Nápověda pro psaní příspěvků.

Smazání příspěvku

Jako autor příspěvku si můžete nechat poslat odkaz pro smazání příspěvku na svůj email (pokud jste ho uvedli)

Jako správce knihy můžete smazat příspěvek zadání loginu a hesla do BlueBoard.cz

Login:
Heslo:

Návštěvní knihy končí svoji činnost k 1. 1. 2020. Více zde.

13.6.2010 (20:58) Odpovědět # X
mara E-mail

S.Š. reaguje:

13.6.2010 (23:40)X

Dobrý den,

u anurického pacienta není hodnota kalia 6mmol/l před HD nikterak vzácná, v závislosti na celkovém stavu lze tolerovat hodnotu do 6,5mmol/l.

Ke snížení hladiny kromě Vámi uvedeného by šlo zkusit použít přípravek Calcium- Resonium.

Hodně štěstí.

Je manžel zařazen na waiting list?

mara reaguje E-mail:

15.6.2010 (17:32)X

Děkuji za odpověď. Na snížení draslíku manžel někde slyšel o sodě Vitar. Mohla bych se proto zeptat zda i toto lze kromě Calcia Resonia užívat? A pak také kolik a jak třeba Calcium Resonium případně sodu užívat (ráno, večer - po jídle a tak). Co se týká zařazení na čekací listinu, je tak trošku problém. Snad se to vyřeší brzy, protože si myslím, že by samozřejmě další transplantaci podstoupil.

Inka reaguje:

15.6.2010 (20:05)X

Petra reaguje:

16.6.2010 (19:23)X

Na stránkách nefrologie.com najdete také spoustu rad ohledně diety u onemocnění ledvin, dialýze, tabulky s draslíkem atd...

roman reaguje:

21.6.2010 (10:35)X

Vážená paní Marto,

velmi správný postřeh stran užívání Vitar sody. Hladina draslíku v krvi totiž závisí nejen na jeho celkovém množství v těle a příjmu stravou. Jeho hladinu velmi ovlivňuje kyselost organismu. Pacienti se selháním ledvin mají sklon k překyselení, klesá jim pH a hladina bikarbonátu v krvi. Tyto hodnoty jsou kontrolovány a pokud jsou opravdu nižší - HCO3 pod 20-22, je jim v době mezi dialýzami, nebo těm, co ještě na dialýzu nechodí, doporučeno užívání NaHCO3 - tedy sody bikarbony, což není nic jiného, než jedlá soda na pečení.

Kompnezací metabolické acidozy (odborný název pro překyselení) pak často dochází k poklesu draslíku v séru, které se "uklidí" zpět do buněk, kde je většina uložena.

V lékárně lze dostat koupit jako potravinový doplněk pod názvem Vitar soda. Jako lék na předpis se nevyrábí, ale pokud lékař napíše recept magistraliter (tzn. lék připravovaný v lékárně), je možno napsat na recept a pacient pak platí jen 30Kč poplatek za recept. Dávkování je individuální podle reakce.

Soda bikarbona je levný a někdy opomíjený lék, který zlepšuje kvalitu života nemocných - zlepšuje stav metabolismu kostí a svalů, snižuje únavnost.

Marta reaguje E-mail:

22.6.2010 (14:35)X

Děkuji za odpovědi. Doporučovanou knihu mám objednanou. Stránky www.nefrologie.cz také navštěvuji. Tabulky s hodnotami K,CA a P mám vytištěné již dávno. Z dřívější doby máme doma některé brožury, ale ráda bych i něco novějšího, tak uvidím až nám kniha přijde.

Dále bych Vám zde napsala k užívání Vitar sody. Manželovi jsem odpovědi zde vytiskla a přesvědčila aby si sodu bral (máme ji doma). Dnes byl na dialýze a zeptal se na užívání Vitar sody a jejím vlivu na hodnoty draslíku. Dostalo se mu odpovědi, že na jejich dialýze se to nedělá a že tato soda má vliv jen na překyselení žaludku a že s káliem to nemá nic společného. Když mi to teď říkal, znovu jsem si pozorně přečetla Vaši odpověď a řekla jsem manželovi aby si tabletku sody stejně raději dal a že třeba uvidíme za měsíc při odběrech. Jen jako poznámku bych napsala, že měl K 6,37 a proto má o půl hodiny jako jediný na zdejší dialýze prodlouženou dialýzu z 4,5 na 5 hodin, i když i jiní zde mají hodnoty nad 6. Dá se koupit volně přípravek Calcium Resonium, že bych mu ho také koupila?

Také bych měla dotaz k možné transplantaci. Dvě už manžel absolvoval, jedna neúspěšná a druhá transplantovaná ledvina 16 let. Po její rejekci znovu dialýza. Na začátku letošního roku však dle angiografie má problém s isch.chorobou DK (po kotníky bez problémů, pod kotníky horší, měl léčbu prostavasinem. Nyní již jeden malý defekt na jednom prstu, ostatní 2 zahojené). Manžel i já a naše děti bychom byli šťastní, kdyby byla možnost transplantace. Ale říkám si, zda by toto výše mohl být třeba problém.

Děkuji Vám zde z všechny odpovědi a názory.

roman reaguje:

26.6.2010 (19:35)X

Rozhodně soda bikarbona není primárním opatřením a lékem při hyperkalemii, jen jsem chtěl upozornit, že za "neřešitelnými" hyperkalemiemi, kdy pacient dodržuje všechna opatření a přesto kalium je vysoké, je nutno pátrat po jiných možnostech. Nicméně to co jsem psal o metabolické acidoze, tedy překyselení organismu u pacientů se sníženou funkcí ledvin nebo na dialýze platí. A někdy je přehlíženo. Velká část pacientů metabolickou acidozou trpí. Kumulace kyselin v těle mezi dialýzami hodně závisí na složení stravy, obecně lze říci, že veganí budou mít spíš sklon k přebytku zásady, naopak lidé na běžné stravě a zvláště v kombinaci s masem k acidoze vede. Není nic jednoduššícho, než znát svou hladinu HCO3 iontů v krvi. Hladina před dialýzou by neměla být nižší než 22

viz: dopourčení číslo 14, strana 39

http://www.kidney.org/professionals/kdoqi/guidelines_commentaries.cfm#guidelines dokument: Nutrition in Chronic Renal Failure

klik: http://www.kidney.org/professionals/kdoqi/pdf/KDOQI2000NutritionGL.pdf

Marta reaguje E-mail:

29.6.2010 (15:11)X

Dobrý den, děkuji Vám moc za Vaše odpovědi. Jsem laik, ale od r.1984 kdy byl v dializačním programu jsme spolu, hlavně on i já hodně a ledacos prožili a přetrpěli. Nebudu zde nic vypisovat, protože by to bylo asi moc dlouhé, protože si myslím, že bych to krátce ani neuměla. Své dotazy samozřejmě píši jako laik, ale především jako ten, kdo chtěl a chce pomoci jak to je jen možné. Jsem vděčná za informace a rady, kterých není nikdy dost. I užívání jedlé sody jsem brala spíše jako takovou podpůrnou pomoc. Napsal jste mi konkrétní hodnoty, tj. hladinu HCO3 iontů v krvi, ale pokud tuto kontrolu jim na dialýze nedělají, je možné si o ni říci? Vaření doma se léta přizpůsobuje manželově nemoci a tak i my ostatní téměř nesolíme, zeleninu namáčím den dopředu atd. atd.ˇMám před sebou lékař.zprávu, kterou si manžel vyžádal na dialýze kvůli jiné kontrole. Zde je stav K 6,1 před HD a 4,0 po HD, další měsíční kontrola 6,4/4,1). Odběry pro laboratorní vyšetření zde dělají vždy 1x na začátku měsíce.

Také mu byly zjištěny chlamidie penumonie-Doxyhexal, ale toto vyšetření jsem oběhala já, protože měl moc oteklou ruku, kde je napojován a nic jen dostal Amoksiklav. Ten lékařka na infekce odmítla a nasadila výše uvedený lék. Také říkala, že má strašně málo vit.D. Volala na dialýzu a řekli jí, že "to spočítají" kvůli braní Rocaltrolu. Nic se však neděje a tak tam zase budu muset zavolat. Teď nově jsme byly ve FN, odkud máme konečně doporučení pro to, aby manžela absolvoval vyšetření pro zařazení do čekací listiny. Doporučení bylo předáno na dialýzu, kde si vyslechl spíše to proti. Vím však co bylo těch sedm let dialýzy od 1984-1991 a co pro manžela znamenalo 16 let života s transplatnovanou ledvinou. I pro mne a naše děti a rodinu to bylo období nesrovnatelné s tím co bylo předtím a co je opět dnes. Pokud nedostane doporučení co vše musí absolvovat pro znovuzařazení do čekací listiny, naplánuji si cestu do DS a připravit se na to. Omlouvám se za obšírnost. Moc a moc děkuji za možnost vyslyšení. Marta

Odpovídáte X

Zpět do knihy

Kniha od BlueBoard.cz