Přidej zprávu »
bulganin: Cela sbierka na prodej: odkaz »
Milan: Dobré ráno. Na webu je článek o rozdílech u ježků firem Philos a Hron, při brouzdání eshopy jsem narazil na kovové ježky, podobné těm od těchto firem. A vypadá to, že podobně jako u Hrona a Philosu i zde více firem, minimálně čtyři, vyrábějí stejného, nebo aspoň na první pohled stejného ježka - Rappa, Albi, Mikro Trading, Teddies. Nevíte, jestli jde o jeden identický model, nebo stejně jako u Philosu a Hrona se v něčem liší a jestli není některý z nich identický s ježkem od Hrona či od Philosu?
Pája: (Samozřejmě podobné (kardanové) převody na pohon bicyklu tu byly dávno.)
Pája: Nedávno jsem se zde zmínil o plánku na létající kolo. Dlouho nosím myšlenku, že převod od šlapek na vrtuli by neměl být ralizován řetězem, ale jedoduchou dutou tyčkou, vedenou podél rámu kola, zakončenou na obou stranách ozubením. Převod by byl velmi nenápadný, nepřekážel by, hmotnostně podobný řetězu s převodovými koly, možná lehčí. Teď se objevil "vynález" prakticky stejného převodu, jen masivnější konstrukce, na zadní kolo. Místo jednoduchého ozubení je pro snížení tření vybaveno navíc ložiskovými pastorky. Tak se pokochejte: odkaz »
Pája: odkaz » fotografie, na které je Ježek, v podobě, kterou jsem ještě neviděl. Asi starší kusovka.
Pája: Foglarův byt po 20 letech a soudních tahanicíh otevřen. Nějaké fotky Ježku: odkaz » odkaz »
Pája: Ježek ala vejce, mě napadl už dříve. Jsem zvědav, jestli někdo vytvoří umělecký předmět na téma hlavolam ve stylu Faberge vejce (známá honosná zlatnická díla, předchůdce Kinder s překvapením). Stačily by dva otvory ve zdobné skořápce, kulička zlatá, ostny stříbrné, uvnitř překvalení, třeba hrací strojek
Radek -admin stránky: Ježek se 14 ostny bude nešroubovací, aby to nemohlo narušit princip. Vyroben bude pravděpodobně z nerezi. Cast Cage a Cast Star není momentálně skladem, ale doufáme, že už brzy bude.
Martin: A z jakého materiálu bude ježek v kleci se čtrnácti ostny vyrobený.dural nebo ocel.Chápu výrobce,že si svůj výrobek chce označit ale přesto bych přivítal,kdyby na ježkovi v kleci logo výrobce nebylo.A bude mít ježek v kleci se čtrnácti ostny šroubovacího ježka nebo nešroubovacího.Díky za odpověď.
Mára: Ahoj, v obchodu již není možné zakoupit hlavolamy japonské výroby, ježky v kleci a hada a hvězdu?
Ríša: Děkuji Radku, to je báječná zpráva!!!
Radek -admin stránky: Ježka s 14 ti ostny bychom chtěli zrealizovat v letošním roce. Máme i povedený princip s jediným možným řešením. Vzhled by se určitě dal přizpůsobit ježkovi pana Foglara. Původně jsme však uvažovali také o rezatém povrchu, který se podařilo úspěšně zrealizovat a vypadá opravdu nádherně. Signifikace je už nyní méně nápadná na nových nerezových modelech, ale dovnitř umístit nelze.
Pája: ...tajemné a pohnuté jsou osudy tohoto hlavolamu!
Ríša: Děkuji za odezvu Martine. Co se specifikací rozměrů týče, máš pravdu, nedal by se vyrobit ježek úplně přesný, ale originálu podobný s minimálními odchylkami určitě! A musím se přiznat, že by mě (a možná nejen mě) to v nerezu docela uspokojilo... Kéž by Ti co ježka ukradli, alespoň poslali Radkovi anonymně, třebas z kavárny maila s přesnýma rozměrama... To by byla parádička... Do té doby bych se s tím "téměř originálem" spokojil. Pokud jde o signifikaci (Rademic R), nedalo by se prosím zkrátit alespoň na samotný symbol "R s kružítkem", nejlépe z vnitřní strany? Děkuji za odpověď.
Martin: Také by se my líbila přesná kopie odcizeného čtrnáctiostnového ježka v kleci Jaroslava Foglara,problém je ale v tom,že přesná kopie by to být nemohla,nejsou známy přesné rozměry hlavolamu s vyjímkou výšky a průměru klece,ale kolik měla kulička průměr,jaké byly délky ostnů a průměr ostnů,jaká byla velikost závitu a velikost dutého vnitřku uvnitř rozšroubovaného ježka,jak byly uchyceny ostny do kuličky ježka,byly našroubovány nebo jen naraženy nebo přiletovány,jak dlouhé a široké byly otvory klece a průměr otvorů ve víčkách včetně síly trubky klece.Hlavolam by byl originálu pouze podobný,ale ne přesný.
Ríša: Dobrý den Radku! Již dlouho nosím v hlavě otázku, kterou jsem se Vám nyní rozhodl položit... Co takhle zkusit vyrobit přesnou kopii rozšroubovatelného modelu Foglarova ježka v kleci o čtrnácti ostnech? Určitě se zachovalo pár fotografií, prostřednictvím kterých by to vzhledem k Vašim zkušenostem a zručnosti, neměl býti tak velký problém. Dovolím si tvrdit, že by to ocenila spousta příznivců a nadšenců, jež po něm určitě touží stejně, jako já... Koupil bych ho klidně zcela srdce rád! Za Vaši odpověď Vám předem mockrát děkuji. Ríša
Radek -admin stránky: EPIC bude další­ futuristický Ježek v kleci, jak designově, tak i principem. Je to má vize už velmi dlouho a doufám, že to bude i můj masterpiece. Bude spíše trikový a mechanický, hlavolam bude skrývat mechanismus téměř 10 pohyblivých součástí. Bohužel je výrobně tak složitý, že byla jeho realizace několikrát odložena. Začátek příštího roku se však konečně jeví jako reálný.
Pája: Plánek na létající kolo by také potřeboval inovaci. Mám určitou představu, kam by se měl posunout. Sám ho ale tvořit nebudu, technické kreslení jsem dávno zapomněl. Zajímal by mne ale názor ostatních, udělat nějakou diskusi a společný závěr ideální podoby plánku.
Pája: EPIC je co za model?
Ales: Hledam cloveka ktery by mi dokazal vyrobit uplne stejneho jezka co vyrobil pan Vladimir Chmelar. Jedna se o nejlepsi podobeninu ze serialu pana Bocana, Zahada Hlavolamu z roku 1969. Nabizim 14,000 Kc. muj kontakt je mulsanne79@gmail.com.
Píja: Tak jsme se dohodli a admin to tady může promazat :D
Martin: To je pravda,něco držet v ruce a něco vlastnit,to je rozdíl,tady je vidět,co způsobí,když si někdo větu špatně vyloží.
Pája: Aha. Není držení věci jako držení. Můj příspěvek přece nic takového netvrdí, říká pouze, kdo hlavolam drží v rukou na té fotografii.
Martin: Tento dokument znám,vznikl myslím v roce 2003,ale to,že Jan Tříska drží onoho ježka v kleci v ruce,ještě nedokazuje,že ho měl on,ale kdo ví,možné to je.
Pája: odkaz »
Martin: A to víte odkud,že ježek v kleci Bočanův je v rukou pana Třísky,ať je to pravda či ne,pan Tříska už nikomu na tuto otázku neodpoví.Děkuji za odpověď.
Pája: JEŽEK V KLECI PANA HYNKA BOČANA mosazný ježek na fotografiích v detailu je v rukou pana Jana Třísky...
Radek -admin stránky: pro účely stránky Ježcivkleci.cz (výstavy, apod.) vykoupíme staré Ježky v kleci, nabídněte na info@jezcivkleci.cz Vyměníme i za nové. Děkujeme
Vladimír Chmelař:: Prodám některé vzácné a zajímavé exempláře ježků v kleci z mé sbírky. (vlada.chmelar@centrum.cz).
MARTIN: Pro Iva:Foto určitě pošlete,byl by jste ochotný poslat my ho na mail-Martin.Chodera@seznam.cz Děkuji.S pozdravem M.Choděra.
Ivo: Zdravim, k jezkum pochazejicich z cech bych mohl pridat jeste jeden kus, ktery byl vyroben v Hranicich pro meho dedecka, ktery jej mel pro mne jako darek, bylo mi kolem 10 let, rok 1990 nebo 1991. Rekl bych ze pujde o docela raritni vec, vyrobeny zrejme pouze v poctu jednoho kusu. V pripade zajmu muzu poslat foto.
Pája: Moje angličtina nestačí na překad titulků. Do angličtiny není přeložený ani román. Teoreticky nejschůdnější způsob, jak přiblížit anglofonním zájemcům zápletku by bylo přeložit bubliny v komiksové podobě Záhady hlavolamu... To by nebyl takový objem textu.
Bulganin: Zdravim pani podarilo sa mi zohnat jednu raritu: odkaz »
Martin: Myslím,že lepší je seriál Záhada hlavolamu natočený Hynkem Bočanem,v něm je přímo vidět,jak Jan Tleskač ježka z klece vyndavá a rozšroubovává kuličku ježka a z ní vyjímá plánek,tam by to Angličané pochopily lépe,i když ani tento seriál není s titulkami.
Radek -admin stránky: problém je, že k tomu filmu žádné titulky neexistují. Pokud by měl někdo tu iniciativu, tak by to bylo jedině dobře. Myslím si, že by se film a námět pana Foglara v zahraničí hodně líbil. Jinak díky, s raritami jsem se popral
Pája: tak mi napadá, škoda, že si ty angláni nemůžou pustit Kotkovu Záhadu hlavolamu, s titukly. Asi by to dost podpořilo obchody :D Dík za přerovnání sekce rarity, takto je to fain.
Pája: Na první stránce této sekce by neměly být žádné obrázky, pouze rozcestník na další samostatné podstránky. Nebylo by tedy vše na jedné stránce za sebou, což právě mate. Některé hlavolamy by tak klidně mohly být zastoupeny ve více sekcích, pokud splní definici (např. domácí ježci + rekordy). Kategorie: 1) Jiné (podobné) hlavolamy (sériově nebo průmyslově vyráběné seriozní hlavolamy, které nejsou Ježkem v kleci, včetně "věcí vkleci"a které lze/šlo koupit); 2) Rarity (domácí hlavolam ala Ježek v kleci, kusovky, vyrobeno v dílně a hlavolam je jakž takž funkční); 3) Recese a dekorace (spíše umělecké rukodělné předměty, které nejsou funkčním hlavolamem, tj. ježek vypadne sám, a které by se při prvním nebo opakovaném použití rozpadly, vyrobené z alternativních materiálů a jiných předmětů, napodobeniny ježků ale i jiné předměty); 4) Reklamní Ježci v kleci; 5) Ježek na cestách; 6) Rekordy (malé velké rozměry ap.); No, je to jen návrh.
Radek -admin stránky: pravda, sekce rarity není moc přehledná, ale je to dáno tím, jaké množství jich v krátké době přibylo a také tím, že není jednotná věc, podle níž by je bylo možné třídit. Materiál, tvar, vzhled, originálnost, princip - vše se mísí dohromady. Máte-li nějaké návrhy, sem s nimi. O podkategorii Kýč již uvažuji
Pája: A jó, je tam :D Tak to se omlouvám. Jsem si nevšiml, i když jsem ho tam předtím hledal. to bude tím, že ta sekce je celá nepřehledná, a to i když je tam asi naznačeno nějako třídění. Na jedné stránce jsou seriozní sériově vyráběné hlavolamy (ježci i "neježci"), "funkční" domácí hlavolamy a pak nefunkční dekorace ala hlavolam.
Radek -admin stránky: Ano Cast Equa je i na této stránce v sekci rarity mezi hlavolamy podobnými Ježku v kleci. Mě však jeho provedení moc nezaujalo, připadá mi, že řešení není až tak plynulé a obtížnost je tím, že se díly trochu zadrhávají, opravdu vysoká.
Pája: Ahoj kluci. Narazil jsem na další z kovových hlavolamů, které vyrábí v současnosti Hanayama. Nese název Cast Equa a volně bych to pojmenoval jako \"planeta v prstenci\" nebo \"globus\". Je to docela blízké Ježkům v klecích, i když to má jiné tvary klece a ten vnitřní kulovitý útvar se musí z klece dostat ve dvou částech. Vysoká obtížnost, sympatické provedení.
Tinny: Hmm, nový Ježek classic je opravdu hezký, zajímavý :)
Tinny: Přimlouvám se za další kategorii recese-kýč a přendat tam ty rarity. Ty nábojnice atd. to je fakt na placku na čelo. Další rubriku pro podobné hlavolamy ale "neježky". A považuji za dobré, že se nový ježek "classic ng" nešroubuje. Jednak to není ten original, ;-) a jednak bude asi i soutěžní. A při soutěžení by šroubování vadilo (šroubovací se pořád celkem snadno při manipulaci sám povolí a pak to nemá cenu, když nemá správnou geometrii).
Radek -admin stránky: pravda, asi by to mělo být spíše v podkategorii recese, každopádně je zajímavé vidět, z čeho všeho lidé Ježka nevyrobí že?
Juraj: Obranný a protilietadlový ježek..a ešte zaradený medzi rarity.No hrôza.Za cca 45 rokov,co sa venujem všetkému okolo hlavolamu,som sa s niečím takým nestretol.Radku,co tak pridať ešte sekciu Gýče?☺
Martin: Ale seriálový ježek v kleci rozšroubovatelný je,tak by i nový model klasika měl mít rozšroubovatelného ježka.
Radek -admin stránky: nejedná se ve skutečnosti o Original (ten je rozšroubovatelný) ale o nástupce modelu Classic. Říkali jsme si, proč by měl mít Original a Classic tak podobný design, když by Classic mohl mít také jedinečný a po 7 letech co se vyrábí i odlišný design. Proto jsem se inspiroval seriálovým Ježkem. Vyroben bude z leskleji eloxovaného duralu (materiál bude však o něco těžší než Original). Obyčejnou ocel jsme již zkoušeli, ale patina na něm nevypadala moc hezky, takže se zkouší nějakým patinováním vylepšit pro další (obtížný) model, který se chystá po novém roce. Na vylepšení Originalu ještě zapracujeme, ale je to spíše dlouhodobější záležitost.
Pája: Tak držím palce, aby se nový typ povedl. trochu se ale bojím, že je to v designu spíš krok zpět. typ Original ze všech hlavolamů nejvíc odpovídá románovému Ježku. A románový Ježek byl zcela určitě normálně železný a reznul. Klidně mohl být vyrobený z kusu železniční kolejnice. --- Kdyby se měl Original vylepšit, tak zvětšit poloměr klece o 1,5 mm, tím by se vnějí obvod zvětšil o 4,7 mm a přitom by to nebylo skoro poznat. Jeden-dva otvory ještě o vlas zúžit a výsledné vyšetřené 5-6 mm rozložit do příček. Příčky udělat všechny stejně široké a všechny ostré hrany ohladit, hlavně ty vnější. A u podstav ještě ztenčit plášť, ať není tak zbytečně těžký. A pak bych neměnil už vůbec nic. Jenže byto prý nešlo kvůli principu vyjímání ježka.
Martin: A z jakého materiálu bude Original 2 vyrobený?Hodila by se nějaká obyčejná ocel,ne nerez,ježek v románu byl určitě vyrobený z nějaké obyčejné rezavějící oceli.Bude mít ježek deset ostnů stejného tvaru jako seriálový ježek,ale to je asi moc otázek,asi bude lepší nechat se překvapit.
Radek -admin stránky: Ano dalo by se to tak říci. Bude nový model s klecí z jednoho kusu a tvarově shodný se seriálovým Ježkem. Tudíž širší příčky, ostřejší tvary,..
Pája: Novinka? Original II? S upravenou geometrií klece a širšími příčkami?
Radek -admin stránky: bronzový Original jsme zkoušeli, ale vypadal stejně jako mosazný, takže by to nemělo význam. Do Vánoc se však objeví jiná novinka!
honza: Co bronzový original, bude pod stromeček?
Kája: tady jsem se při čtení nasmál (a mají pravdu): odkaz »
Petr: mě se líbí.. jo to originální
Kája: Vytvářet Ježka v kleci z munice apod. mi přijde už hodně úchylný a nevkusný.
Kája: odkaz » Tip
Martin: Omlouvám se za to měkké i ve vaší přezdívce.
Martin: Pro Tinniho:napište sem prosím nějaký kontakt na Vás(nejlépe email) a já se Vám ozvu,občas vyrábím ježky v kleci,třeba bych vaše netradiční provedení klecí dovedl zreazilovat.Děkuji.Martin.
Tinny: Hmmm Gothic je vskutku krásný :) Taky jsem vymyslel několik dosud nerealizovaných a netradičních tvarů klece... ale holt nemám tu zručnost. Třeba jen z jednoho nepřerušeného kusu tvrdého drátu. Kdyby chtěl někdo inspiraci ... :D Pokud jde o ježka, líbilo by se mi, kdyby vznikla varianta s velmi krátkými ostny, cca odhadem čtvrtinovými nebo pětinovými než má Orginal, (se stejnou šířkou u základny, tkaže by to byly takové tupější hrboly; patrně by jich mohlo/muselo být více, třeba 20), tak aby připomínala ježka z Fischerovy kresby nebo plod jírovce (kaštanu). Tak jsem si tvar ježka totiž představoval v dětství poprvně...
Martin: Ježek v kleci-Gotic:zajímavá práce,pěkný design,myslel jsem,že není možné vymyslet nějaký nový vzhled hlavolamu,ale občas bývám překvapen,že se dá vymyslet nový vzhled hlavolamu.Jen tak dál.
Martin: Zajímavý by možná byl,ale obrobit by běžným soustružením a frézováním ani broušením pravděpodobně nešel a to ani nemluvím o jeho ceně.Lepší zůstat u klasické oceli,Jan Tleskač měl ježka v kleci vyrobeného určitě z nějaké obyčejné oceli.
Kája: odkaz » To by byl zajímavý materiál.. jen nevím, čím by se to opracovalo
Tinny: Ok, jasné. Pořád ještě zůstávají tři příčky, které nejsou součástí principu vjímání a ty by šly udělat přibližně stejně široké. Zkrátka, ta jedna nejtenčí příčka vypadá už dost divně. Takže třeba u nějakého nového modelu nebo modifikace... ;-)
Radek -admin stránky: zdravím, nezkoušel jsem to, protože je to závislé na principu, který uplatňuje největší otvor a dva menší potranní. Šlo by to udělat s dalším modelem, který připravuji ale udělat otvory oblé je technicky dost obtížné.
Tinny: Nezkoušel jste Radku klec pro Original s otvory rozmístěnými tak, aby příčky byly všechny stejně široké? Případně více zaoblené hrany otvorů?
Zdeněk: odkaz » Nejsem si jistý zda to půjde zobrazit, snad ano Bohužel mi stránky v práci nejdou pustit a večer jsem si na to vzpoměl až dnes, tak nahrávám nyní. Radku, pošlu vám jej projistotu i na email, děkuji
Radek -admin stránky: pošlete fotku na info@jezcivkleci.cz a rádi Vám s jeho identifikací pomůžeme
nnnnn: jaktože nemáte širokovu masku?
Martin: Pro Zdeňka:těžko se dá určit původ ježka v kleci,když se neví,jak vypadá,chtělo by to vložit sem fotografii,i když pokud je soukromě vyrobený,těžko se určí,kdo ho vyrobil,to by věděl jen výrobce,podle rozměrů a popisu se to dá těžko určit.
Zdeněk: Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli by někdo dokázal určit původ ježka (jestli se jedná o seriovou výrobu nebo o kusovku) :-) Zde jsem ho v historii ani ve sbírkách nenašel.. Rozměr klece cca 7*5cm, počet ostnů 9, stáří cca 40 let. Děkuji
Tinny: odkaz » asi pozdější reklamní ?
Tinny: odkaz » odkaz » (zajímavá varianta)
Tinny: Výrobce: TRILBY PUZZLE CO. (company), Brooklyn N. Y. (New York), Adams st. (street), Factory 75, 77, 79). Asi pobočka na hračky od velké firmy, která vyráběla vše možné, průmyslové zboží, oblečení atd..? Hlavolam byl tedy pravděpodobně vyráběn minimálně od roku 1895 v továrnách v blízkosti Brookklynského mostu a s výhledem na Sochu svobody, cca 150 km od rodiště pana Worralla. ### Podle mého názoru Trilby z broznozvé slitiny není, jak je uvedeno v sekci historie (z ní je asi napodobenina Hanayma). Trilby je železný, resp. je z litiny. Na ebay nebo jinde je občas k nalezení několik jiných fotografií: odkaz » odkaz » odkaz » odkaz »
Radek -admin stránky: Díky za skvělé náměty, spousta informací byla doplněna. Věděl jsem o tom již dříve, ale až nyní vidím, že je důležité uvést každý detail. Zrovna tyto detaily uvedou jak doufám na míru i právě vydaný článek v jednom médiu, uveřejním ho již brzy. Patent Candless je uveřejněn již u opasku, je podivné, že i po tolika letech je možné patentovat stejnou věc. Ještě jednou díky Tinny! Zase jsme Záhadu hlavolamu poodhalili o trochu více. Další informace jedině kvituji
Tinny: Ještě bych přidal pro zajímavost a aby to bylo komplet patent odkaz » *** Podle mé hypotézy mohl vzniknout hlavolam "Had a opasek" jako zjednodušení, zploštění hlavolamu Trilby. Tedy byl by to následník v boční vývojové větvi, než předchůdce. Tedy za předpokladu, že nevznikly nezávisle, což vzhledem k podobnosti hvězdice a principu není moc pravděpodobné. V té době se hodně vydávaly různé kovové hlavolamy různých principů a plochá odlehčená verze asi spíš zapadla do portfolia k dalším "odlitkovým" hlavolamům (těm různým kotvám a pod; vedle drátěných a plechových) a hlavně nebyla patentovaná.
Tinny: Mohl by to být on? odkaz »
Tinny: TRILBY - píší na odlitku "požádáno o patent". Ale jestli se nepletu, patent dosud nebyl nalezen nebo vůbec neexistuje. Jak si to vyložit? Jaké jsou možnosti? Buď o patent skutečně žádali, a nebo o patent nakonec nežádali (z důvodu že ani nechtěli, nebo chtěli ale zapomněli na to, nebo na to neměli zrovna peníze (pokud se něco platilo), odpovědná pověřená osoba za podání se na to vyflákla, než se k tomu dostali tak firma hlavolam přestala vyrábět, nepovažovali to za důležité, atd.). Pokud žádali, tak buď patent získali (a je teď ztracen?) a nebo ho nedostali (z důvodu že podání patentový úřad zašantročil, podání nesplnilo formální náležitosti, existoval jiný patent, neuznali jako patentovatelnou věc atd.). Alespoň máme další záhadu kolem tohoto hlavolamu :) A ještě otázka, je to skutečně bronz? Není to spíš litina (litinová ocel)? Ta koroze vypadá červená, u bronzu by byla spíš zelená, či ne? To mě mate.
Tinny: *** čímž bych Worralla ani neoznačoval v popisu jako "výrobce".
Tinny: Clarence A. Worrall: Přímo z textu na patentu (US558009) vyplývá (pokud čtu správně), že délka všech 13 ostnů je stejná (!); šířka všech otvorů klece je stejná (!); klec má 4 otvory a nebo může mít variantně i více; jako materiál je navrhované dřevo a nebo variantně kov; konstrukce klece tyčková, ostny-trny dlouhé štíhlé tyčkovité. Worallův hlavolam nebyl pravděpodobně vyráběn a možná neexistoval ani funkční prototyp (spolu s patentem totiž ukázán/předveden nebyl(!) a je otázka, zda by byl vůbec funkční). Jedná se pravděpodobně pouze o patent nově navrženého vylepšeného principu (více stejných ostnů, které nesměřují do středu hězdice, ale jsou pod různými úhly a rozestupy) a konečně, vynálezce zde sám zmiňuje, že "rozvíjí principy již existujícího jiného hlavolamu" (možná Trilby?). *** Hlavolam jako takový tedy nevymyslel, není ani ideovým autorem ježka ze současné podoby, není autorem principu vyjímájí hvězdice, jak jej známe u Ježka v kleci, jeho patent pouze komplikuje výrobcům současných ježků život a podílí se na tradiční mytologii o původu ježka v kleci :D *** Odkaz na patent by byl dobrý: odkaz » **** Kdo to byl nemám úplně představu (nevím čím se živil a jak byl úspěšný, ale zřejmě se občas zabýval vylepšováním všedních věcí a měl nutkavou touhu své "vynálezy" patentovat). Z dalších patentů se lze dočíst, že navrhl vylepšit ukotvení trnu zavíracího špendlíku, podal návrh vylepšující smetáček a vymyslel jiný, snad bezpečnější, způsob uzávěru břitvy (pokud jsem správně porozumněl).
Tinny: Výborně, díky. Možná bych doplnil pro výrobce Hvězda a opasek "výrobce" alespoň USA (později také Anglie, Francie atd.); Dále u Trilby a Hvězdy a opasku je detail "vyráběn dodnes", což zní zavádějícím dojmem, že to vyrábí stále původní firma. Možná bych upravil na "v obměnách vyráběn i dnes" nebo tak něco; U varianty z Francie bych firmu označil jako R. T. PARIS, Paříž, Francie (REVENAZ & TABERNAT). Možná bych zde zvážil sloučení s původním opaskem, jako variantu z jiné země, nevím.
Radek -admin stránky: moc děkuji za upozornění a náměty! vše upraveno
Tinny: to asi ne... "r.v. 1895 / HLAVOLAM HVĚZDA A OPASEK výrobce: Hanayama, Japonsko"
Tinny: Přidal bych do výčtu i tuhle variantu. Opasek a hvězda (1904-1913?) - "L'étoile prisonnière" odkaz » V návodu píší hvězda a koužek (asi), na obrázku na krabici to už vypadá jako had? V sekci Historie je Worrallův patent zařazen před Hvězdou a opaskem, ač je o rok starší. Ono by se toho dalo opravit nebo doplnit víc, ale což.
Jiří: vzkaz pro Danu, jjesina@gardeausterlitz.cz4512
Martin: Plánek uvnitř ježka má rozměry 21 cm krát 15 cm,rozbalil jsem ho a také se my ho povedlo vměstnat zpět do dutiny ježka.
Tinny: Kluci, jaký rozměr vlastně má ten vložený plánek? Mě se to totiž nechce rozbalovat, bych to určitě tak hezky už nezabalil zpátky Vyrobeno bylo 20 ks Original z nerezi, kolik jich asi ještě zbývá?
Tinny: Já mám taky nerez Orriginal a moc se mi líbí! Hodnotil bych ho na 9,5 z 10. Ještě si nechám rezervu na případné vylešení designu :)
Honzík: vše nejlepší ježkům v kleci k jejicih výročí, ať se stále rozrůstají a dělají všem radost!!!!!!!
Martin: Vše nejlepší této stránce k desátým narozeninám.
Radek -admin stránky: pro Tinnyho: u sovy v kleci by se křídla neměla protáčet ani přes nožky, takže je to tak v pořádku / pro Pavla: děkuji moc za ocenění, moc si ho vážím a jsem rád, že jste spokojen
Pavel: Ahoj všem, Před třemi týdny jsem si koupil ježka nerez a pro ty, kteří ještě vaháte, mohu jen doporučit! Ježek je opravdu o poznání těžší, hezky vypadá a zvoní :) Je opravdu i v rukou cítit, že držíte v rukou pořádný kus tvrdého železa :) Mám v držení i mosazného a duralového ježka, ale tento je pro mne osobně nejvyšší metou :)
Tinny: technický dotaz - sova v kleci: křídla sovy se mohou volně protáčet 360°, nebo se zaráží o nohy? Na mém hlavolamu se levé křídlo zaráží o nožku, zatímco u pravého křídla a nohy je přes milimetr mezera... to je tak správně? Děkuji.
Radek -admin stránky: Ježek má pouze miniaturní označení výrobce: 1,5 mm vysoká písmenka, která jsou součástí hlavolamu. Co se týče uložení v plechovce, už jsme udělali opatření, aby se nemohla plechovka poškodit. Bohužel to je opravdu hmotností nerezi, která je výrazně větší
Labakan: Má nový ježek z nerezu zase logo výrobce nebo je tentokráte bez loga? Děkuji za odpověď.
Tinny: Ahoj. První postřehy... ježek v kleci z nerezu je skutečně těžký. Pokud by byl o něco lehčí, stále by byl dostatečně těžký :) (ještě ubrat zevnitř materiál?) Nevím, jestli je to těch 175 g, ale kdyby měl třeba 150 g, tak to pořád stačí. Což zamená, aby plechovka vydržela nárazy ostnů během přepravy Českou poštou, tak to ten sáček (to je přírodní nebo plastový semiš?- pouští slušně částečky) sám nezachrání, asi bych tam dal ještě bublinkovou folii. Překvapilo mě, že příčky klece jsou každá jinak silná. Měl jsem představu, že různě široké otvory v kleci jsou rozmístěny tak, že příčky jsou vždy stejné. Ale možná to souvisí i s principem vyjímání, tak pdobně jsem to nezkoumal. Vzhledu klece by možná teoreticky prospělo (muselo by se to vidět v praxi) kdyby byly hrany otvorů zakulaceny (rádius min. cca 0,5 mm nebo víc), nepůsobila by tak stroze vysoustuženě. To by se ovšem musela doladit i šířka otvorů. Otvor jedné z podstav není úplně ideálně zakončený, ale asi to souvicí s výrobou. Ale nevadí. Ježek je opravdu luxusní a hezký :)
Radek -admin stránky: Ahoj, Ježka Original z nerezi bylo vyrobeno zatím pouze dvacet kusů a bude se dělat ještě dalších třicet. Nerez je oproti duralu velmi houževnatá a její opracování je podstatně náročnější. Pro představu: vrtání, soustružení kuličky a ostnů trvá cca 30 min, klec se 15 minut soustruží, 10 minut frézuje, 5 minut odjehluje, 10 minut se kompletuje, lepí a odlaďuje ježek, pak následuje skládání plánku, aby byl přesně stočen v dutině, zalámání papíru, aby šel srolovat, zakulacení, vložení do polokoule a pak už se provádí samotné zandání ježka, které musí být perfektně vyladěno. Každý kus autor do Ježka vloží a opět vyjme - kontroluje se tak každý kus hlavolamu, aby ho bylo možné vyndat vždy přesně dle přiloženého návodu. Pak již následuje uložení Ježka do sáčku a plechovky, aby byl kompletní. Zkoušíme teď vyrobit Original z bronzu, pár kusů bychom příští rok mohli nadšencům tohoto hlavolamu nabídnout..
origosch: 8 ostnů, možná by to šlo, ale ta kulička je malá, průměr 9mm, muselo by se to vyzkoušet.
Pája: (pardon, reagoval jsem na ježka se 6 ostny)
Pája: a co zkusit 8 ostnů?
BlueBoard.cz ShoutBoard