Nápověda pro psaní příspěvků.

Smazání příspěvku

Jako autor příspěvku si můžete nechat poslat odkaz pro smazání příspěvku na svůj email (pokud jste ho uvedli)

Jako správce knihy můžete smazat příspěvek zadání loginu a hesla do BlueBoard.cz

Login:
Heslo:

Návštěvní knihy končí svoji činnost k 1. 1. 2020. Více zde.

31.5.2010 (14:17) Odpovědět # X
Ilona Ryšavá

Jitka reaguje:

31.5.2010 (20:24)X

Paní Ryšavá, myslím, že pacient má rozhodně nárok vědět výsledky svých pravidelných odběrů. Také by měly být sděleny s přihlédnutím do jaké úrovně je chce pacient znát- někomu stači shrnutí, jiný by rád znal konkrétní čísla. Má také ale právo nevědět, to by mělo být též zohledněno. Na mém hemodialyzačním středisku (FN Brno- Bohunice) je s tím také problém, krev odebírají velmi často a docela velké množství- už se ale většinou nedozvím, jaké testy provádějí, o výsledcích ani nemluvím. Pokud je ale vysoká např. hladina fosforu nebo draslíku, to se dozvím, neb jsem hned peskována, že nedodržuji dietu...Když jsou uspokojivé, tak se je nedozvím- mnohdy ani na cílený dotaz, lékaři nemají čas, sestry sdělovat informace nesmějí. Přitom se také domnívám, že ke spolupráci a motivaci bych informována být měla.

Tak vidím z Vašeho příspěvku, že nejsem sama, komu to vadí a nekomunikace s pacienty je zvykem i jinde než v Brně- Bohunicích...

Blufour reaguje:

31.5.2010 (20:33)X

O tom nemusí být žádná diskuse, pacient má nárok na výsledky všech vyšetření a doktor povinnost pacienta se VŠEMI výsledky PODROBNĚ seznámit.

Jitko - CO TO ZNAMENÁ- LÉKAŘI NEMAJÍ ČAS???????

Lidi proboha žijeme ve 21. století, pokud se k Vám takhle chová doktor, braňte se!!!!!!!!!!!!

Petra reaguje:

31.5.2010 (21:19)X

Blufoure: bohužel, málo kdy je pacientovi vysvětleno, na co se odběr dělá, proč a jak dopadl..., opravdu to bývá zdůvodněno, že na vysvětlování není čas, je to smutné, ale je to realita

Jitka reaguje:

31.5.2010 (21:59)X

Blufour, bohužel to tak na mém dialyzačním středisku funguje, sice tam probíhá při každé HD vizita, kdy se lékař/ka zeptá, jak se mi dýchá, kolik vymočím a tím to končí. Když se na něco potřebuji zeptat, tak nahodí velmi znuděný a uspěchaný výraz, příp. mi je řečeno, že neví, nač se ptám a je na odchodu. Zato ale ví, co je pro mě nejlepší, který čas dialýzy mi nejvíce jistě vyhovuje- když jsem si dovolila nesouhlasit, tak "chtěla vědět proč", ale na moji odpověď stejně ani nečekala, nezajímala ji.

Vadí mi to, ale asi s tím nic nenadělám, na HD jsem závislá, změnit středisko není úplně tak jednoduché, jak by se zdálo...V době, kdy zmiňované HDS vedl MUDr.Stanislav Šurel tomu tak nebylo, to byla jiná spolupráce a komunikace s personálem...

Blufour reaguje:

31.5.2010 (22:37)X

Petro a Jitko, vím jak to bohužel funguje v českých nemocnicích, ambulancích a určitě i na dialyzačních střediskách, máte určitě pravdu. Ale není to jen smutné, jak píše Petra, ale nehorázně neprofesionální a vzhledem k pacientům sprosté. Ale pokud se nezačnou pacienti a nemocní bránit, nezmění se nic a budeme pořád jen čísla a kusy. Jsou tu přeci možnosti....svaz pacientů, lékařská komora, atd....

Vím, že měnit dialyzační středisko a dojiždět na jiné je nesmyslné řešení, že bránit se neprofesionálnímu přístupu lékařů při hospitalizaci nebo v ambulanci je mnohem snažší a efektivnější, ale i přesto....to platíme regulační poplatky a nehorázně doplatky v lékárnách proč???? Já si asi naivně myslel na zlepšení zdravotnické péče, ke které určitě patří i přístup lékařů k pacientům

roman reaguje:

1.6.2010 (15:03)X

Děkuji paní Iloně za dotaz a ostatním za diskusi.

Každý má kus pravdy, ale mě osobně se nejvíc líbí hned první věty v odpovědi paní Jitky:

" pacient má rozhodně nárok vědět výsledky svých pravidelných odběrů. Také by měly být sděleny s přihlédnutím do jaké úrovně je chce pacient znát- někomu stači shrnutí, jiný by rád znal konkrétní čísla. Má také ale právo nevědět, to by mělo být též zohledněno"

Tady není co dodat.

Pan Blufour to pojímá jako všeobecné právo vědět všechno, což obecně je pravda, ale na druhou stranu je řada pacientů, kteří opravdu výsledky vědět nechtějí nebo nejsou pro svůj stav schopni porozumět.

U nás se snažíme po každém měsíčním odběru seznámit pacienty s výsledky v obecné rovině- zda jsou změny, co je špatně, co naopak dobře, vysvětlíme změny v medikacích. Pacientům, kteří mají zájem o úplnou informaci k tomu vydáváme výsledky v tištěné verzi.

Petra reaguje:

3.6.2010 (05:11)X

Blufoure: ještě je takový paradox, že když se chceš český pacient bránit, poukázat na to, že to někde nefunguje moc dobře, že se někde dělají chyby, tak je oheň na střeše, záhy je z něj "problémový" pacient a je mu dáno náležitě "sežrat".

Kéž by to všude fungovala, jak píše Roman.

Blufour reaguje:

3.6.2010 (10:05)X

Petro, přesně vím o čem píšeš a bohužel máš pravdu Na druhé straně, čím více pacientů se bude bránit neprofesionálnímu přístupu lékařů, tím méně bude "problémových pacientů" a snad se něco pohne dopředu. Vím, je to těžké a nepříjemné a určitě se to nezmění hned, ale snad časem..... Stopadesát zdravotnických reforem....a kde jsme? Ležel jsem minulý rok 11 dní ve špitále na pulzní léčbě a doktora jsem viděl jen ráno na "vizitě", změřil tlak a někdy řekl "jak se máte"....

Věřím, že to lékaři nemají také aspoň v nemocnicích jednoduché, ale to už je zase jejich boj, nás pacientů by se to nemělo dotknout.

mara reaguje E-mail:

13.6.2010 (21:40)X

Dobrý den. Až dnes jsem si přečetla dotaz Ilony a ostatních odpovídajících. Mohu potvrdit, že realita je věc jedna a právo věc druhá. S dialýzou máme dlouholeté zkušenosti (nejdříve 7 let života s dialýzou, poté 16 let s transplatnovanou ledvinou a nyní začátek třetího roku na dialýze). Krev na výsledky je v místní dialýze odebírána jednou měsíčně a poté se sdělují jen ty výsledky co jsou špatné, především fosfor a draslík. Např. v našem případě je problém s draslíkem. Ten byl vždy i v minulosti. Dietu se snažíme dodržovat, zelenina mimo dialýzu se prostě moc omezuje, spíš jen čerstvá okurka, necelé jablko, ne pomeranče, banány atd. Brambory a zeleninu namáčíme vždy večer do velkého množství vody a vaříme až druhý den v jiné vodě. Masa také moc ne. A přesto naposledy třeba zase draslík přes 6. Takže sprdunk a prodloužení dialýz o půl hodiny. Přitom ostatní pacienti mají podobné vysoké hodnoty a prodlouženou dialýzu nemají. Píše o svém manželovi, který mezi dialýzami přibere tak kolem 1,5-2 kg a přitom nemočí. Takže se hodně hlídá a váží, aby moc nepřibyl. To je přejíto, a přitom jsou tací, kteří jsou schopni přibrat kolem 4 kg. Neměla bych to třeba zde řešit, je to věc každého pacienta, ale myslím, že třeba pár přívětivých slov by říci pacientům říci šlo. Vždyť život od dialýzy k dialýze je pro ně hodně náročný. Mohu to za ty roky, co máme za sebou potvrdit. A to nechci zmiňovat další trable a problémy. Většinou nestačí jen jeden zdravotní problém. Kolikrát se snažím manželovi radit jak se třeba zeptat na to či ono, třeba ať to svede na mne, že se jako ptám já. Jenže pak přijede a řekně mi přesně to, co se píše výše. Jak s tím pohnout je těžké. Problém je hlavně ten, že pacienti dialýzy jsou svým zdravotním problémem mnohdy dost unavení a vyčerpaní, že nemají sílu bránit se a vznášet otázky. A právě proto by to neměli být oni, ale lékaři, kteří si toto uvědomují (tedy měli by si uvědomovat) a co to jde jim spíše pomoci v jejich situaci a ne je sprdnout. Domnívám se, že pochválení či vysvětlení může výsledky trošku zlepšit. Nestačí dát jim dát leták co jíst a co ne. Ne všichni mají přístup na internet a vyhledávat tabulky s hodnotami fosforu a draslíku atd. Co ti si mají počít?

Promiňte, ale řekla jsem si, že musím také něco napsat.

Odpovídáte X

Zpět do knihy

Kniha od BlueBoard.cz