Nápověda pro psaní příspěvků.

Smazání příspěvku

Jako autor příspěvku si můžete nechat poslat odkaz pro smazání příspěvku na svůj email (pokud jste ho uvedli)

Jako správce knihy můžete smazat příspěvek zadání loginu a hesla do BlueBoard.cz

Login:
Heslo:

 

NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

 

Ahoj lidičkové. Tohle se skutečně jmenuje Návštěvní kniha. Tedy žádná Diskuzní kniha, ani žádná Kniha poťouchlostí. Rád odpovím na všechny vaše dotazy, nezapomeňte však, že jste opravdu jen na návštěvě!

 

Jméno
Heslo (?)
E-mail
Vzkaz
[ ? ]
 
  Opište:
Strana 1 / 10, celkem 300 příspěvků  Další → RSS
5.12.2018 (07:59) Odpovědět # X
Hana E-mail

vaclav reaguje:

6.12.2018 (19:46)X

Ahoj Hanko. My bohužel podobné tréninky nezvládáme časově. Máme doma lidi celý týden (individuální trénink) nebo jsem v sobotu a v neděli na cestách. Letos budeme dělat nějaké kurzy víkendové u nás doma tam určitě doražte jako diváci. Nikdy nevím jak podobné žádosti řešit. Času je opravdu málo.

Odpovídáte X

25.11.2018 (20:56) Odpovědět # X
Hanka E-mail

vaclav reaguje:

3.12.2018 (23:23)X

Ahoj Hanko, letos budou u nás na ranči kurzy asi tři nebo čtyři + chystáme takové malé změny, tak pokud dorazíte k nám tak snad se vám u nás bude líbit. Jinak jezdím opravdu tam kam mne pozvou a termíny rovnám podle toho jak dojdou ty žádosti.

Odpovídáte X

24.11.2018 (23:27) Odpovědět # X
Anče

vaclav reaguje:

3.12.2018 (23:21)X

Ahoj Anče, to jsou dvě věci dohromady. Jedna věc je učit koně chodit správně, postupně ho dostat do jiné rovnováhy a nechat ho přijít na otěž, což je pro mnoho lidí jak možná tušíš věc naprosto neznámá. Pak je druhá věc to jak máš sedět, jak máš vypadat v sedle, jak se máš uvolnit atd. Každý sport vyžaduje něco jiného, ale nakonec jde stejně jen o to samé - nepřekážet svému koni. A tam to chce opravdu víc motohodin v sedle. Pokud tě nějaký trenér učí jezdit silově, tak zkrátka dojezdi hodinu zaplať a hledej jiného. S tím se nedá moc dělat.

Odpovídáte X

24.11.2018 (20:57) Odpovědět # X
Sandra

vaclav reaguje:

3.12.2018 (23:17)X

Ahoj Sandro, vytáčení hlavy směrem ven na kruhu je pro koně přirozená věc. On tak vyvažuje sám sebe. Jak to prakticky předělávat a učit koně chodit na kruhu jinak by tě měl někdo naučit, nebo ti to alespoň ukázat. Bojím se, že nějakým přílišným poťukáváním svého koně jen otrávíš.

Princip je stejný jako vždy. Jakmile začne chodit trochu správně musí najít z tvé strany klid. On si pak postupně začne tu komfortní zónu vyhledávat sám.

Odpovídáte X

14.11.2018 (18:40) Odpovědět # X
Hanka E-mail

vaclav reaguje:

3.12.2018 (23:14)X

Ahoj Hanko, tady nejde o prvek, ale o jméno výrobce. Neboj se toho.

Odpovídáte X

13.11.2018 (12:51) Odpovědět # X
Zuzana a ryšavá arabka

vaclav reaguje:

3.12.2018 (23:10)X

Ahoj Zuzka, pečeme doma a děláme jogurty podle "Co nového na kopci" jsou dokonalí. Najdeš tam odpovědi na všechny své otázky. To co bude v časopise nikdy nevíme dopředu, moc neplánujeme, spíše nás některá setkání, nebo lidi osloví a pak se o nich píše. Barunka navíc tohle umí lépe než já a zase má na to ale méně času. Děkuju za hezký příspěvek.

Odpovídáte X

2.11.2018 (10:25) Odpovědět # X
Lenka E-mail

vaclav reaguje:

3.12.2018 (23:07)X

Ahoj Lenko, herpes je všudypřítomný, kdybys vzala v každé stáji stěr z boxů najdeš ho tam. Zdraví koně s dobrou imunitou s tím problém nemají. Pokud není některý z koní zdravý může propuknout ledacos. Nejen herpes. Nebál bych se toho.

Odpovídáte X

23.10.2018 (18:19) Odpovědět # X
Lenka E-mail

vaclav reaguje:

3.12.2018 (23:04)X

Ahoj Lenko, o nudu určitě nejde často to dělají koně v kruhovce uprostřed práce. Jedna z těch uvěřitelnějších teorií říká, že si kůň pumpuje kyslík do mozku když je nucen víc přemýšlet. Rád se kloním k tomuto názoru.

Odpovídáte X

7.10.2018 (22:20) Odpovědět # X
Gabriela - studená slepičí pol E-mail

vaclav reaguje:

3.12.2018 (23:02)X

Díky Gabrielo, takové zprávy vždy potěší.

Odpovídáte X

30.9.2018 (21:41) Odpovědět # X
Jana E-mail

vaclav reaguje:

3.10.2018 (23:38)X

Ahoj Jano, nejsem lasař. Lasovat jsem se sice učil, ale vadí mi u toho to, že sedím na koni, kterého si kazím. Takže občas lasuji s chlapama když dorazí k nám, ale většinou jen na zemi. </p><p> </p><p> </p><p>

Má malá znalost ale stejně říká, že nechceš laso aby změklo. Právě naopak. Bude se ti líp házet s tím tvrdým.

Odpovídáte X

29.9.2018 (17:48) Odpovědět # X
Janina

vaclav reaguje:

3.10.2018 (23:33)X

Ahoj Janino. Ten problem leží někde v minulosti. Teď už jde pravděpodobně jen o rituál. On možná vůbec neví, že to dělá. Zkus něco změnit, vymyslet to jak mu rozbít to schema. Zaměstnant ho jinak, sedlat jinak, jinde, z jiné strany atd.

Odpovídáte X

18.9.2018 (09:10) Odpovědět # X
Dáša E-mail

vaclav reaguje:

3.10.2018 (23:29)X

Ahoj Dášo, ty žlázy na rozhraní uší a krku - to je většinou normální. Uvidíš to na jaře, když vyrazí hodně rychle tráva a koně dostanou zelené moc rychle. S tím bych si moc hlavu nelámal, pokud to nebude nefyziologické. Ty zahnisané oči - je infikovaný kanálek, který vede z nosu - hned na kraji objevíš takovou dírku velikostu půl centimetru. Normálně se dělá to, že se vytlačí nějakou desinfekční pastou, malou hadičkou takový hnusný, žlutobílý maz (leze to koutkem oka ven) v Německu na to mají povolenou přímo pastu s aplikátorem. U nás zatím ne. Pokud si na to netroufáš, tak každý den, vyčisti oko třeba časem ze světlíku, nebo řepíku. Jde o infekci a bakterie, které nejčasti do těch kanálku zanesou mouchy. Když se o to staráš tak to většinou po čtrnácti dnech přestane.

Odpovídáte X

17.9.2018 (21:18) Odpovědět # X
Miki

vaclav reaguje:

3.10.2018 (23:22)X

Ahoj Miki, článek jsem četl Honzu Štemberu znám. Jde z něj trochu chmura. Není moc co dodat. Většina lidí na koních nejezdí dobře, jenže tak to bylo v historii vždy. Nejen dnes a nejen u nás. Celá historie koní a lidí a je historií společensky přijatelného týrání zvířat. Učím a potkávám během roku velké množství jezdců, ale jen velmi malé procento z nich se opravdu něco chce naučit. V tom to celé leží. Jasně lidé navštěvují všelijaké kurzy, čtou si ledacos na internetu, ale jde spíše o povrchní zábavu a hledání snadných řešení. Jezdectví se nenaučí člověk za pět let, je potřeba přemýšlet, číst, vzdělávat se a hlavně jezdit a jezdit. Nejhorší na tom všem je, že tisíce lidí ti řeknou jednu a tu samou věc jak by se měla dělat, ale většinou ani jeden z nich nemá pravdu. Co pak s tím člověk, který nepochopil a nerozumí.

Pro mne je vždy důležité jaký výsledek vidím toho kterého jezdce či trenéra. Pokud vám padne brada a řeknete si jůůůů, při pohledu na jzedce a jeho koně tak je to ono. Ten kůň zkrásní a vy ani nedýcháte.

Tak tedy ano, souhlasím téměř se vším o čem Honza píše. Ty pocity probuzeného trenéra znám, sám sem tím před lety prošel. Buď se musí člověk dnes zavřít doma jezdit si pro svojí vlastní radost, nebo s tím něco dělat a pomáhat kde se dá.

Odpovídáte X

11.9.2018 (16:20) Odpovědět # X
Eva Florianová E-mail

vaclav reaguje:

3.10.2018 (23:09)X

Dobrý den Evo. Normální je zdravý kůň. Dušnosti je čím dál tím více, nikdo se nad tím nepozastaví. Těch koní jde do tisíců. Jsem bytostně přesvědčen, že u 90% za to může rozhozená imunita vlivem očkování. Veterináře volejte jen v případě, že jde vašemu koni o život. Vždy když použijete nějakou další chemickou látku, překrejete původní problém, imunita padá a v budoucnu přijdou další a další problémy. Použijte nějaké přírodní věci. Homeopatika zaberou skoro vždy, možná Bachovky, mám dobrou zkušenost i s houbou Reischi. Zkuste bylinky a vlastně cokoli na podporu imunity. Dostatek pohybu vše léčí, hlavně koně nezavírat a moc mu neulevovat.

Odpovídáte X

11.8.2018 (13:17) Odpovědět # X
Radka (kdysi Znojmo) E-mail

vaclav reaguje:

15.8.2018 (18:52)X

Ahoj Radko, Richard Caldwell vždy zdůrazňoval dvě věci. Nejdůležitější je vždy správný výběr ostruhy a také to, že ostruha se nesmí použít pro pohyb vpřed. Jakmile s tím začneš experimentovat zjistíš jako moc ostruha pomáhá. Bohužel stejně jako každá pomůcka bývá ostruha většinou nepochopená a zneužitá. Ostruhu by si člověk měl připnout na nohu když mu to jde!! a ne když mu to nejde. Takže jsem rád, že experimentuješ.

Zrovna dnes jsem myslel na jednu českou trenérku se kterou občas trénujeme a která se v posledních letech zbláznila a každý týden je na jiném kurzu. Strašlivě se zhoršila jezdecky a neví o tom. Přemýšlel jsem nad tím jak jí vlastně říci, že má víc jezdit a přemýšlet nad svým koněm, který ji to naučí. I ty chyby učí, samozřejmě. Takže jsem rád, že občas k odobnému poznání dojde sám. Drž se a někdy se ukaž.

Odpovídáte X

10.8.2018 (04:51) Odpovědět # X
Kačka kovbojka z Trutnova E-mail

vaclav reaguje:

15.8.2018 (18:46)X

Ahoj Kačko, díky za hezký příspěvek. Pocit bezpečí (Tom Dorrance tomu říkal Harmonie) je jedna z nejsnadnějších kapitol z mateřské školky - to na jedné straně, ale pro mne jedna z nejhorších kapitol na učení vůbec. Špatně se to vysvětluje, lidi se pořád chovají jako lidi - tedy divně, pořád něco chtějí a nechtějí nic dávat na oplátku koním a je to takový začarovaný kruh. Moc se mi líbí to tvé přirovnání Rituál klidu a pohody. To je přesně ono. Klid a pohoda je na jedné straně klid a pohoda a na druhé straně také občas přísnost a vytyčení hranic. Koně mají rádi vše čitelné a pokud začnou rozumnět tak začne fungovat to něco, čemu říkám pocit bezpečí. Díky.

Odpovídáte X

8.8.2018 (12:33) Odpovědět # X
Katka a černá Lady E-mail

vaclav reaguje:

15.8.2018 (18:40)X

Ahoj Katko, pokud má kůň dorovnanou krmnou dávku tak slámu moc nežere. Skro vůbec. Pokud mu něco přebývá (to většinou) tak nerovnováhu prvků se snaží doladit žrádlem a sláma se nabízí jako první. Pokud je ve výběhu tak zase okusuje ohrady atd. My máme rádi slámu ne podle tho co chutná koním, ale jak to saje. Jená sláma se většinou lépe místuje.

V dnešní době je to ale tak, že moc si vybírat nemůžeš. Alespoň v jižních Čechách ne. Skoro všichni zemědělci-nezemědělci vozí sámu do spalovny a někdy je těžké z nich dostat cokoli. Takže když někdo slíbí, že přiveze 10 balíků většinou už se neptáme jakou, neboť jsme rádi za cokoli.

Odpovídáte X

1.8.2018 (11:03) Odpovědět # X
Vlasta E-mail

vaclav reaguje:

6.8.2018 (12:00)X

Je trochu překvapující, že všichni naši koně v těch největších vedrech nestojí ve stínu, ale přímo na kopci na tom plném slunci. To vždycky přemýšlím zda jsou normální.

Chodíme jezdit buď ráno před 8 hodinou, nebo večer po 7 hodině to už je taky fajn. Myslím si obecně, že koně snáší horko daleko lépe než já.

Odpovídáte X

31.7.2018 (20:21) Odpovědět # X
Katka a černá Lady E-mail

vaclav reaguje:

6.8.2018 (11:58)X

Opět veterináři a kravaťáci v kancelářích vymýšlejí pitomosti. Dříve když přišlo hříběcí do hřebčínů, říkalo se: Vezmi hadr, otři nakaženého koně a pak s ním otři všechny koně v hřebčíně. Pokud to některý má dostat ať to dostane. Zdravý kůň se s tím velmi rychle vypořádá a není to žádný velký problém. Starší kůň napíchaný chemií, antibiotiky s rozsipanou imunitou - budiž problém, ale v pozadí vzniku opět náš systém veterinární péče. Jsem zvědav kdy se konečně někdo zamyslí nad tím, že čím více máme veterinářů, chemických léčiv, moderních postupů, tím máme populaci koní víc nemocnou.

Odpovídáte X

22.7.2018 (22:41) Odpovědět # X
Dano E-mail

vaclav reaguje:

6.8.2018 (11:54)X

Ahoj Dano, jen taková poznámka. podotrochlóza je hodně moderní diagnóza. Dřívě to byl zase mezikostní sval. Z 90% veterinář nezná příčinu kulhání a řekne podotrochlóza. Alespoň v Česku. Zvláště pokud tomu koni není přes 15 let dost bych váhal.

Do chovu by měla jít jen kobyla zdravá. Pokud dáš neocného koně do chovu, budeš mít nemocná hříbata a zhoršuje se to.

Odpovídáte X

21.7.2018 (18:55) Odpovědět # X
Dáša E-mail

vaclav reaguje:

6.8.2018 (11:51)X

Ahoj Dášo. Když to bude trvat příliš dlouho tak si ten kůň myslí že to tak má být. Většinou prchají od nějakého nepohodlí. Třeba právě to udidlo v hubě. Pokud použiješ ruce jako záchranu tak jen krátkodobě a hned povolit. Ten kůň to jen neví že může cválat pomalu. Najdi si nějaký kopec a nabídni cval. Nepobízej, nech ho klidně přejít do klusu a znovu naskočit. Až na to přijde.

Většinu těch věcí způsobují lidé i když každý má tendenci svádět to na to zvíře. Vždy si představ, že namísto tvé váhy mu tam sedí pytel brambor. Ten kůň by určitě nezrychloval. Zvlášť jestli s tím pytlem už nějakou dobu chodil. Jde jen o informaci, takže i když se to stane náhodou tak až to objeví bude s tebou chtít cválat pomalu. Jen musíš vymyslet jak to udělat aby si na to přišel sám.

Odpovídáte X

20.7.2018 (14:16) Odpovědět # X
Janina

vaclav reaguje:

6.8.2018 (11:47)X

Ahoj Janino, no vydíš a já mám vždy u každého posledního čísla pocit, že to je zrovna to nejhorší.

S tím hříbátkem musíš zacházet jako kdyby to byl dospělý kůň. Někdy z nich vyrostou sociopati, koně co jsou pak raději sami. Máma hodně vůdčí klisna hlídá ho tak překotně, že ho tety nestihnou vychovat. Pak musí člověk a pokud to ani člověk nezvládne ten kůň má už ve třech letech problém. Tedy představ si, že je to dospělý kůň a jakékoli tlaky směrem k tvému prostoru zastav včas. Jakékoli. Nemusíš se bát zvýšit tlak. On to ten koník potřebuje a očekává. Bude klidnější a spokojenější jakmile zjistí kde má hrance.

Odpovídáte X

19.7.2018 (13:37) Odpovědět # X
Petra, Zahorčice E-mail

vaclav reaguje:

6.8.2018 (11:44)X

Ahoj Petro, díky za zprávu. Jsem rád, že jsi v pohodě a pracuješ. Doufám, že také kolem všeho toho blbnutí na ranči ještě zvládáš jezdit. Nezapomeň na zásadní pravidlo: Napřed sedím na koni a pak terpve spravuji ohrady. Ne obráceně.

Odpovídáte X

15.7.2018 (18:31) Odpovědět # X
Šárka

vaclav reaguje:

19.7.2018 (00:34)X

Ahoj Šárko, díky za zprávu. Fotka vznikla úplně náhodou a moc se mi líbila ta nálada. To, že se někdo těší na Horsemana vždy potěší.

Odpovídáte X

13.7.2018 (08:47) Odpovědět # X
šimla E-mail

vaclav reaguje:

19.7.2018 (00:30)X

Ahoj Šimlo budeme se tedy snažit zaplnit ti poličku. Snad se to podaří.

Odpovídáte X

12.7.2018 (12:09) Odpovědět # X
Dáša E-mail

vaclav reaguje:

19.7.2018 (00:28)X

Ahoj Dášo, lupání v kloubech je celkem normální věc. Hodně koní (i lidí) s tím žije dlouhé roky bez nějakých viditelných potíží. Myslím si, že většina kloubních preparátů slouží jen k tomu, že majitel koně má dobrý pocit, že něco pro svého koně udělal. To je vše.

Odpovídáte X

7.7.2018 (15:03) Odpovědět # X
Zuzana a ryšavá arabka

vaclav reaguje:

19.7.2018 (00:25)X

Zuzka díky, na Slovensku snad už běhá nové číslo také. Je to vždy trochu prácička dostat ho k vám včas.

Odpovídáte X

4.7.2018 (03:49) Odpovědět # X
Zuzana a ryšavá arabka

vaclav reaguje:

5.7.2018 (23:56)X

Od minulého týdne je již v distribuci - tedy předplatné. Tento týden je v našem e-shopu k prodeji a na Slovensko cestuje - tam k vám to vždy dlouho trvá. To, že není nikde ani zmínka - to bych si také povzdechl - vždy když vyjde nové číslo tak se ozve jeden, dva kamarádi a jinak nikdo. Ticho. Je to takové divné, ale už si zvykám.

Odpovídáte X

26.6.2018 (10:39) Odpovědět # X
Jarmila E-mail

vaclav reaguje:

29.6.2018 (23:38)X

Ahoj Jarmilo. Svojí profesí jsem jen trenér, k tomu patří krmení a veterina. Poradce a stavitel jsem jen z nutnosti.

U nás jsou hmyzáci vždy jen dvou až tří týdenní cyklus, takže se to snažíme také vydržet jak to jde. Pokud chceš koním ulevit - funguje dobře soda bicarbona. Udělej si silný roztok z vody - třeba dvě tři lžíce na litr a umejvej je tím. Přestane je to svědit a i ty puchýře rychle mizí. Naše babičky to používali i na vosí žihadla atd. Betadina samozřejmě dezinfikuje, ale zpomaluje všechny procesy hojení u otevřených ran. Pokud jde tedy o nějaké ranky kde je vidět krev ta Betadina tam udělá víc škody než užitku. Konopná mast je super.

Každá preventivní ochrana proti hmyzákům je vždy jen částečná. Síťová deka, síťka na hlavu, česnek do žrádla, spreje - občas používáme ten z Farnamu - jakž takž zabírá.

Abych se přiznal tak když vidím chovné stádo s hříbaty jak běhají po pastvině aby se zbavili hmyzu, tak na jednu stranu si říkám, vždyť je to fajn - hříbata trénují a dobře rostou.

Ještě jeden můj malý poznatek - koně co se mi narodili na pastvinách a žijí tam s tím nikdy problém nemají. Problém mají koně - a každý rok co se narodili ve stáji nebyli tak odchováni v prvních letech.

Odpovídáte X

4.6.2018 (23:57) Odpovědět # X
Anna

vaclav reaguje:

18.6.2018 (00:57)X

Stranové pohyby dle jezdecké doktríny mají dvě zásadní, aby šlo o skutečné gymnasticky účinné cviky a ne pseudocvičení. Mají se začínat ve fázi, když umíš, alespoň krátkodobě přiuzdit koně a zvednout ho nahoru (posunuté těžiště) a všechny stranové pohyby, musí vždy vycházet z pohybu vpřed. Tím je to pak vše dané. S přizvedlým koně se můžeš pokus o cokoli, ale nesmíš cítit ztrátu nenergie a ztrátu dopředného pohybu. Kůň jinak tuhne a vytváří si špatný pohybový stereotyp. Začni třeba obyčejným cvičením -zvětši kruh- tam už ti vylezou ti první kostlivci ze skříně.

Odpovídáte X

Strana 1 / 10, celkem 300 příspěvků  Další → RSS
Kniha od BlueBoard.cz