stylu Faberge vejce (známá honosná zlatnická díla, předchůdce Kinder s překvapením). Stačily by dva otvory ve zdobné skořápce, kulička zlatá, ostny stříbrné, uvnitř překvalení, třeba hrací strojek
Pája: ...tajemné a pohnuté jsou osudy tohoto hlavolamu!
Radek -admin stránky: pro účely stránky Ježcivkleci.cz (výstavy, apod.) vykoupíme staré Ježky v kleci, nabídněte na info@jezcivkleci.cz Vyměníme i za nové. Děkujeme
Tinny: Hmm, nový Ježek classic je opravdu hezký, zajímavý :)
Tinny: odkaz » asi pozdější reklamní ?
Tinny: Výrobce: TRILBY PUZZLE CO. (company), Brooklyn N. Y. (New York), Adams st. (street), Factory 75, 77, 79). Asi pobočka na hračky od velké firmy, která vyráběla vše možné, průmyslové zboží, oblečení atd..? Hlavolam byl tedy pravděpodobně vyráběn minimálně od roku 1895 v továrnách v blízkosti Brookklynského mostu a s výhledem na Sochu svobody, cca 150 km od rodiště pana Worralla. ### Podle mého názoru Trilby z broznozvé slitiny není, jak je uvedeno v sekci historie (z ní je asi napodobenina Hanayma). Trilby je železný, resp. je z litiny. Na ebay nebo jinde je občas k nalezení několik jiných fotografií: odkaz » odkaz » odkaz » odkaz »
Tinny: Ještě bych přidal pro zajímavost a aby to bylo komplet patent odkaz » *** Podle mé hypotézy mohl vzniknout hlavolam "Had a opasek" jako zjednodušení, zploštění hlavolamu Trilby. Tedy byl by to následník v boční vývojové větvi, než předchůdce. Tedy za předpokladu, že nevznikly nezávisle, což vzhledem k podobnosti hvězdice a principu není moc pravděpodobné. V té době se hodně vydávaly různé kovové hlavolamy různých principů a plochá odlehčená verze asi spíš zapadla do portfolia k dalším "odlitkovým" hlavolamům (těm různým kotvám a pod; vedle drátěných a plechových) a hlavně nebyla patentovaná.
Tinny: TRILBY - píší na odlitku "požádáno o patent". Ale jestli se nepletu, patent dosud nebyl nalezen nebo vůbec neexistuje. Jak si to vyložit? Jaké jsou možnosti? Buď o patent skutečně žádali, a nebo o patent nakonec nežádali (z důvodu že ani nechtěli, nebo chtěli ale zapomněli na to, nebo na to neměli zrovna peníze (pokud se něco platilo), odpovědná pověřená osoba za podání se na to vyflákla, než se k tomu dostali tak firma hlavolam přestala vyrábět, nepovažovali to za důležité, atd.). Pokud žádali, tak buď patent získali (a je teď ztracen?) a nebo ho nedostali (z důvodu že podání patentový úřad zašantročil, podání nesplnilo formální náležitosti, existoval jiný patent, neuznali jako patentovatelnou věc atd.). Alespoň máme další záhadu kolem tohoto hlavolamu :) A ještě otázka, je to skutečně bronz? Není to spíš litina (litinová ocel)? Ta koroze vypadá červená, u bronzu by byla spíš zelená, či ne? To mě mate.
Tinny: *** čímž bych Worralla ani neoznačoval v popisu jako "výrobce".
Tinny: Clarence A. Worrall: Přímo z textu na patentu (US558009) vyplývá (pokud čtu správně), že délka všech 13 ostnů je stejná (!); šířka všech otvorů klece je stejná (!); klec má 4 otvory a nebo může mít variantně i více; jako materiál je navrhované dřevo a nebo variantně kov; konstrukce klece tyčková, ostny-trny dlouhé štíhlé tyčkovité. Worallův hlavolam nebyl pravděpodobně vyráběn a možná neexistoval ani funkční prototyp (spolu s patentem totiž ukázán/předveden nebyl(!) a je otázka, zda by byl vůbec funkční). Jedná se pravděpodobně pouze o patent nově navrženého vylepšeného principu (více stejných ostnů, které nesměřují do středu hězdice, ale jsou pod různými úhly a rozestupy) a konečně, vynálezce zde sám zmiňuje, že "rozvíjí principy již existujícího jiného hlavolamu" (možná Trilby?). *** Hlavolam jako takový tedy nevymyslel, není ani ideovým autorem ježka ze současné podoby, není autorem principu vyjímájí hvězdice, jak jej známe u Ježka v kleci, jeho patent pouze komplikuje výrobcům současných ježků život a podílí se na tradiční mytologii o původu ježka v kleci :D *** Odkaz na patent by byl dobrý: odkaz » **** Kdo to byl nemám úplně představu (nevím čím se živil a jak byl úspěšný, ale zřejmě se občas zabýval vylepšováním všedních věcí a měl nutkavou touhu své "vynálezy" patentovat). Z dalších patentů se lze dočíst, že navrhl vylepšit ukotvení trnu zavíracího špendlíku, podal návrh vylepšující smetáček a vymyslel jiný, snad bezpečnější, způsob uzávěru břitvy (pokud jsem správně porozumněl).
Tinny: Já mám taky nerez Orriginal a moc se mi líbí! Hodnotil bych ho na 9,5 z 10. Ještě si nechám rezervu na případné vylešení designu :)
Pavel: Ahoj všem, Před třemi týdny jsem si koupil ježka nerez a pro ty, kteří ještě vaháte, mohu jen doporučit! Ježek je opravdu o poznání těžší, hezky vypadá a zvoní :) Je opravdu i v rukou cítit, že držíte v rukou pořádný kus tvrdého železa :) Mám v držení i mosazného a duralového ježka, ale tento je pro mne osobně nejvyšší metou :)
origosch: 8 ostnů, možná by to šlo, ale ta kulička je malá, průměr 9mm, muselo by se to vyzkoušet.
BlueBoard.cz ShoutBoard