Přidej zprávu »
Litvínovák: Jsem zásadně pro prolomení limitů. Zbourá se aspoň ten bordel H.J. pod horami a v Janově aspoň budou mít výhled na pořádnou techniku v akci. Stejně jsou tam samí nepracující, tak budou mít aspoň zábavu. Až unikne radioaktivní mráček z některé naší kvalitně udržované a kontrolované JE, tak to zavře Sobotka s Babišem rychle a najednou to půjde jako v Německu a Japonsku.
Lubomír Pařil ml.: Vzhledem k tomu, že jako ČR jsme jednou z mála zemí, která má stále zásoby hnědého uhlí a cena energií a spotřeba zásob jejich podkladových surovin v Evropě způsobuje značný úbytek ze zásob, nepochybuji ani o tom, že v případě prolomení těžebních limitů nebudeme jediným soběstačným státem. Budeme se tak muset podílet i na celkové energetické koncepci v Evropě a zásoby uhlí pod Horním Jiřetínem nám nevystačí ani na nyní proklamovaných 60 let. S úsporami energií tak budeme muset stejně začít mnohem dříve. V době, kdy jsme se stali nejvíce závislí na externích dodávkách energií a máme stále omezenější zdroje energetických surovin prostě NELZE POČÍTAT S TÍM, ŽE BUDEME SPOTŘEBOVÁVAT STÁLE STEJNĚ NEBO VÍCE ODEBÍRANÝCH ENERGIÍ ZA STÁLE STEJNOU CENU. Vláda vám bude lhát a bude lhát klidně i sama sobě, dokud budou politické strany a jejich členové upřednostňovat vlastní pozice ve vládě před pravdou a úspornými opatřeními.
Lubomír Pařil ml.: pro Josef: Jaderná energie není alternativou, protože 1) pro výstavbu jaderných elektráren je nutné využít obrovské množství energií, 2) cena uranu na světě roste neustálým rozkvětem nových jaderných elektráren ve světě (nyní je schválen počet více jak 110 jaderných elektráren ve světě - tedy i s příbytkem těch, které se nově vystavují a vystavovat budou), 3) už v roce 2007 (možná i dříve) se uranu spotřebovávalo více než se stačilo vytěžit (uran se odebírá ze zásob) a za 4) abychom se vyhnuli závislosti na tržních cenách uranu, musel by stát těžit uran i v místech, kterých se těžba zatím ani nedotkla. Takže vzhledem k tomu, že přechod k jiným energiím požaduje další energie pro výstavbu dalších elektráren a v souvislosti s vyšší spotřebou roste i cena podkladových surovin pro výrobu energií, jedinou SPRÁVNOU CESTOU, jak z toho ven, je ÚSPORA ENERGIÍ. Bohužel tak jak se úsporně zateplují panelové domy nyní, stejně v budoucnu budou potřeba zateplovat lépe, a to tak aby se z nich stali nulové, pasivní, nebo alespoň nízkoenergetické stavby. U panelových domů je toto v rozpočtu mnohem úspornější v přepočtu na obyvatele, než při rekonstrukci zateplení běžných rodinných domů.
Lubomír: pěkné stránky
Josef: Dnes zajišťuje uhlí asi 40% našich energetických potřeb. Uhlí je při srovnatelných nákladech na cenu výsledné energie nenahraditelné. Představa že 4 miliony lidí vytápěných CZT lze zásobovat z úspor nebo dokonce z OZE je blud. Jedná se o téměř polovinu naší populace ! I když se limity prolomí , tak uhlí definitivně dojde pro elektroenergetiku a veškeré uhelné el. budou muset být postupně nahrazeny jadernými. Bez prolomení limitů bude úbytek těžby rychlejší , dojde přibližně ke 100% nárůstu ceny za otop pro polovinu populace , rozpadne se síť czt tím se definitivně zanikne možnost připojení sítě na budoucí jaderné zdroje. V dnešní ekonomické situaci si ČR nemůže dovolit neprolomit limity uhlí a odepsat každý rok stovky mld kč za dovoz zemního plynu nebo za zničení sítě CZT
Hudec: Připojuji se. Hlavně nic předem nevzdávat, neulehčovat to uhlobaronům a jimi zlobovaným politikům. Tihle lidé rozumějí jen síle. Je jim třeba dát najevo, že své bourací mánie neprosadí. Vezměme si příklad z paní Ludmily Havránkové. Bojovala SAMA proti státní byrokracii řadu let. To by bylo, aby tisíce obyvatel Čenic, Horního Jiřetína a Litvínova nakonec nevyhrály na celé čáře. Opakuji, hlavní je neustoupit ani o krok, třeba se i soudit, kdyby stát přikročil k vyvlastňování, soudy se mohou táhnout desítky let, a čas hraje proti uhlobaronům.
Jiří Mareš: pokračování-třeba někde v Jižních Čechách a samozřejmě nový dům a milion na osobu. Tak ať si to frajeři spočítají, jestli se jim to vyplatí přestěhovat Litvínov, Černice a Horní Jiřetín komplet někam jinam do jiného regionu. Věřím, že by s tím pak občané neměli takový problém a rádi by na tu jejich hru přistoupili. Zde musím pochválit pana Jana Rovenského, který dnes 15.12. 2011 obětavě hájil zájmy nás obyčejných lidí u paní Jílkové v pořadu o prolomení limitů a zdražování tepla, které nás čeká v roce 2012. Pojďme něco dokázat a dokažme těm zkorumpovaným hajzlům z Prahy, že Mostecko je Mostecko. Podpořte jakoukoliv akci na podporu svého přežití, na ulici to vše začíná, tak se všichni prosím proberme z té letargie. V úctě a přáním všeho dobrého do Nového roku 2012 Jiří Mareš ml.
Jiří Mareš: Milý Jerryku, když chceš vystupovat v diskuzích, je slušnost vystupovat pod svým jménem. Horní Jiřetín znám od narození vyrostl jsem na Janovské. Jestli je vzduch v Horním Jiřetíně horší než v Litvínově, je jen z prostého důvodu, že tam máte hold více lokálních topenišť než v Litvínově. Ano ať prolomí limity nejsem především bojovník za smrdutou díru, ale jak už opakuji po několikráte není to věc jen vás Černic nebo HJ, ale především vašeho nejbližšího souseda Litvínova. Teď je v našem okrese největší prašnost ve střední Evropě. Největší výskyt astmatiků, alergigů a nejvíce respiračních onemocnění na přepočet obyvatelstva. Nemluvím o porodních váhách novorozenců atd.. Ano ať si ty arogantní páni nechci být sprostej vrtaj a vrtaj. Dobře ať nám všem bez rozdílu dají ekologický azyl.
o.s. Kořeny: Dobrý den, děkujeme za upozornění, odkaz jsme opravili. Co se týče lokálních topenišť v Jiřetíně – už jsme to společně řešili dříve, snad dojde na změnu legislativy, která trochu pomůže. Podle našeho názoru jediné možné řešení spočívá v tom, že se obnoví činnost výboru města, který se bude snažit s největšími znečišťovateli snažit domluvit a hledat další řešení. To ale musí iniciovat místní lidé, my můžeme pomoci s informacemi. Nabídli jsme Vám už na začátku v této věci pomoc, kolegové se tomu věnovali a náš zájem na tom pracovat dál trvá (více v mailu, který jsme Vám dnes zaslali). Dejte nám prosím vědět a domluvíme se konkrétněji.
Jerry: Milé kořeni, když dáváte na své stránky odkazy na dokumenty, tak byste si měli alespoň zkontrolovat jejich živost, některé zkrátka nejsou platné. Jak topit a nevhánět lidi z domovů, Jde to i bez uhlí na úvodní stránce jsou nefunkční.
Jerry: Milý pane Mareši, přijeďte si prosím dýchnout do Horního Jiřetína, abyste si vážil toho co dýcháte v Litvínově a konečně pochopil, že opravdu není za co bojovat. Těm bojovníkům v čele s Ing. Buřtem nejde o lidi ale o mrtvý baráky a kostely, protože jinak by dělali alespoň minimum, aby lidi v Jiřetíně přežili. Když se jich zeptám kam jde 27 mil. Kč. ročně od LUS za ztížené životní podmínky, tak mi odpoví že 2,6 mil. na odvoz odpadků a 0,5 na energetickou studii. Naprosto neuvěřitelná ignorace všeho živýho. A teď klidně bojujte dál za zachování tý nejšpinavější a nejsmrdutější díry v širokém okolí.
o.s. Kořeny: Vážený pane Mareši, věřte nám, že se otázce zachování limitů těžby a řadě dalších záležitostí týkajících se životního prostředí na Litvínovsku se věnujeme, seč nám síly stačí. Intenzivně pracujeme zejména na vyškrtnutí vyvlastňovacích paragrafů v horním zákoně a přijetí Státní energetické koncepce bez prolomení limitů těžby, které jsou z pohledu existence Horního Jiřetína a kvality života v Litvínově naprosto klíčové. Pokud bychom to nedělali, byla by dnešní situace o poznání horší.
o.s. Kořeny: Také jsme podnikli konkrétní kroky v dalších kauzách a řízeních týkajících se životního prostředí na Mostecku (likvidace ostravských kalů, spalovna odpadů v Komořanech, povolení k těžbě na lomech Bílina, Vršany atd.). Ale nediktujeme výsledky těchto kauz a veřejnost se zkrátka musí také aktivně zapojit, aby více dopadaly podle jejích představ.
o.s. Kořeny: Obecně se snažíme dopředu domluvit na snížení dopadů na životní prostředí a účastníme se rozhodovacích procesů (což se možná ani tak neobjevuje v hlavních zprávách, jako ve výsledcích). A až ve chvíli, kdy se např. vláda chová v rozporu se svými předvolebními sliby, opustí hranice vzájemného korektního přístupu a reálně hrozí, že obejde názor voličů, jsou na místě přímé akce, které na to veřejnost upozorní důraznějším způsobem. Co se týče domnělého poklesu naší aktivity - veškeré poslední volby vyhrály strany, které deklarovaly zachování limitů nebo rozhodování veřejnosti o nich. Soustředili jsme se proto na dodržení těchto slibů a spolupracovali na dořešení koncepčních otázek (vyvlastňování, energetická koncepce), které budou mít stabilní výsledek.
o.s. Kořeny: Kdykoliv se některý z politiků od svých předvolebních proklamací odchýlil, dostatečně jsme na to upozorňovali (jsme v mezičase mezi volbami a začíná se projevovat, kdo se postavil za limity čistě jako za líbivé předvolební téma. Teď začne období, kdy bude potřeba ukázat, že se to nedělá a veřejnost si pamatuje. Takže pokud se chcete zapojit, nemohl jste si vybrat lepší dobu.). Jsme občanské sdružení složené z místních obyvatel, kteří této věci věnují svůj volný čas z čistě apolitických a neziskových důvodů prostě proto, že chtějí žít v normálních podmínkách. Vždy se budeme řídit zejména převažujícím názorem místních lidí a budeme se snažit s ohledem na něj vyvážit tlaky těžařů. Nikdy nebudeme sdružením, které plní na počkání něčí úkoly a předvádí se za každou cenu před médii.
o.s. Kořeny: Naprosto souhlasíme, že mají občané Litvínova velmi pádné důvody postavit se k této věci aktivně, přestat spoléhat na to, že o nich někde někdo nějak rozhodne a dát jasně vědět vládě a kraji, že si prolomení limitů nepřejí. My se obojímu se věnujeme, jak je to jenom v našich silách a v silách spřízněných organizací možné a přivítáme jakoukoliv další pomoc. Pokud to neshledáváte dostatečným a myslíte, že byste se tomu chtěl věnovat intenzivněji, tak budeme jedině rádi, když s námi budete spolupracovat (aktuálně by například nebylo vůbec špatné jít připomenout na kraj panu Koudovi, že rozhodování o postoji kraje k limitům těžby není pouze na něm.).
o.s. Kořeny: V případě, že se Vám celkově nelíbí způsob naší práce, tak nás to mrzí, nicméně máte úplně stejný prostor a prostředky jako my a můžete se těmto otázkám věnovat podle svých představ. V každém případě bychom ale měli spolupracovat a netříštit síly. Pokud tomu chcete dlouhodobě věnovat svůj čas a energii, neváhejte nás kontaktovat: oskoreny@email.cz. Tuto výzvu bychom chtěli adresovat obecně. Mostecko je skutečně oblast, ve které se kumuluje řada problémů. Je jasné, že kapacita jednoho občanského sdružení je nemůže nikdy všechny dostatečně pokrýt. Pokud se chcete intenzivněji věnovat konkrétní otázce, dejte nám prosím vědět. Rádi Vám poskytneme potřebné kontakty a podporu. Cílem našeho sdružení je zapojovat veřejnost do aktivního rozhodování o veřejných otázkách, nikoliv rozhodovat za ní ;-)
JIří Mareš jr.: Dobrý den milé Kořeny a občané regionu Most, Litvínov a přilehlé okolí, vyzývám vás jako obyčejný občan tohoto regionu, prosím začněme už konečně něco dělat, hlavně tato organizace v čele s panem Otcovským. Je spousta možností co lze udělat, už v létě jsem naznačoval blokádu rypadla v Horním Jiřetíně. Dnes se konečně dozvídám, že tohoto dne 28.11.2011 k tomuto kroku došla mírná větev říkající si Green peace, ano dnes údajně obsadila jedno z rypadel a blokuje, tak dobývaní. My však v Litvínově zase jen přihlížíme, Kořeny též nic nepodnikají. Nechci věřit, že pan Otcovský ze jisté funkce na městě, již není tak aktivní jako předtím, když sbíral politické body na této problematice. Lidi pojďme do ulic, začněte si už konečně všímat, kde žijeme a co za svinstvo musíme dýchat. V úctě J. Mareš
Jiří Mareš: Důležité prosím otevřete můj odkaz. Neuvěřitelné, jak s námi tady vláda zachází.
Jiří Mareš: odkaz »
Hudec: Nedejte se, máte podporu mnoha lidí po celé republice. Zkoušeli vás rozeštvat pomocí kolaborantského sdružení Dialog. Nepovedlo se. Tak to zkoušejí zase s nastrčenou realitkou. Důležité je nenechat se vyvést z míry, důstojně, klidně pevně trvat na tom, že jsou hodnoty, jako je třeba právě domov, které nelze vyčíslit žádnými penězi, které nejsou na prodej .
jarmila Křížová: Dostali jsme divný dopis od jedné pražské realitky a tak prezentuji svou odpověď: Nemám ani chuť, popřát Vám dobrý den... Váš nastrčený klient - jde spíše o klinety, kteří spekulativně skupují nemovistosti a pozemky v našem katastrálním území - jednají jasně na straně těžební společnosti a snaží se nás, domorodce odsud vyštvat!!! Nezlobte se, ale už jen to, že oslovujete na odprodej střechy nad hlavou někoho, kdo tu má život, nechal na přestavbě domu všechny své peníze, kus života, má velkou založenou zahradu a konečně se na starší kolena může těšit z toho, že sedne bez dluhů do své pergoly a vypije si za zpěvu ptáků svoje kafe, je naprostý hyenysmus. Nikoho jsme nepověřili a nikdy náznakem nedali najevo, že máme v úmyslu náš těžce vydobytý domov prodat. Přišli jsme v rámci těžby o domov už jednou i naše děti mají pohřbené své dětství po devastaci povrchovych šachet v Dolním Jiřetíně. Většina lidí skončila v panelákách, kam jsme byli nuceně vystěhováni. Jsem šťastná, že jsme se nakonec mohli do domova vrátit. Manžel je hornojiřetínský rodák a a jsme jen rádi, že zde ještě nachází své spolužáky a mnoho starousedlých rodin - dnes starousedlých - po 2. světové válce byl Jiřetín spíš vysídlen a Němci museli do odsunu. Nebo jste nám snad na konto chtěli zaslat dvacet miliónů? Dnešní doba podvodů, kdy se NOVONABYVATELÉ realit snaží podvést prodávající a vůbec jim nezaplatit, k tomu ani nevybízí. Nevím, co je Vaše realitka zač ale žádnou nevyjímám z nekalých podvodů a možná i nátlaku na majitele. Naše poničené nervy takovým divným návrhem devastujete ještě víc. Po obdržení dopisu se moje nervy dostaly do stavu braní antidepresiv. Už jen to, že si sháníte informace o realitách v Jiřetíně pro údajného klienta naznačuje, jak věc stojí. Majitelé těžební společnosti + místní Dialog dělají vše, aby se limity prolomily, takže Váš potenciální klinet tu určitě nechce bydlet!!! Chce jen vydělat!!! Tím odpovídám na prapodivnou nabídku. píšu za manžela, protože on píše nerad
Hudec: Možná by řešení bylo. Czech Coal by mohl jako pokání za dosavadní ničení krajiny alespoň místním zaplatit plynové topení. Jenže pak by asi tím spíš vyniklo znečištění ovzduší, které působí svou činností. Takže takovou lidumilnost od této profláklé firmy nečekám.
Jan Rovenský: Myslím, že jedno bohužel nevylučuje druhé - prach a hluk z dolů zhoršují imise z lokálních topenišť a naopak. Proti obojímu se bojuje těžko (a má smysl odstraňovat spíše příčiny než následky), stejně jako že bojovat proti obojímu má smysl. BTW: Pane Popelko, kdybyste se mi nedovolal na moje pracovní číslo 723 623 238, zkuste pracovní 734 620 884. Pokud bych nezvedl ani to (učím se na státnice), napiste sms, odpovím.
Jaroslav Popelka: pokračování: Jsem tu ovšem za blázna, protože kdykoli se ozvu tak mě všichni, i Ti, kterým jejich děti prokašlají celou zimu, okřikují a posílají mne do skrytých koutů lidského těla. Pan starosta mi radí, abych se prý odstěhoval, když se mi tu nelíbí. Tuhle obec nemiluji o nic míň než pan ing. Buřt, ale s tímhle zabydleným myšlením, že vše je vlastně v pořádku se tu žít opravdu nedá. Někteří topí celé léto, protože nemají na průtokový ohřívač vody za pár stovek. Takže prach jistě ale hlavně od samotných obyvatel.
Jaroslav Popelka: Milý pane Mareši, naprosto s vaší úvahou souhlasím, jen byste si měl třeba na serveru Arniky trochu víc nastudovat, v čem je vlastně jádro pudla. Každodenním průjezdem Horního Jiřetína je každýmu jasný, že největší sajrajt leze bezohledným lidem z komínů. Nejen, že spalují čím dál sirnatější mostecké uhlí, ale ještě se ke všemu nacpou kotel a zavřou dvířka. Uhlí pak nehoří a jen doutná. Jedná se ovšem jen o několik málo jedinců, kteří ovšem svojí zničující činností zamoří celou obec. Výsledek je pak Vámi popisovaný stav. Obec k tomuto problému velkoryse mlčí a hledá spíš důvodu pro omluvu než řešení, kterých se nabízí více ovšem to by musela být ve vedení obce vůle a ta bohužel chybí. Tři roky se snažím něco změnit, bohužel marně. Nechci nikoho kriminalizovat, spíš pomoci.
Jiří Mareš: Dobrý den všem Litvínovákům,Horno Jiřetíňákům a v neposlední řadě hlavně občanům Černic. Jeslti vám nepostačují poslední argumenty týkající se neprolomení limitů, tak alespoň zpětně pár měsíců zpět. Zeptejte se ve vašem okolí o značném nástupu respiračnch nemocí v tomto roce, které postihlo zdejší lokalitu za posledních dvacet let. Ano media mlčí, neboť v tomto regionu jsou pochopitelně redakce uplaceny. Včetně hygieny kraje, neboť by v žádném případě nedopustila, aby jsme zde vesele pobíhali, když jsou po třičtvrtě roku překračovany několikanásobně imisní limity. Ano všichni to víme, ale tupě mlčíme. Přitom by stačilo málo, aby jsme své kompenzace za rakoviny tlustého střeva rakoviny plic a podobných nemocí, které jsou spojeny s pobytem v tomto prostředí dostaly aspoň v pohřebném, které nám po revoluci odebrali. Nyní smutně po dvaceti letech musíme konstatovat, že se zde nic nezměnilo, máme odsiřeno ale za to zde máme největší prašnost ve střední Evropě ne-li na světě. Podívejte se na internet odkaz mapy.cz, letecké pohledy na naše město (foto) a bude vám vše jasno. Jsme obklíčeny milirdami tun prachu, které filtrujeme jedním životním filtrem plícemi, které vám to pak pěkně přepočítají. Sice nenávratně, ale přece. Věřím však, že lidi v tomto městě se probudí ze zimního spánku a komunistické letargie, která v nás přechovává po desetiletí po trapné revoluci a zvedneme zadky a něco pro sebe a pro naše děti uděláme. S pozdravem a přáním čisté přírody a vzduchu. Odpůrce uhelných společností Jiří Mareš
Jiří Mareš: Dobrý den paní Křížová, ve všech bodech máte pravdu, tři miliony maximum odškodnění za dům ze všemi pozemky, stromy atd..., je výsměch. Jen postrádám vyjádření se, že nejde jen o Horní Jiřetín, ale hlavně i o třicetitisícové město, které jak se mi zdá pan Tykač úplně vypouští ze hry. Nevím kde bere ty naivní úvahy, že si to tady mi Litvínováci necháme líbit. Myslím si, že problém Tykače by vyřešilo odškodnění deseti milionů Kč na osobu včetně dětí. Je to sice naivní představa, ale je stejně tak naivní jako směšné odškodnění Hornojiřetínských a Litvínova nevyjímaje. J. Mareš jr.
Hudec: Jestli se bude demonstrovat proti Czech Coal, hlásím se. Přijedu a věřím, že přemluvím i další. Doslova se firem jako je Czech Coal štítím. Jdou proti zájmům obyčejných lidí. Ale pozor, obyčejných lidí je víc. A je třeba zaagitovat i mezi horníky. Slušní podnikatelé, nabídněte horníkům tolik pracovních míst, kolik jen můžete. Vtvářejte nová. Seberte Czech Coal vítr z plachet. Vždyť tato nemravná firma používá k nefér boji strach těch horníků o práci. Dokažme jí, že straší zbytečně.
jarmilakrizova@sezna: Všem... prolomení těžebních limitů je naprosto nesmyslné...kolem tohoto problému bylo řečeno snad již vše, co se říci a napsat dalo... 1. kde je dneska uhlí ze zničeného královského města Mostu...nestačilo ani pro JEDNU GENERACI...za 20 let po něm zbyla jen šílená spoušť, měsíční krajina s dlouholetými projekty na její obnovu, včetně obrovského jezera, kam se bude snášet veškerý spad ze saské strany, protože v drtivé většině fouká od Krušných hor do vnitrozemí...navíc, pokud se Czech Coal nepodaří honem zbourat celou chemičku, bude se v něm pěkně zrcadlit...místo pro rekreaci jako "stvořené..." 2. co se dělo letos na podzim s vytěženým uhlím z ČSA...drtivá většina byla OKAMŽITĚ vyvezena, hlavně do Polska...kamióny stály v Komořanech v dlouhých frontách i několik dní...jiné šlo rovnou od šachty na vagónech...okamžitý zisk je pro Czech Coal naprostou prioritou...této společnosti v čele s "vlastníkem za prapodivných okolností" Pavlem Tykačem jde čistě o jejich zisky...ostatní řeči kolem jenom slouží jako záminka...teď se k tomu moc hodí události v zemích, těžících ropu... 3. kdo ze zodpovědných politiků se tady u nás byl vůbec kdy podívat...skoro nikdo...pohled od zámku Jezeří vskutku stojí za to..."naše nádherná díra je vidět i z vesmíru..." 4. soukromí vlastníci těžební společnosti zcela lžou, pokud jde o informace poskytované médiím, stran náhrad za zničení životů x tísíc lidí, žijících v regionu...těm, kteří by měli přijít přímo o své domovy by dali zlomek skutečné ceny domů a pozemků, přičemž o těch - které znamenají i léta založené zahrady, sady,a oddechové zóny, není v nabídce udělané někdy před čtyřmi roky nikde ani zmínka...výkřiky o trojnásobcích, kterými živí zbytek republiky, jsou naprostými výmysly...nejvyšší nabídky byly někde kolem třech miliónů, přičemž já bych jako trojnásobek viděla minimálně těch miliónů deset...mluvím o přestavěném podkrovním domě s velkou, založenou zahradou...nemusím snad ani dodávat, kolik dnes stojí i malý pozemek s jednoduchým domem, bez garáží, dílen, pergol, založených zahrad osázených stromy různého stáří i druhů...je mi velmi divné, že při předávání POVODŃOVÝCH DVOJDOMKŮ se nikdo ze zodpovědných nepozastavil nad cenou 19 MILIÓNŮ za ČTYŘI KUSY těchto dvojdomků, kde nebylo nic...plůtky, stromy, pozemky, garážová stání, zahrady, nebo aspoň zahrádky...nic... 5. toto není ale to hlavní...musíme zachránit pro naše budoucí generace aspoň kousek zeleně tady v té části Krušných hor...jenom toho prachu, co spadne na naši ubohou republiku...pořád se o tom "mele a mele" ale jakmile jde o prachy - je prach podružný... obyvatelka Horního Jiřetína Jarmila Křížová
Jiří Mareš: Pojďme konat, kaecat a kecat umíme všichni. Hygiena v Mostě i v Ústí je prohnilá, jako pan Tykač. Jsou dávno zaplacení, tak že spravedlnost můžete očekávat možná jen od boha. Greeni jsou taky měký, zastavit velkokapacitní rypadlo na týden je pro mě zatím prvotní řešení. Klidně se hlásím jako první do této akce, i za cenu kriminálu. Vytvořme skupinu odhodlaných lidí, kteří se nebojí. Ani kompenzace sta milionu ročně pro město nic neřeší, ropáky si může dělat možná z jednoduchých Amíků. Hlavně lidi, nenechte se pořád chlácholit, a pojďte se někdy už veřeně projevit. Chudák pan Šťovíček, je tak na vše sám. Jestli nejste hloupí, tak pojďme co nejdříve udělat demonstraci a pak další neodkladné kroky. Už mám za těch čtyřicet let zde strávených dost argumentů na to, aby se začlo tvrdě jednat. Probuď me se, život je krátký!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hudec: Ještě k té obživě. I kdyby se někdo živil jako zaměstnanec Greenpeace, co by na tom bylo špatného? Byla by to obživa stejně poctivá jako kterákoliv jiná, která lidem neškodí, ale naopak pomáhá. Ale jinak si myslím, že kdo se chce opravdu dobře živit, ten rozhodně nehledá místo u Greenpeace. To spíš v různých správních radách či u firem, které se živí velmi dobře tím, že kašlou na to, jaké následky na životním prostředí jejich činnost způsobuje.
Hudec: Já si rozhodně nemyslím, že by Greenpeace šaškovali. Co byste potom musel říct o reklamních šotech v TV? V obou pořípadech jde o reklamu, bez které se nic neobejde, bez které zkrátka neprodáte. V jednom případě zboží, v jiném případě velmi potřebné aktivity ve prospěch nás všech. Greenpeace mají tým solidních odborníků, kteří připravují třeba podklady pro jednotlivá stanoviska, ale kdo o nich ví? A vidíte, stačí aby jejich kolegové vylezli s transparentem na komín, a vědí o nich všichni v celé zemi. Opakuji, sebelepší zboží se samo neprodá. Bez reklamy to nejde. A reklama holt musí být taková, aby zabrala. A ona zabírá. Tak, až ti, kterým aktivity na záchranu životního prostředí a tím i našeho zdraví a životů, dělají čáru přes rozpočet, prskají vzteky. A samozřejmě, reagují jak jedině můžou, pomluvami, které se vždy uchytí, ať jsou jakkoliv lživé.
o.s. Kořeny: Děkujeme a budeme se těšit na případnou spolupráci. (K formátu diskuse - jednotlivé příspěvky jsou bohužel zatím limitovány 800 znaky. Časem snad zprovozníme lepší systém fora.)
Karel Hejkal: Aha, už chápu to rozdělení do příspěvků. Odstavce se nevedou
Karel Hejkal: Dobrý den, byť se zpožděním, přesto děkuji za odpověď. Vaše akce mi nepřišla nepatřičná ani tak vůči politikům, ale hlavně vůči těm, kdo si sedmnáctý listopad chtěli jen připomenout. Zásadní pro mě přitom byla Vaše přítomnost v bezprostřední blízkosti svým způsobem pamětního místa. Berte to prosím jako názor, byť jeden z mnoha, protože mimo povědomí o Vaší činnosti jsou sympatie veřejnosti druhou a neméně důležitou stranou jedné mince. Ad Greenpeace - zažil jsem osobně pana Rovenského na zastupitelstvu, viděl v TV, považuji ho za velice kultivovaného člověka, nemám důvod si o něm a dalších myslet cokoliv špatného, stejně tak jim osobně nemohu upírat asi upřímnou snahu o šetrnější přístup k přírodě. Organizaci jako celek však považuji za mašinérii, pro níž je ekologie jen prostředkem obživy a proto si dává do programu kdeco, hlavně aby to bylo kompatibilní. Fakt, že spoustu problémů pojmenovávají správně, by nás neměl mást. Její tmářské názory např. na GMO ve světě, kde denně umírá 25.000 lidí hlady (2007), vezmu-li v úvahu jejich vliv na veřejné mínění, jinak než jako ekoteroristické hodnotit nemohu. Myslím si proto, že nepřítel mého nepřítele by neměl být automaticky můj přítel. Tolik asi do diskuse. Vím, že nemá smysl jen kritizovat a Vy sami zasloužíte za drtivou většinu svých aktivit pochvalu. Pokud to čas dovolí, tak v příštím roce, až dokončíme náš litvínovský almanach, zkusím sám nějak přispět více, než jen prskáním v diskusi. Zatím přeju mnoho zdaru!
o.s. Kořeny: Dobrý den, děkujeme za názor, zpětná vazba je pro nás velmi důležitá. Jen krátce k osvětlení našeho dnešního happeningu na Národní třídě (více v tiskové zprávě odkaz » ): nedovolili bychom si nikdy zneuctít památky 17. listopadu. Jednalo se o velmi tichou a slušnou akci, kterou jsme chtěli upozornit na to, že některé praktiky z dob vlády komunismu v české legislativě stále přetrvávají. Jedná se především o vyvlastňování kvůli těžbě uhlí. Nešlo o zcela samoúčelnou akci – současná vláda se zavázala projednat novelu horního zákona, nyní však nechtějí někteří politici její schvalování zařadit do jednání. Pokud nedáme najevo, že na naplnění vládního prohlášení trváme, může se snadno stát, že zůstane pouze u slibů.
o.s. Kořeny: Právě nyní je otázka tohoto zákona velmi aktuální a jsme přesvědčeni, že souvislost tehdejšího boje za práva občanů a boje Jiřetínských za nedotknutelnost svého majetku je více než jasná. Pokud bychom veřejnost neinformovali o těchto souvislostech, mohli bychom být velmi překvapeni, až těžaři při první příležitosti dle horního zákona sáhnou po institutu vyvlastnění a my zjistíme, že některé věci se ani 21 let od revoluce příliš nezměnily...
o.s. Kořeny: Proto je schválení novely důležité a musíme se mu i nadále věnovat. Nicméně samozřejmě chápeme, že se Vám happening nemusel zdát adekvátní. Všichni v sobě máme v sobě úctu k tehdejším událostem. Dnes jsme se na Národní třídě setkali spíše s kladnými reakcemi, jelikož jsme se skutečně nesnažili nijak do pietní akce zasahovat, ale s některými lidmi jsme se na tom také neshodli.
o.s. Kořeny: Ještě nám dovolte se trochu zastat kolegů z Greenpeace – nevím, zda jste s někým z nich někdy mluvil osobně nebo se jejich prací více zabýval, ale můžeme Vás ujistit o naprosté informovanosti a kultivovanosti této organizace :-) (není nám také znám jediný pokus o teroristický útok z jejich strany). Forma některých jejich akcí je spíše podmíněna zájmem médií (potažmo lidí) o kontroverzní reportáže namísto seriózních informací a proto často musí spojovat obojí dohromady. Jejich aktivity jsou ale založeny na velmi kvalitní práci. Jako místní sdružení jsme si sami zažili, jak komplikované je zabývat se tak rozsáhlou otázkou jakou jsou limity těžby a bez pomoci Greenpeace by byla naše pozice o mnoho komplikovanější.
o.s. Kořeny: Pokud byste měl zájem cokoliv probrat konkrétněji (ať už s Kořeny nebo s Greenpeace), napište prosím. Můžeme Vám napsat více e-mailem nebo někdy posedět a probrat to.
Karel Hejkal: Sorry, lidé z Kořenů, máte jinak moje sympatie, ale šaškovat s cedulema zrovna u příležitosti zapalování svíček na oslavy sedmnáctého listopadu? Měli byste mít trochu víc soudnosti i důstojnosti. Dnes? Proč ne? Ale jinde a jinak. Váš neúnavný boj za Jiřetín je jinak příkladný, ale tohle? To je jako reklama na vánoce v srpnu - nevkusné a vlezlé. Zdá se, že spolupráce s ekoteroristickou organizací Greenpeace otupuje Váš smysl pro míru a přiměřenost. Byla by to škoda.
Jarmila Křížová: Pro Batmana: je to ještě lepší, že referendum bylo v roce 2005...komunální volby 2006 i 2010 ho vlastně jen znovu potvrdily...myslím, že chybička se opravdu vloudí a nemusí být Vámi až tak zveličována...na faktu to nemění vůbec nic...
Jarmila Křížová: krátká reportáž ve zpravodajství o prodeji uhlí v Komořanech u Mostu mě jen utvrdila v tom, že bourání Horního Jiřetína a Černic ve jménu uhlí, je naprostá šílenost !!! Czech Coal má ve svém programu pouze rychle vytěžit a ještě rychleji prodat !!! Jestliže polské kamiony odvážejí "toto rádoby rodinné stříbro" jeden za druhým, až se na českého kupujícího ani nedostane, pak není o čem pochybovat. Tuto společnost zajímá pouze okamžitý zisk teď hned a "po nás potopa". Tato moje poznámka je určena hlavně těm, co se ohánějí slogany: bez tohoto uhlí by republika nepřežila, proto nutně musíme bourat...Pokud je vyváženo, pak ho republika vůbec nepotřebuje. To by mělo udělat konec diskuzí na téma uhlí a bourání lidských sídel...
jarda: Vítám ochotu Kořenů mi pomoci v dosud marné snaze o zlepšení podmínek k životu v obci HJ. Abych dokumentoval, že moje stížnosti nejsou jen stesky senilního dědka, každý si může prohlédnout, jak to tu téměř denně vypadá zde odkaz » . Natočeno 10.10.2010 při návštěvě kandidáta na senátora pana Brabce, který se ani nenamáhal mi odpovědět, zda může s tímto problémem jako senátor pomoci.
jarda: V jedné reakci na můj příspěvek mi bylo vyčtenu, že Kořenům v něm nadávám. Jestli v něm najdete slovo nadávky tak mi prosím sdělte kde. Ať čtu jak čtu, nikde nic podobného nevidím.
jarda: Děkuji za zkontaktování a příslib. Pomoci. Tady nejde o plynofikaci či elektrizaci či ..aci ale bezprecedentní ignoraci zákonných norem jak ze strany několika obyvatel tak hlavně ze strany obce. A to je ten problém. Uhlím lze také topit ohleduplně.
BlueBoard.cz ShoutBoard