Nápověda pro psaní příspěvků.

Smazání příspěvku

Jako autor příspěvku si můžete nechat poslat odkaz pro smazání příspěvku na svůj email (pokud jste ho uvedli)

Jako správce knihy můžete smazat příspěvek zadání loginu a hesla do BlueBoard.cz

Login:
Heslo:

Návštěvní knihy končí svoji činnost k 1. 1. 2020. Více zde.

6.10.2008 (19:43) Odpovědět # X
Lucka E-mail

roman reaguje:

7.10.2008 (23:30)X

Rozhodnutí pro těhotenství je ve Vašem případě má mnoho aspektů. Nerozhodujete totiž jen o sobě, ale i o osudu jiného člověka.

1. vliv těhotenství na Váš zdravotní stav - vzhledem k dobré funkci ledvin, pokud je dobrá kontrola TK a není proteinurie je sice rizikové pro Vás, ale může proběhnout bez problémů, v každém případě doporučuji společné sledování gynekologem a nefrologem - kontroly TK, proteinurie, funkce - alespoň orientačně, léčba hypertenze, močových infekcí apod.

2. početí dítěte, které s 50% pravděpodobností bude postiženou stejným vrozeným onemocněním jako Vy a od mládí bude pod kontrolou lékařů a bude žít se stejnou vyhlídkou na budoucnost jako Váš otec a Vy - tedy náhradou funkce ledvin ve věku kolem 40-50 let.

Na tuto otázku si musíte zodpovědět sama. Velmi záleží na vlastním vnímaní tohoto hendikepu a přístupu k životu. Mám ve sledování rodinu, pacientka je 15 let po transplantaci, dcera je na tom podobně jak vy a čekají s manželem nyní 3. dítě. U prvních dvou dětí, pokud si dobře vzpomínám má zjištěné drobné cysty jen starší dcera. Jedná se o lidi s velmi pozitivním přístupem k životu a umím si představit, že jak nynější maminka tak i tyto malé děti vyrůstající v rodině obklopené láskou a pozitivním vztahem k životu si budou života užívat plnohodnotně a budoucí dialýza jim neubere nic z jejich životního elánu.

Na druhou stranu si umím dobře představit rodiny, kde to takto nemusí fungovat a dítě může vyrůstat s pocitem křivdy.

Existuje i možnost genetického vyšetření na přítomnost nemoci již během těhotenství. Toto vyšetření má, dle mého názoru, smysl však jen tehdy, že matka nechce porodit dítě s vrozenou vadou a je pevně rozhodnuta plod s vrozenou nemocí odstrnit umělým přerušením těhotenství.

3. Časový faktor: je nutné počítat s tím, že s každým rokem se Vám přibližuje dialýza, pokud se již rozvine renální insuficience, pak je těhotenství rizikovější a průběh komplikovanější. Rovněž je třeba počítat s tím, že renální insuficience a dialýza ubírají nositeli výkonnost a sílu, zhoršují sociální a finanční situaci a je nutné počítat s tím, zda budu schopen se o dítě postarat, zda mám oporu v partnerovi, v rodině.

Držím Vám palce ve Vašem těžkém rozhodování.

Odpovídáte X

Zpět do knihy

Kniha od BlueBoard.cz