Nápověda pro psaní příspěvků.

Smazání příspěvku

Jako autor příspěvku si můžete nechat poslat odkaz pro smazání příspěvku na svůj email (pokud jste ho uvedli)

Jako správce knihy můžete smazat příspěvek zadání loginu a hesla do BlueBoard.cz

Login:
Heslo:

Návštěvní knihy končí svoji činnost k 1. 1. 2020. Více zde.

30.10.2015 (07:47) Odpovědět # X
Katka E-mail

Sentenská reaguje:

2.11.2015 (13:44)X

Dobrý den, Vašim podnětem se budeme zabývat.

Michal Richter (nepište anonym reaguje E-mail:

6.4.2016 (21:37)X

Lidi, neblázněte! Stromy je třeba také nahrazovat- bez té obnovy to prostě nejde! Park není nějaká PR, park vytváří myšlenky lidí. Lidé po sobě zanechávají potomky, stromům v parku to není umožněno, je třeba, aby nastoupit člověk a ten musí umět nejen strom vysadit, ale mít také občas ostrou pilu (stromy miluji - oborovou specializací jsem dendrolog - ale mám je rád racionálně). Jak chcete zajistit funkčnost a kompoziční náplň do budoucna, pokud máte dožívající jedince a budete je nesmyslně držet do rozpadnutí? Kde vezmete za čas novou generaci, kde jim najdete prostor? Jistě jste si všimli, že oba dva větší zásahy v nedávné minulosti (dubová alej, stromy u rybníka) vždy předcházely naplánované výsadbě po nich.

Omlouvám se paní Katko, ale k tomu odstavci: "Dle bližšího ohledání a řezu..." musím reagovat, že co je v něm napsáno, je zcela mimo znalost této problematiky. A to zcela značně mimo. Nemůžete strom posuzovat dle pařezu, také ne dle nějaké zbylé borky či dle letokruhů na řezu.

Nezastávám touto reakcí ničí jiný názor, jen ten svůj z pohledu oborového. Je to jen obhajoba a jakési vysvětlení toho, že prováděná pěstební opatření nechtějí park návštěvníkům zlikvidovat, ale naopak jej udržet. A věřte mi - takovouto omladnou kůru by ideálně vyžadovalo dalších min. 30 % ploch a porostů.

Pokuste se nad tím třebas zamyslet také z pohledu historie - kdyby se takhle ptal jen každý druhý majitel bývalých panství na názory široké veřejnosti, dnes bychom neměli téměř nic z těch stovek parků, zahrad a komponovaných krajinných celků (voluptoárů). Tímto neodsuzuji zájem o problémy, nýbrž bych byl naopak velmi rád, kdyby se tyto věci kultivovaně diskutovali - kdo chce a není "konzervou", ať to pochopí a nechá si vysvětlit. K termínu kácení výše (doba akorát na topivo) - ono to tak termínově je, že se tyto práce (z pohledu zahr.technologií a doporučení stanovené vyhláškou) provádějí nejčastěji před příchodem zimy.

Nebrečte za každý strom zmizelý ve městě či parku, pokud není mimořádně cenný či perspektivní. Ono vše má svou životnost a obzvláště ve městech je zapotřebí tu zeleň dnes bráti téměř jako spotřební zboží (bezpečnost, použité druhy a apod.). To vše zajisté s ohledem na to, že dochází k náhradě. Raději brečte nad zahradami, ze kterých mizí prostorově výrazná a funkční zeleň a je nahrazována zelenými bobky, dlažbou a tunami kameniva. Pokud chcete vědět k odborné problematice více, klidně pisněte.

Odpovídáte X

Zpět do knihy