Nápověda pro psaní příspěvků.

Smazání příspěvku

Jako autor příspěvku si můžete nechat poslat odkaz pro smazání příspěvku na svůj email (pokud jste ho uvedli)

Jako správce knihy můžete smazat příspěvek zadání loginu a hesla do BlueBoard.cz

Login:
Heslo:

 

NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

 

Ahoj lidičkové. Tohle se skutečně jmenuje Návštěvní kniha. Tedy žádná Diskuzní kniha, ani žádná Kniha poťouchlostí. Rád odpovím na všechny vaše dotazy, nezapomeňte však, že jste opravdu jen na návštěvě!

 

Jméno
Heslo (?)
E-mail
Vzkaz
[ ? ]
 
  Opište:
Strana 1 / 10, celkem 300 příspěvků  Další → RSS
19.4.2018 (15:57) Odpovědět # X
Katka E-mail

Odpovídáte X

12.4.2018 (12:43) Odpovědět # X
Katka E-mail

Odpovídáte X

11.4.2018 (23:21) Odpovědět # X
Olina E-mail

Odpovídáte X

5.4.2018 (12:50) Odpovědět # X
Evik

Odpovídáte X

1.4.2018 (12:09) Odpovědět # X
Danka

Odpovídáte X

26.3.2018 (14:32) Odpovědět # X
Anče

Odpovídáte X

25.3.2018 (16:11) Odpovědět # X
Miki

Odpovídáte X

21.3.2018 (13:20) Odpovědět # X
Vlasta E-mail

vaclav reaguje:

22.3.2018 (17:52)X

Většinou jde o doporučenou dávku na 100 kg živé váhy. Jejich pasty jsou velmi levné, ale dáváš toho víc. Účinnost je stejná. Byly doby kdy pasta tam stála 2 dolary. Některé pasty u nás již dosáhli prodejní cenu 900 Kč.

Odpovídáte X

20.3.2018 (09:52) Odpovědět # X
Vlasta E-mail

vaclav reaguje:

21.3.2018 (11:40)X

Ahoj Vlasto, smysl to má velký. Po odčervení zabiješ většinu mikroflóry v tlustém střevě. Té mikroflóry která je důležitá nejen pro trávení, ale je důležitá i pro vlastní autoimunitní procesy. Zjednodušeně řečeno, pokud nemáš v pořádku mikroflóru, kůň je velmi náchylný k čemukoli, kde má nastoupit v první linii autoimunita.

Vše co podpoří znovu nárůst mikroflóry v tlustém střevě je užitečné. Volil bych nejspíše nějaké přírodní preparáty, nebo se podívej co je v té pastě obsažené.

Odpovídáte X

18.3.2018 (12:10) Odpovědět # X
Zuzana a ryšavá arabka

vaclav reaguje:

18.3.2018 (14:07)X

Ahoj Zuzka, copak plánovat to nám jde. S richardem jsme natočili přes 40 hodin tréninkových DVD. Pak máme Joe Woltra, Bustra McLauryho a 11 koupených autorských práv. U nás je to těžké s časem a když běháme kolem koní, pak kurzistů, pak časopisu, knih a chodíš spát ve tři ráno, tak pak přemýšlíme kdy vzít další čas. DVD to většinou odnesou. Cítíme to však jako velký dluh pro naše přátele a kamrády a snad se vzchopíme.

Odpovídáte X

17.3.2018 (20:32) Odpovědět # X
Madlenka

vaclav reaguje:

18.3.2018 (14:04)X

Chodím v placatkách stále. Mám jedny zimní, jedny letní. Jediná nevýhoda je, že už nemůžeš nosit jiné boty.

Odpovídáte X

14.3.2018 (01:48) Odpovědět # X
Anče

vaclav reaguje:

14.3.2018 (11:39)X

Ahoj Anče. Nevím co tvůj kůň uměl nebo neuměl, ale pokud ho vytáhneš po nějaké době tak vždy předpokládej, že jste opět na začátku. Nech ho pohybovat se na kruhu, v klidu a diagnostikuj si to zvíře - co vše vám odjelo. Je to jako s tebou. Když budeš celou zimu u televize zalezlá a na jaře si jdeš zaběhat tak to zkrátka nejde. Vždy to chce čas. Když jezdím jen v týdnu a o víkendu nemám čas, tak pondělí většinou za moc nestojí a beru ho jen jako opakování a získávání koňské psychiky zpět. A to jsou jen dva dny. </p><p>

Kůň má od přírody vždy váhu na předku. Tinker tak 80-120 víc na předních nohách než na zadních. Teprve sebrání - přiuzdění ho učí pohybovat se z jezdcem na zádech jinak. </p><p>

Přemýšlej v každé hodině jako kdybys byla s mladým koněm. Ať už na vodítku, nebo v sedle, začni tím že to celé zklidníš (to jde i v rychlosti - pozor) přivedeš nohy koně do pravidelného rytmu a pak počkáš až se to usadí. Pokud tohle nemám tak na tom pracuju. To zda kůň jde do obratu, nebo mu padá rameno atd. je věc složitější, která je ale poskládaná z věcí jednodušších. Takže napřes si rovnáš ten spodek a pak teprve začneš hledat místo u těch složitějších věcí, kde to nefunguje. </p><p>

Udělěj si svojí vlastní sadu gymnastických cvičení - záď, předek, ruka na otěži atd. které používáš pak každý den k rozvičení koně. </p><p>

Padající rameno, nebo křivé kruhy atd. je s největší pravděpodobností křivost koně a opět tě napřed čeká gymnastika a narovnání. Vytvoř si vlastní systém, po kterém postupuješ v tréninku od spodu. Od věcí jednoduchých ke složitým. Jakmile něco nefunguje vracíš se zpět až do míst kde to funguje a pa víš z kterého místa začít trénink, který se třeba vinou prázdnin, nebo vlastních chyb zhroutil. </p><p>

S tím couváním bych si hlavu nedělal - začni znovu pár dní ze země, dodržuj pravidla a pak to zkus v klidu ze sedla. Vrátí se to rychle, pokud to tvůj kůň uměl. </p><p>

Držím palce a neboj se u Pepy na kurzu vytáhnout všechny své dotazy. Od toho tam jsem.

Odpovídáte X

12.3.2018 (19:19) Odpovědět # X
iveta brno

vaclav reaguje:

13.3.2018 (22:40)X

Ahoj Ivet, dlouho jsi se neozvala. Vzdělávat lidi mne baví stále. Jen za posledních osm let jsem do časopisu Horseman napsal přes 1000 stran textů. Knihu mám stále rozepsanou a od jara do podzimu není jediný den, včetně sobot a nedělí kdy bych neučil. Však se mne také pan doktor Záliš před lety ptal zda se necítím jako prostitutka.

Jen ten internet jako informační médium mám rád čím dál tím méně. Stále rostou řady těch, kteří naprosto zasvěceně píšou, někdy skoro až fanaticky. Kopyta, krmení, drezura, atd. Tisíce článků a tisíce odborníků. Já nechci rozšiřovat tyhle řady. 99,99% všeho co čtu jsou bláboly. Tisíce odborníků se vyjadřuje ke všemu, ale nějak je v běžném světě nepotkávám. Koně jsou čím dál tím více nemocní, buď fyzicky nebo psychicky a dobře ježděného koně nepotkáš. Lidi co neumějí jezdit píšou články o ježdění a ti další co neumějí psát od nich opisují. Těch pár lidí, kteří v téhle zemi něco umí a kterých si vážím jezdí doma, nemají facebook a někteří ani e-mail. Takže díky, z téhle internetové party couvám čím dál tím víc. Kdo z lidí má pocit, že mám co nabídnout tak si mne vždy nějak najde. Stejně jako před lety ty a internet jsi k tomu také nepotřebovala. Doufám, že se ti daří a že se někdy objevíš i se svým šikovným koněm.

Odpovídáte X

7.3.2018 (22:10) Odpovědět # X
Janina

vaclav reaguje:

13.3.2018 (22:28)X

Ahoj Janino, pamatuji se již v dobách mého studia v Chebu jsem měl více odborných knih o koních než okresní vědecká knihovna. Baví mne je sbírat. Mám jich asi 400 - ty staré tisky nekupuji (třeba Guériniere v originále stojí 30 000 EU), ale mám je alespoň ofocené.

Nakonec ale také beru do ruky tak čtyři až pět titulů stále dokola.

Odpovídáte X

6.3.2018 (00:46) Odpovědět # X
Janina

vaclav reaguje:

7.3.2018 (12:41)X

Ahoj Janino, já osobně přečtu úplně všechno. Už jen proto, abych si udělal vlastní názor. Některé knihy si nechám v knihovně, některé na půdě a některé jdou do kamen. Nakonec je dobré mít přehled o tom dobrém i špatném. Mnoho zásadních knih není ani u nás ani ve světě ani v historii, takže některé informace se musí dolovat jako kapky a skládat si je postupně do nějakého celkového obrazu.

Clintonovu knihu mám doma už dlouho - měl jsem ho kdysi rád, než svůj tréninkový program překopal. Nic objevného, nic co by mne nakoplo, ale není to špatné.

Mark Rashid je chlápek plný dobrých myšlenek jeho knihy stojí za přečtení, jen jako horseman mne neoslovil. Což ovšem neznamená, že nemůže oslovit tebe.

Stejně tak kniha Jak myslí koně. Některé myšlenky jsou správné s některými nesouhlasím, ale jsem dalek toho, abych lidem vnucoval svůj názor.

Čtu zkrátka vše, přemýšlím o tom. Někdy jde o blbosti - šup s tím do kamen. Někdy mi chvilku trvá než si to promyslím a někdy objevím část myšlenek kvůli kterým se posunuji dál a kniha mi leží v pracovně. Časem ji možná přehodnotím a pak putuje nebo ne.

Mám poslední roky trošku problém s knihami u kterých lidé pláčou... Potřebuji něco co mne posouvá dál, co mne učí, nebo nutí se zamyslet nad problémem z jiného úhlu. Jakmile se objevíš v kruhovce s koněm který se chystá tě zabít, nebo sedíš na koni který nerozumí jsou pak všechny teorie dost k ničemu. Bez těch knih by to ale bylo velmi těžké. Drž se a čti...

Odpovídáte X

3.3.2018 (17:17) Odpovědět # X
Janina

Odpovídáte X

19.2.2018 (11:19) Odpovědět # X
Anja E-mail

vaclav reaguje:

22.2.2018 (00:13)X

Ahoj Anjo. Na začátku jen malá poznámka. Obsedání je velmi složitý obor. Většina lidí narazí na charakterní zvíře a mají pocit, že to jde snadno. Jakmile přijdou první problémy a začne se to sypat jde někdy o život. Začneš chápat souvislosti někdy tak od dvoustého obsedlého koně a to jen pokud o tom opravdu přemýšlíš nebo tě někdo učí. Tím nechci říci, že by si lidé neměli obsedat koně. To ne. Jen musíš počítat s tím, že tyto problémy dříve či později přidou skoro vždy, pokud uděláš chybu. U mladého koně máš většinou jen jednu šanci.

Teď k tvému problému. Tohle nikdy nepřijde z čistého nebe. Kůň vždy dlouho dopředu v jednodušších situacích signalizuje že má problém. Je potřeba dávat pozor, kde to začlo a tam čekat. Nechtít po něm víc pokud jseš na hraně. Jakmile si sedneš na koně, měla bys cítit že relaxuje. Pokud to umíte společně na zemi máš to s čím srovnat. Pokud je jiný tak stačí někdy počkat, někdy sesednout a stejnou věc zkusit zítra a pozítří. Jakmile se ti podaří vykročit - těžko to půjde pomocí holeně - té kůň nerozumí - jediným tvým úkolem je nepřekážet mu. Najít si rovnováhu tak, aby tě nemusel moc tahat za sebou. Hledáš těžiště jak mu to usnadnit. Začni tím, že ho necháš jen tak chodit kam chce. Ruka na otěži nezatáčí. Pokud začneš tahat za vodít, on se opře, nejspíš mu ztuhne rameno (to levé určitě) je mu to nepříjemné. Pokud se k tomu ještě nakloníš dovnitř - což je lidský instinkt tak je vystaráno na problém. Abys mohla jezdit s uvolněným koně na kruhu to tě čeká ještě pár týdnů perné práce. Takhle pomalu musíš sledovat co se děje. Pokud se něco nedaří cukni si zpět a jen sleduj toho koně. Začni tím, že dáš nohy od něj, nebude tuhá, necháš ho chodit kam chceš jen hledáš rovnováhu jak mu nepřekážet a on si zvyká na nezvyklou váhu na svých zádech. Jsou to malé děti, které se musí učit každou malou věc. Stejně tak jako u dětí musíš být trpělivá a zkoušet a zkoušet v přátelské atmosféře. Důležité je s jakým pocitem odcházíš z kruhovky či z jízdárny. Pokud jsi naštvaná on bude také a zítra se o to víc bude bránit. Pokud jdete oba v pohodě - zítra se bude víc snažit. Zkrátka. Dělej pomalu jednu věc za druhou. Netahej za vodítko nebo otěže. Reakci na holeň ho musíš učit a ke všemu co po něm chceš ho musíš získat. Donutit se kůň nedá.

Držím palce.

Odpovídáte X

19.2.2018 (10:54) Odpovědět # X
Peťa E-mail

vaclav reaguje:

21.2.2018 (23:59)X

Ahoj Peťo, řešení je celkem snadné a těžké zároveň. V posledních letech sleduji jak víc a víc koní kašle, dokonce celé stáje a časem ten problém přechází v dýchavičnosti či astma takového typu, že se na těch koních už nedá jezdit. Jsem bytostně přesvědčený o tom, že 90% všech těchto problémů způsobuje očkování. Po nesmyslně nařízeném očkování v některých sportech po šesti měsících se hroutí imunita celé stáje. Nejde o to, že by v tom očkování bylo něco z čeho kašle, ale rozhozená imunita nestačí spravovat všechny situace, patogeny a viry které půjdou okolo. Jakmile kůň kašle a tvého veterináře nenepadne nic lepšího než mu vrazit antibiotika, čím vyplení v tlustém střevě celou mikrofloru, což je ta nejdůležitější věc pro autoimunitní systém. Zdraví toho koně jde prudce po spirále dolů a další a další návštěvou veterináře se to celé jen zhoršuje.

Loni jsem odhadem na svých cestách viděl takových koní přes pět set. Tady bylinky asi už nepomohou. Pokud se majitel koně přece jen rozhodne tohle vše do něj nacpat je potřeba vymyslet alepoň správnou dobu, podle počasí, práce koně atd. a podpořit autoimunitu po očkování třeba podáváním homeopatik na překrytí těchto příznaků.

To co píšu bude samozřejmě půlka populace odmítat, ale pro tebe je to možná něco co ti pomůže dívat se na vše z nadhledu a všímat si toho, že velmi často se děje to, že čím více se snažíme přírodě diktovat a poroučet skrz umělé chemické látky, tím více problémů v dlouhodobém horizontu přijde.

Odpovídáte X

18.2.2018 (22:46) Odpovědět # X
Miluše E-mail

vaclav reaguje:

21.2.2018 (23:49)X

Ahoj Miluše. Každý kůň kterého potřebuješ uvazovat u úvazu se to musí naučit. Málokterý přijde, je uvázán a stojí. To asi úplně nejde. Metodu většinou volím podle typu koně. U těch horkých a vyděšených zvířat musíš začít pomalu, někdy jen pár minut v nějakém bezpečném prostředí. Mám nejraději box tak, aby se nemohl moc hýbat dozadu či do stran. Někdy hrabou, tancují atd. Jseš s ním, každý den ho uvážeš na pár minut, tak aby si zvykal.

Chce to hlavně bezpečný vazák, který se neutrhne a pevnou, nejlépe koženou stájovou ohlávku. U koní, kteří panikaří, nebo měli v minulosti problém tak se začíná jen na dlouhém vodítku obtočeném kolem trubky. Jakmile kůň zatáhne tak to vodítko ho pustí kousek vzad, ale dá mu to hodně práce. Jakmile odcouvá a zastaví, opět ho vrátíš na správné místo.

No a pak jsou koně stateční, kteří se mo nehroutí, nepanikaří. Tam stačí pevný vazák, bezpečné prostředí. Přivážeš ho a jdeš na oběd. Pokud přijdeš zpět a on stále tancuje, tak jdeš ještě na večeři. Každý kůň to po nějaké době přijme, naučí se v té situaci odpočívat. Čas pracuje pro tebe.

Systém práce a metodu je potřeba zvolit podle typu koně.

Hlavně nepředpokládej, že by to ten kůň měl umět. Sám od sebe se to nenaučí. Je velmi malé procento koní, které uvázat nelze. Tam se s tím člověk musí naučit žít. Držím palce.

Odpovídáte X

10.2.2018 (17:02) Odpovědět # X
Janca

vaclav reaguje:

11.2.2018 (15:08)X

Ahoj Janco. Senáž koním vůbec nepatří. To je vymyšlené krmení pro jiné druhy hospodářských zvířat, je to levnější na výrobu než seno a všichni s tím rádi operují i u koní. Zkus se někdy podívat do k chovatelům, kteří produkují dlouhodobě kvalitní koně - senáž tam nikdy nenajedeš. Seno by nemělo být stále k dispozici. Vím, že je to móda a všichni se tím zaříkávají a vymýšlejí různé teorie a zakládají kluby krmičů sena. Jenže potkat dnes v tomhle státě skutečně zdravého koně je velké umění. </p><p>

Pokud chceš dobře nakrmit koně tak základní krmná dávka leží v tom kyblíku. Seno je doplněk. </p><p>

Máš jen dvě možnosti. Buď budeš chtít koně krmit dobře a pak je potřeba to nastudovat, nebo navštívit nějaké úspěšné chovatele a nechat si poradit, nebo to dělat snadno - těch rad je plný internet a matky v domácnosti neustále něco píšou, ale dlouhodobě tak zdravého koně mít nebudeš.

Odpovídáte X

30.1.2018 (16:24) Odpovědět # X
Evina

vaclav reaguje:

11.2.2018 (15:01)X

Ahoj Evino, pokud vyloučíš zdravotní problémy a únavu způsobenou třeba nedorovnanou krmnou dávkou tak můžeš mít pomalého koně. Typ kterému říkám medvídek. Pak už je to jen tréninková věc. I pomalého koně zkrátka vychováš k rychlejší práci. Chce to postupovat pomalu v kratších etýdách, pro všech no co děláš ho získat a zaujmout. Je to dřina. U nás doma takové koně umí jezdit Bára, já zase raději uklidňuji všechny ty blázny a magory. Drž se a nevzdávej to.

Odpovídáte X

26.1.2018 (09:27) Odpovědět # X
Janina

vaclav reaguje:

29.1.2018 (01:29)X

Pravděpodobně nějaký cizopasník. Jestli chceš mít jistotu nech vzít stěr a poslat do laborky.

Ostropestřec je samozřejmě fajn bylinka zejména v jarním období.

Odpovídáte X

25.1.2018 (21:22) Odpovědět # X
Evina

vaclav reaguje:

29.1.2018 (01:28)X

Ahoj Evino. Pauzu mu můžeš dát pár dní, pokud bude unavený, ale jinak se tím nic nevyřeší. Jen to odložíš. Opravdu se nejprve podívej zda kráčí sám bez tvé pomoci a nezastavuje. Pokud to udělá tak nejprve vyřeš rytmus v této základní podobě, snaž se mu nepřekážet a nepomáhat. Teprve až to bude fungovat, tak začni pomalu toho koně učit chodit aktivněji.

Moje zkušenost: Obecně lidé svému koni překáží v pohybu a když začne protestovat zpomalováním tak ho tlačí vpřed. Pobídkou, pánví, pocitem. Vše to jde z kopce.

Odpovídáte X

23.1.2018 (11:59) Odpovědět # X
Janina

Odpovídáte X

22.1.2018 (20:19) Odpovědět # X
Janina

vaclav reaguje:

23.1.2018 (19:38)X

Ahoj Janino, nechci moc dělat reklamu některým firmám. Obecně používám minerální doplňky od St. Hipollit https://www.hippolyt.cz/mineraly-a-vitaminy?tabpage=15&taboffset=0&ts=1&epc=MV5

pokud to děláš odhadem, tak to chce vyzkoušet a po 14 dnech koukat na své koně, jak se to projevuje.

Odpovídáte X

22.1.2018 (17:58) Odpovědět # X
Evina

vaclav reaguje:

23.1.2018 (19:34)X

Ahoj Evino. Měsíc po obsednutí může být už milion věcí jinak, než před ním. Většinou máš u mladého koně jen jednu šanci udělat to dobře a pak už jen opravuješ sama sebe.

Princip pro mladého a líného koně: Musíš ho pro ten pohyb získat. To znamená, začneš nejprve u sebe. Zkontroluj si zda netuhneš, zda ho nepobzíš příliš tělem, zda nepřekážíš. Na to by asi byl nejlepší někdo kdo na tebe kouká ze země. Většina lidí se zaklání, sedí jak pecka a kůň nemá chuť tu hmotu na svých zádech někam táhnou. Zkus (pokud je to bezpečné) se naklonit kupředu nad jeho těžiště, pravidelně dýchat a koukat zda se to nezlepší.

Pobízení v téhle fázi je kontraproduktivní. Nech ho rozejít a pobídka má přijít až udělá chybu: zastaví se. Popřípadě z klusu přejde do kroku atd. Až udělá chybu. Ne dříve. Pak je to jako u malých dětí. Musíš je získat. Krátké etudy - třeba jen pár minut. Dobře ho nakrm, pokud mu chybí energie tak trochu nějakého rostlinného oleje do žrádla. Vymyslíš mu nějakou zábavu - zkrátka musí se těšit. To je první co zkusím. Lidé nechápou, že pomalý kůň chodí pomalu a chtějí hned aby byl rychlý. To se musí tenhle typ učit. Nejde si to dlouhodobě vynucovat. Máš pomalého koně, chodíš s ním zkrátka pomalu. Většinou se daří vše změnit tak v horizontu 4 měsíců.

Odpovídáte X

21.1.2018 (18:08) Odpovědět # X
šimla E-mail

vaclav reaguje:

23.1.2018 (19:27)X

Ahoj šimlo, trochu jsi mne překvapila - konopné otruby? To je krmení, které pravděpodobně moc lidí koním nikdy nekrmilo. Pokud se to chová jako obilné otruby, které slouží většinou jako pojivo, či ke zchutnění, tak výživářská hodnota je téměř nulová. Jen při podávání většího množství mají někteří koně alergii na toto krmení. Nejedná se nejspíše přímo o alergii na lepek apod. ale otruby mají někdy tendenci při větším množství a horší funkci zažívacího ústrojí zalepovat stěnu tlustého střeva. Živiny pak kůň špatně vstřebává. Zda to může mít vliv na psychiku koně? Může. Jako vše.

Nejlepším řešením je vždy asi udělat pokus, konkrétní krmivo nebo doplněk na pár dní vyřadit a uvidíš zda se ti kůň mění nebo ne.

Odpovídáte X

7.1.2018 (13:42) Odpovědět # X
Dáša

vaclav reaguje:

8.1.2018 (23:03)X

Ahoj Dášo, chtělo by to zase nějaké opáčko. Projezdit koně dopředu dolů neznamená, že ho tak máš jezdit stále. Je potřeba ho učit postupně na otěž a časem ho přizvednout.

To uvolnění musí vycházet hodně z tebe, ale kůň potřebuje gymnastikovat. Musíš přemýšlet nad tím, které části těla mu nefungují dobře (k tomu máme různá ta cvičení) a postupně zkoušet ho i narovnat. Většina koní má slabší pravou zadní a bočí záď doprava. To nejlépe cítíš na jízdárně.

Koně nikdy nesmíš brzdit, nebo omezovat prostorem. Bude tuhnout a časem máš problém. Doufám ale, že jsem někde nenapsal, že se máš chytnout hrušky a nechat ho běžet. To je nebezpečné. Princip je dostat vše pod kontrolu v situacích které zvládáš a ty které nevládáš nevyvolávat. To je celé. Drž se a někdy doraž na nějaký kurzík.

Odpovídáte X

27.12.2017 (09:45) Odpovědět # X
Máša E-mail

vaclav reaguje:

8.1.2018 (22:57)X

Ahoj Mášo. Já si Gabora pamatuju jako hříbátko, které mělo pořád smůlu. Pak trochu se Šárkou, ale od té doby jsem ho neviděl. Už to vlastně musí být důstojný pan kůň. Pokud vím byl moc hodný tak tě snad nezlobí. Drž se v těch západních Čechách.

Odpovídáte X

25.12.2017 (20:16) Odpovědět # X
Šimla E-mail

vaclav reaguje:

8.1.2018 (22:54)X

Ahoj Šimlo, díky za příběh a doufám, že časopis dorazil alespoň po vánocích. Stejně bys na něj neměla čas.

Odpovídáte X

Strana 1 / 10, celkem 300 příspěvků  Další → RSS
Kniha od BlueBoard.cz