Přidej zprávu »
Libor: Žádná černá kobyla se nevymydlí dobíla
pavlik: Prislovi o panu farari neni uplne. Cele je to. Pan farar taky dvakrat nekaze, podruhe ti prdel ukaze!
Stanko: Házet sviním....
Dášenka: Přítel je nejhorší nepřítel!Před božím hněvem se i mocní skloní.Tygr své pruhy nemění.I krása jednou pomine...
-b-: Děkuju Michale, je to úžesné, cos poslal, pokusím se to zpracovat, snad to do vánoc stihnu... Bobeš
-b-: nedávejte sem spam...
Michal Ježek: JEŠTĚ ZNÁM DALŠÍ ALE CHCI VÁM TU NECHAT JEŠTĚ (TROCHU) PROSTORU :)
Michal Ježek: S poctivostí nejdál dojdeš. Sebechvála smrdí. Sliby, chyby. Starého psa novým kouskům nenaučíš. Stokrát nic umořilo osla. Strach má velké oči. Střepy přinášejí štěstí. Světská sláva, polní tráva. Sytý hladovému nevěří. Ševče, drž se svého kopyta. Škoda každé rány, která padne vedle. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Tichá voda břehy mele. Trpělivost růže přináší. Účel světí prostředky. V jednoduchosti je krása. V nejlepším je třeba přestat. V nouzi poznáš přítele. Ve dvou se to lépe táhne. Veselá mysl, půl zdraví. Víc hlav víc ví. Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá. Vrána vráně oči nevyklove. Všeho moc škodí. Všechno zlé je k něčemu dobré. Všechny cesty vedou do Říma. Všude dobře, doma nejlépe. Všude chleba o dvou kůrkách. Z cizího krev neteče.
Michal Ježek: Opakování je matka moudrosti. Opatrnost, matka moudrosti. Pes, který štěká, nekouše. Pod svícnem bývá největší tma. Podle peří poznáš ptáka, podle řeči nezdvořáka. Potmě je každá kráva černá. Potrefená husa se vždycky ozve. Poturčenec horší Turka. Pozdě bycha honit. Práce kvapná, málo platná. Práce šlechtí člověka. Prázdný sud nejvíc duní. Pro jedno kvítí slunce nesvítí. Pro pravdu se každý zlobí. Proti věku není léku. Protivy se přitahují. První vyhrání z kapsy vyhání. Přej a bude ti přáno, dej a bude ti dáno. Přelez, přeskoč, nepodlez. Příklady táhnou. Příležitost dělá zloděje. Pýcha předchází pád. Ranní ptáče dál doskáče. Ráno moudřejší večera. Risk je zisk. Ruka ruku myje. Ryba a host třetí den smrdí. Ryba smrdí od hlavy. Řemeslo má zlaté dno. S jídlem roste chuť.
Michal Ježek: Na každého jednou dojde. Naděje umírá poslední. Nečekej, až se zima zeptá, cos dělal v létě. Nehas, co tě nepálí. Nechoď ke kováříčkovi, jdi rovnou ke kováři. Nechval dne před večerem. Nejlepší obranou je útok. Nekupuj zajíce v pytli. Nemusí pršet, stačí když kape. Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Není růže bez trní. Není všechno zlato, co se třpytí. Neříkej hop, dokud nepřeskočíš. Nescházejí se hory s horami, ale lidé s lidmi. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Nevděk světem vládne. Nevědomost hříchu nečiní. Nové koště dobře mete. Nula od nuly pojde. O kom se mluvívá, nedaleko bývá. O mrtvých jen dobře. Odříkaného chleba největší krajíc. Odvážnému štěstí přeje. Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Oheň slámou neuhasíš. Oko za oko, zub za zub. m
Michal Ježek: Když se štěstí unaví, sedne i na vola. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Komu není rady, tomu není pomoci. Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí. Komu se nelení, tomu se zelení. Konec dobrý, všechno dobré. Kopřivu mráz nespálí. Kovářova kobyla chodí bosa. Kutna mnicha nedělá. Láska hory přenáší. Láska kvete v každém věku. Láska prochází žaludkem. Lehce nabyl, lehce pozbyl. Lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše. Lež má krátké nohy. Lékař léčí, příroda uzdravuje. Líná huba, holé neštěstí. Líný se ztrhal, aby nemusel jít dvakrát. Malé ryby, taky ryby. Mezi slepými jednooký králem. Méně je někdy více. Mladí ležáci, staří žebráci. Mluviti stříbro, mlčeti zlato. Mnoho psů, zajícova smrt. Moudřejší ustoupí. Na hrubý pytel hrubá záplata.
Michal Ježek: Kdo hledá, najde. Kdo chce kam, pomozme mu tam. Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti. Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Kdo lže, do pekla klouže. Kdo lže, ten krade. Kdo maže, ten jede. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí. Kdo rychle dává, dvakrát dává. Kdo se bojí, nesmí do lesa. Kdo se moc ptá, moc se dozví. Kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe. Kdo sedí na dvou židlích, obvykle spadne. Kdo seje vítr, sklízí bouři. Kdo si počká, ten se dočká. Kdo šetří, má za tři. Kdo uteče, ten vyhraje. Když dva dělají totéž, není to totéž. Když nejde Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi. Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Když se dva perou, třetí se směje. Když se kácí les, létají třísky.
Michal Ježek: Hlad je nejlepší kuchař. Hlavou zeď neprorazíš. Hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere. Horší jazyk falešníka nežli kopí protivníka. Chudoba cti netratí. Chybami se člověk učí. Chybovat je lidské. Chytrému napověz, hloupého trkni. Chytrost nejsou žádné čáry. I mistr tesař se někdy utne. I černá kráva dává bílé mléko. Jablko nepadá daleko od stromu. Jak k jídlu, tak k dílu. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Jak si usteleš, tak si lehneš. Jaký pán, takový krám. Je mnoho povolaných, ale málo vyvolených. Jez do polosyta, pij do polopita. Jiný kraj, jiný mrav. Jména hloupých na všech sloupích. Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Kam nemůže čert, nastrčí bábu. Každá liška chválí svůj ocas. Každý pták své peří chválí. Každý svého štěstí strůjcem. Kdo dřív přijde, ten dřív mele.
Michal Ježek: Bez práce nejsou koláče. Bída bídu plodí. Bližší košile než kabát. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Co je doma, to se počítá. Co je šeptem, to je čertem. Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Co na srdci, to na jazyku. Co není v hlavě, musí být v nohou. Co oko nevidí, srdce nebolí. Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Co se vleče, neuteče. Čas jsou peníze. Častá krůpěj kámen drtí. Čert nikdy nespí. Čert snáší vždycky na větší hromadu. Čistému vše čisté. Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění. Čistota půl zdraví. Čím kdo zachází, tím také schází. Člověk míní, pán Bůh mění. Darovanému koni na zuby nehleď. Devatero řemesel, desátá bída. Dobrá rada nad zlato. Dočkej času jako husa klasu. Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. Dvakrát měř, jednou řež. Dva jsou rada, třetí zrada.
Mylda: Nikdo není doma prorokem. -misa- Jak si to vysvětlujete, Znám dva výklady. Domnívám se, z Bible, že doma nikdo nechce slyšet pravdu i kdyby pravdou byla....doma Vás většinou nikdo neposlouchá, ale když to řekne někdo z venku...má to váhu :o) Hlavně když něco říkáte svým dětem, nebo manželovi :o) PS Jsem manžel!
Roman: Jakej šel,takovou potkal...
b: no možná lapají než chytají... :o)))
-b-: Když ptáčka chytají, pěkně mu zpívají..
Zdeněk: co nemám, to nepotřebuju
Pohodář Tom: A ještě jedno na u... "U sousedů chutná nejlíp."
Pohodář Tom: Tak také přihodím nějaké... "Cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly." "Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi." "Panská láska po zajících skáče."
bobeš: ....jaký je rozdíl mezi rčením a příslovím.... Možná téma do diskuze..
bobeš: Pan farář dvakrát nekáže... JE TO PŘÍSLOVÍ A NEBO NE ????? PORAĎTE
Kmet: Moudřejší ustoupí.
Kmet: Opatrnost,matka moudrosti.
Kmet: Komu není shůry dáno,v apatyce nekoupí!
bobeš: nemá to být, Aťo, potmě každá vrána černá, ta kráva mi tam nějak nesedí...
bobeš: Takhle nebudu dneska nikdy hotov :
Píšťalka: Žádná píseň není tak dlouhá, aby jí nebylo konce..
bobeš: Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp. Nechval dne před večerem....
bobeš: Vzal rozum do hrsti.. to si myslím, že je takový jiný a hezký výraz pro "zamyslel se, posbíral své myšlenky, nápady..."
-b-: Nemůže být špatný člověk, když zná tolik přísloví..............................................
-b-: Co na srdci, to na jazyku.
-b-: Víc hlav, víc ví..
-b-: Kdo se bojí, nesmí do lesa.
-b-: Prázdný sud nejvíce zvučí.
-b-: Tichá voda břehy mele.
-b-: Lež má krátké nohy.
píšťalka: Všude dobře, doma nejlépe.
píšťalka: Ševcova žena a kovářova kobyla chodí bosy
píšťalka: Kam nechodí slunce, musí lékař.
píšťalka: Boží mlýny melou pomalu, ale jistě
píšťalka: Hlad je nejlepší kuchař.
píšťalka: Láska hory přenáší
píšťalka: Vzal rozum do hrsti
píšťalka: Jaká matka,taká Katka
píšťalka: Kdo si hraje,nezlobí
píšťalka: Šťastný je ten, kdo neztratil schopnost si hrát
píšťalka: Trpělivost přináší růže.
píšťalka: V nouzi poznáš přítele.
píšťalka: Jak si kdo ustele, tak si lehne
Lýda: Těžko na cvičišti,lehko na bojišti. Jaký pán,takový krám. Co můžeš udělati dnes,neodkládej na zítřek. Jednooký je mezi slepými králem.
bobeš: Nikdy neříkej nikdy..
bobeš: Kdo šetří, má za tři..
píšťalka: co je malé, to je milé
píšťalka: ranní ptáče dál doskáče
píšťalka: ráno moudřejší večera
píšťalka: vše, co se třpytí, není ze zlata
píšťalka: pro jedno kvítí slunce nesvítí
píšťalka: jedna vlaštovka jaro neudělá
bobeš: lezou mu tlustý do tenkých... já si myslím, že to je jen popis stavu, ale né přísloví, jak to cítíte vy...
misa: Kdo seje vítr, sklidí bouři. Lepší je, když uklouzne noha než jazyk. To je mu platné jak mrtvému zimník. Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá. Jez do polosyta, pij do polopita, vyjdou ti naplno léta. Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění. Kam čert nemůže, nastrčí bábu. Dvakrát měř, jednou řež. Lezou mu tlustý do tenkých. Neházej flintu do žita. Neházej perly sviním. Mladí ležáci, staří žebráci. Líná huba holé neštěstí. Drzé čelo lepší než poplužní dvůr. Hrábě hrabou vždycky k sobě. Nové koště dobře mete. Kdo po tobě kamenem, ty po něm chlebem.Nikdo není doma prorokem. Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Nelze dvěma pánům sloužit.
misa: Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá
Aťa: Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Jablko nepadá daleko od stromu. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne (případně až se jde pro pivo :-)). Mnoho psů zajícova smrt. Ruka ruku myje. Já na bráchu, brácha na mne. Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Malé ryby taky ryby. Bez peněz do hospody nelez. Hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere. Když bijou, utíkej, když dávají, ber. Dočkej času jako husa klasu. Chytrému napověz, hloupého kopni. Darovanému koni na zuby nehleď. Každý chvilku tahá pilku. Pýcha předchází pád. Pod svícnem největší tma. Oko za oko, zub za zub. Nové koště dobře mete. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech (řekla teta Kateřina a šla zabalit dědečkovi nohy do deky). Po bitvě každá bába generálem. Potrefená husa vždycky zakejhá. Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše. Kdo dřív přijde, ten dřív mele. Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Mluviti stříbro, mlčeti zlato. Tak už mlčím, myslím, že jsem si vzpomněla na dost přísloví, ať mají ostatní taky nějaký prostor. :o))
BlueBoard.cz ShoutBoard