Nápověda pro psaní příspěvků.

Smazání příspěvku

Jako autor příspěvku si můžete nechat poslat odkaz pro smazání příspěvku na svůj email (pokud jste ho uvedli)

Jako správce knihy můžete smazat příspěvek zadání loginu a hesla do BlueBoard.cz

Login:
Heslo:

 

NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

 

Ahoj lidičkové. Tohle se skutečně jmenuje Návštěvní kniha. Tedy žádná Diskuzní kniha, ani žádná Kniha poťouchlostí. Rád odpovím na všechny vaše dotazy, nezapomeňte však, že jste opravdu jen na návštěvě!

 

Jméno
Heslo (?)
E-mail
Vzkaz
[ ? ]
 
  Opište:
Strana 1 / 10, celkem 300 příspěvků  Další → RSS
18.6.2019 (09:17) Odpovědět # X
Jan E-mail

Odpovídáte X

4.6.2019 (22:27) Odpovědět # X
Dáša E-mail

Odpovídáte X

1.6.2019 (14:09) Odpovědět # X
Olina E-mail

Odpovídáte X

1.6.2019 (11:12) Odpovědět # X
Vašek Blondýna E-mail

Odpovídáte X

1.6.2019 (08:55) Odpovědět # X
Zuzana a ryšavá arabka

Odpovídáte X

1.6.2019 (08:53) Odpovědět # X
Zuzana a ryšavá arabka

Odpovídáte X

13.5.2019 (11:25) Odpovědět # X
Péťa a Péťa E-mail

Odpovídáte X

12.5.2019 (15:47) Odpovědět # X
Martina E-mail

Odpovídáte X

10.5.2019 (12:09) Odpovědět # X
Tereza E-mail

Odpovídáte X

1.5.2019 (12:40) Odpovědět # X
Anče

Odpovídáte X

30.4.2019 (14:15) Odpovědět # X
Zuzana a ryšavá arabka

Odpovídáte X

21.4.2019 (22:25) Odpovědět # X
Dagmar E-mail

Odpovídáte X

15.4.2019 (13:13) Odpovědět # X
Anče

vaclav reaguje:

17.4.2019 (19:11)X

Ahoj Anče, asi je trochu na hraně říci, že hřebec nesmí řehtat. Spíše bych to nazval, že se nemá tolerovat hřebčí chování. U koní je to vždy černé nebo bílé. On nemůže být ve tvé společnosti trochu hřebec... Na svodu už to nevypadá dobře, když trestáš a vychováváš koně. To má člověk dělat doma. Jde hlavně než se ta výchova protáhne přes pubertu. To, že většina lidí neumí v Česku vychovat koně natož hřebce je normální. Nejsme na tom obecně moc dobře. V kulturnějších zemích na svodu nebo na výstavě když se začne chovat hřebec nepřístojně tak je vykázán ven. Například v Německu používají na utlumení hřebčích projevu u nevychovaných koní injekci (samozřejmě zakázanou) která vydrží zklidňovat hřebce skoro tři dny. </p><p>

Když to uděláš tak jako profesionálové po celém světě, měla bys dorazit mezi hřebce a pokud se nedostaneš do přímého kontaktu s jiným hřebce a on zůstane v klidu. Někdy se sportovní koně tlačí přes tu pubertu za pomoci velké únavy. </p><p>

Jedna z nejlepších berliček které se dají použít v amatérském světě tak aby tě to nezabilo, nechat s tím hřebce ve výběhu dvě nebo tři klisny. Buď jsou jeho a připouští je, nebo i březí. Ty klisny toho koně vždy (!) vychovají tak, že je z něj malý trpaslík a na výstavách nebo závodech ho vůbec nenapadne po nějakých klisnách volat. Má jich plné zuby.

Odpovídáte X

8.4.2019 (14:41) Odpovědět # X
Magda E-mail

vaclav reaguje:

17.4.2019 (19:02)X

Ahoj Magdo, zažil jsem některé stáje pod dráty s vysokým napětím. Asi první co mne napadne nebude nějaké krokové napětí, či úraz apod, ale to, že koně (ale nakonec i lidi) jsou hodně citliví na všechna ta elektromagnetická napětí. Někdy se tomu říká i elektromagnetický smog. V alternativních domech se dokonce i obyčejné dráty strkají ze zdí do měděných trubek atd. Koně mohou být ve velké nepohodě i když to třeba nebude vidět a z toho pramení i zhoršení jejich zdravotního stavu. Pokud bych měl to stádečko nervózní a často opakujcí se zdravotní komplikace, asi bych to přičítal těm drátům. Myslím, že i ty bys nespala úplně v pohodě mít pod tím dům, nebo zahrádku. Pokud ale nemáš jinou možnost tak se s tím moc dělat nedá.

Odpovídáte X

31.3.2019 (20:53) Odpovědět # X
Zuzana - Jaderná elektrárna:-) E-mail

vaclav reaguje:

1.4.2019 (11:42)X

Ahoj Zuzko, já díky za ohlas, vždy to potěší. Ten den bych fajn a byla tam hezká atmosféra. Pokud cítíš tu energii tak určitě nejsi -tupá- je potřeba s tím pracovat. A nebo je možné (což dělám já) správný výběr koně. Nezoufej však, tohle jsou přesně ty věci které nás koně učí. Ono tě to změní a pak zjistíš že v tom je právě to kouzlo celého jezdectví. Drž se

Odpovídáte X

26.3.2019 (11:51) Odpovědět # X
Jana a Chalouš E-mail

vaclav reaguje:

27.3.2019 (21:52)X

Ahoj Jano, běžná věc. Obsedání má své postupy. Když narazíš na charakterního tak on ti lecos odpustí a ty si nevšimneš, že je něco špatně. Když narazíš na citlivé zvíře tak on se velmi brzo začne bránit. Opravit se dá vše, není třeba se vracet někam na úplný začátek. Najdi místo kde to funguje a tam začni. Jakmile si kůň vytvoří schéma pro situaci kde se necítí pohodlně, nebo dokonce má strach tak ho použije znovu. Pokud se něco přihodilo v okamžiku kdy mu lezeš na záda tak on to zopakuje. Chce ten rituál udělat úplně jinak. V jiné situaci, třeba na jiném místě atd. Základem je nebrzdit to zvíře a neobtěžovat ho přílišnou prací v kruhovce nebo na zemi. Pro mne je základem pohodička. Jakmile ji začne kůň nebo já ztrácet zastavím se a čekám. Konflikt nikoho nic neučí. Zkus najít místo kde to začne. Ta nervozita, problém. Tam pracuj. Chce to hodně klidu a nepospíchat.

Odpovídáte X

23.3.2019 (21:17) Odpovědět # X
Jana E-mail

vaclav reaguje:

27.3.2019 (21:46)X

Ahoj Jano. Nemusel jsem. Když to hodně zjednoduším: tak jak hloupne a postupuje doba do povrchnosti tak se lidé snaží obejít celé jezdectví. Marně se snažím stále vysvětlovat, že tak jak šel 300 letý vývoj jezdectví tak vše bylo popsáno, jde o uzavřený obor který je potřeba minimálně nastudovat a pak se vše učit cítit. Dnes se ale nikomu nechce sedět dlouhé roky na koni a pokorně se učit. Pak vznikají celkem barbarské způsoby ježdění a bohužel i třeba empatický člověk se v tom ztratí, neboť když všichni jezdí nějakým způsobem tak je těžké jít proti proudu. Celé jezdectví bylo vymyšleno jako soustava věcí které pomáhají udržet koně zdravého a gymnastikují ho jako atleta. Pokud se dodrží principy neměla by se taková diagnóza objevit. Já vím je to toho plný internet, všude jsou veterinární doporučení, způsoby léčby. Stačí se však podívat na to co si běžný koňský spotřebitel myslí o tom jak má vypadat kůň na otěži. Důrazná doporučení našich dědečků, že remonta se jezdí první rok na dlouhé otěži (za přezku) měla svůj význam. Jakmile se jezdec začne potýkat s problémem: kůň na otěži, tak to skončí vždy frustrací a bolestí koně. Vždy.

Léčil bych toho koně pohybem a skutečnou gymnastikou, pokud ty změny v zádech nejsou nevratné.

Odpovídáte X

18.3.2019 (23:44) Odpovědět # X
Radka

Odpovídáte X

18.3.2019 (18:17) Odpovědět # X
Julie

Odpovídáte X

13.3.2019 (12:09) Odpovědět # X
Julie

vaclav reaguje:

18.3.2019 (12:54)X

Ahoj Julie. Od dětí by se mělo začínat já to ale strašně obdivuju. Neumím to. Dospělý člověk má špatné návyky a vlastní názor, ale pokud dává pozor tak mne to pořád baví. Ty děti si musí stále hrát, soustředí se jen deset minut a já pak nevím co s nimi. Občas jezdím do stájí kde se učí děti a opravdu se skláním před prací každého kdo tohle umí. Takže i kdybys jim jen ukázala cestu tak už ji nezapomenou a to stojí za to. Já jsem strašně vděčný svému prvnímu trenérovi, že měl s námi trpělivost i třeba v časech kdy jsme měli v hlavě víc holky než koně, ale nakopnul mne správným směrem. Takže žádnou neměj žádné deprese, je to velká a dobrá věc co děláš. Drž se.

Odpovídáte X

9.3.2019 (20:26) Odpovědět # X
Nela E-mail

vaclav reaguje:

18.3.2019 (12:49)X

Ahoj Nelo, s takovým koněm pracuji vždy od úplného začátku. Oni to nedělají schválně jen mají mylné informace. Představ si to, že máš nového mustanga, který tě vidí poprvé a začni od úplného začátku. Učím na kurzech něco, čemu říkám mateřská školka a tím musí projít každý kůň. Je mi úplně jedno zda je to dvouletý čistý koník k obsedání, nebo 16-letý pokažený jedinec. Začínám úplně stejně. U tvé koně se musí jen hodně hodně zjemnit a to co se učí normální kůň po větších kusech, musíš rozsekat na menší části. Jde o to, že on je poučen a pokud se začne třeba bránit pobídce (ty uši dozadu to už je silná opozice) tak jste v krizi a on se nic neučí. Jen se brání. Musíš všechny požadavky zjemnit tak, že tuhle hranici nepřekročíš a tvojí silnou zbraní je trpělivost a správné načasování. Vytváříš jemný tlak, kůň se nemus zatím nijak bránit, jen ti říká já to vydržím. Ty zůstáváš na svém jemném požadavku a jakmile ten koník řekne ANO, tak musíš povolit. Čím leší a přesnější budeš mít načasování, tím rychleji se koně učí. Baví je to, znají řešení. Jakmile se kůň začne bránit, nic ho nenaučíš. Lidé si to myslí, ale já tomu nevěřím.

Odpovídáte X

8.3.2019 (23:40) Odpovědět # X
Radka E-mail

vaclav reaguje:

18.3.2019 (12:42)X

Ahoj Radko, minulou neděli jsem byl v Chřebřanech na schůzce s paní majitelkou. Držíme vám palce a budeme se snažit pomoci, protože ty koně za to opravdu stojí. V té kruhovce jde hlavně o duchovní věci. Nesnaž se tlačit na něco přes horu cvičení. Někdy jen to, že ten kůň dorazí s tebou do stejného prostoru, ty se v duchu usmíváš a on to cítí dělá divy. Na kurzech mluvím vždy dlouho o pauze, ale nikdo většinou neví o čem mluvím. Tom Dorrance tomu říkal Harmonie, jeden z mých kamarádů mi před časem řekl, že došel k závěru že pauza u koně je vlastně jinými slovy řečeno Láska. Zní to dost zprofanovaně uznávám, ale v tom je to schované. Oni jakmile překročí tuhle hranici udělají pro tebe cokoli. Pokud máš možnost dělat s takovým koněm jako je divoký karačájevec a to ještě každý den, ta se naučíš víc než většina lidí za celý život. Uděláš chybu a za tři dny to hodně cítíš. Tady žádné teorie, nebo vznostné řeči nepomohou. Tady člověk musí to své věčné JÁ CHCI nechat doma a to zpočátku dost bolí. Svým způsobem ti trochu závidím. Drž se, myslím, že letos se hodně uvidíme.

Odpovídáte X

5.3.2019 (21:03) Odpovědět # X
Eva

vaclav reaguje:

18.3.2019 (12:20)X

Ahoj Evo, dotisky se nechystají. Možná někdy v budoucnu něco dáme do eletronické bodoby i když to moc nemusím. Dotisknout třeba pět čísel stojí asi tolik jako nový mercedes a na to už se v téhle maličké zemičce nedajde dost kupujících. Nezaplatilo by se to i přes tu vysokou cenu každého čísla.

Odpovídáte X

5.3.2019 (19:02) Odpovědět # X
Eva Hlavínová E-mail

vaclav reaguje:

18.3.2019 (12:18)X

Zdravím Vás Evo, já jsem vlastně na svém vlastním kurzu také nikdy nebyl jako aktivní účastník. Takže úplně nevím. Když se ptám kamarádů, kteří za mnou před lety přišli poprvé tak říkají buď že vůbec ničemu nerozumněli z toho co jsem říkal, nebo že jsem působil jako arogantní debil a brzo mne přestali poslouchat. Osobně si ale myslím, že těch informací je tak mnoho, že je lepší dorazit jako divák, vzít si sebou kafíčko a poznámkový blok a tiše poslouchat a dívat se, popřípadě se ptát stále dokola. To abyste už těm věcem trochu porozumněla a mělo význam dorazit s vlastním koněm chce vždy trochu čas. Takhle bych to asi viděl já. Někdy lidi navštíví něolik mých kurzů za sebou než začnou říkat, že už tuší o čem to je.

Odpovídáte X

25.2.2019 (07:31) Odpovědět # X
Vlasta E-mail

vaclav reaguje:

26.2.2019 (13:51)X

Ahoj Vlasto, předpokládám, že kromě sena krmíte ještě nějaké koncentrované krmení v kyblíčku. Jen se senem to samozřejmě nejde. To že musí kůň žrát stále vymyslel nějaký bambus a jak to tak bývá všichni stále opakují dokola stejnou věc, aniž by se nad tím někdo zamyslel. Není snad žádné zvíře v přírodě, které žere stále (snad kromě člověka, že...) I v přírodě jsou koně někdy tři dny na cestě i více a nežerou i kdyby mohli. Není to nenormální. V každé modernější učebnici etologie se navíc dočteš, že i pozorováním koní na pastvinách lze vidět, že se skutečně pasou jen dvakrát za den. Ráno a večer. Lidé mají mnoho teorií které neber moc vážně. Kdyby fungovali máme plnou zem zdravých koní. Bohužel je to úplně naopak.

Odpovídáte X

15.2.2019 (19:42) Odpovědět # X
Anna E-mail

vaclav reaguje:

22.2.2019 (22:06)X

Ahoj Anno, koně v přechodném období zima-jaro sice přirozeně schazují tuk, ale o nějakém velkém hubnutí se mluvit nedá. Příčin může být několik. Nedostatek energie - málo koncentrovaného krmiva (to je to co máš v kyblíčku). Pokud chceš něco přidávat tak určitě tam. Při oteplení je možná také invaze červů.

Pokud ti začínají okusovat ohrady jde většinou o nedorovnanou krmnou dávku. Například při přebytku sena se ti rozjíždí poměr vápníku a fosporu, vápník se přestává vstřebávat a oni samozřejmě ten nedostatek cítí a snaží se ho najít v čemkoli do čeho se můžou zakousnut. Příčina může být také v té minerálce. Podívej se na poměr vápníku s fosforem - nejlépe tak 1:1,5.

Příčin může být víc. V každém případě přichází období únor-březen, kdy se ukazuje jak všichni chovatelé krmí své koně. V dubnu a květnu se vše na pastvě zlepší, ale kvůli té říští zimě by bylo dobré na to přijít. Zkus něco změnit a pozoruj.

Odpovídáte X

11.2.2019 (21:26) Odpovědět # X
Justyna

vaclav reaguje:

22.2.2019 (21:58)X

Ahoj Justyno. Nuno Oliveira je perfektní určitě stojí za to číst všechny jeho knihy. Mám jich několik. Sally Swift je dobrá učitelka jezdců. Její cvičení pro to jak si správně sednout a jak se cítit jsou moc fajn a hodně lidem pomáhají. Maličko mi vadí, že to co píše o koních není úplně v pořádku, ale ona se věnovala lidem a ne treninku koní tak je to pochopitelné. Čím více toho přečteš tím větší budeš mít nadhled na celé jezdectví. Jen dál...

Odpovídáte X

3.2.2019 (09:52) Odpovědět # X
Zuzana a ryšavá arabka

vaclav reaguje:

5.2.2019 (18:11)X

Ahoj Zuzka, krásný příspěvek děkuji. Já také na nějaké kurzíky vzpomínám rád. Peťo uměl v Němšové vytvořit neskutečnou atmosféru a těch 90 lidí na kurzu také udělalo své. Třeba si to tam ještě někdy zopakujeme u něj na novém ranči.

Odpovídáte X

27.1.2019 (03:12) Odpovědět # X
Miki

vaclav reaguje:

28.1.2019 (19:21)X

Ahoj Miki, kniha Za hlasem ztracených koní je již připravená do tisku, letos určitě bude v prodeji. Tuším tak někdy v létě.

Odpovídáte X

22.1.2019 (17:32) Odpovědět # X
Alena E-mail

vaclav reaguje:

24.1.2019 (18:04)X

No vidíš a já vždy to poslední považuju za to nejméně povedené. To dělají ty tři měsíce zírání na ty samé věci. Díky

Odpovídáte X

Strana 1 / 10, celkem 300 příspěvků  Další → RSS
Kniha od BlueBoard.cz