Nápověda pro psaní příspěvků.

Smazání příspěvku

Jako autor příspěvku si můžete nechat poslat odkaz pro smazání příspěvku na svůj email (pokud jste ho uvedli)

Jako správce knihy můžete smazat příspěvek zadání loginu a hesla do BlueBoard.cz

Login:
Heslo:

 

NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

 

Ahoj lidičkové. Tohle se skutečně jmenuje Návštěvní kniha. Tedy žádná Diskuzní kniha, ani žádná Kniha poťouchlostí. Rád odpovím na všechny vaše dotazy, nezapomeňte však, že jste opravdu jen na návštěvě!

 

Jméno
Heslo (?)
E-mail
Vzkaz
[ ? ]
 
  Opište:
Strana 1 / 10, celkem 300 příspěvků  Další → RSS
19.2.2018 (11:19) Odpovědět # X
Anja E-mail

vaclav reaguje:

22.2.2018 (00:13)X

Ahoj Anjo. Na začátku jen malá poznámka. Obsedání je velmi složitý obor. Většina lidí narazí na charakterní zvíře a mají pocit, že to jde snadno. Jakmile přijdou první problémy a začne se to sypat jde někdy o život. Začneš chápat souvislosti někdy tak od dvoustého obsedlého koně a to jen pokud o tom opravdu přemýšlíš nebo tě někdo učí. Tím nechci říci, že by si lidé neměli obsedat koně. To ne. Jen musíš počítat s tím, že tyto problémy dříve či později přidou skoro vždy, pokud uděláš chybu. U mladého koně máš většinou jen jednu šanci.

Teď k tvému problému. Tohle nikdy nepřijde z čistého nebe. Kůň vždy dlouho dopředu v jednodušších situacích signalizuje že má problém. Je potřeba dávat pozor, kde to začlo a tam čekat. Nechtít po něm víc pokud jseš na hraně. Jakmile si sedneš na koně, měla bys cítit že relaxuje. Pokud to umíte společně na zemi máš to s čím srovnat. Pokud je jiný tak stačí někdy počkat, někdy sesednout a stejnou věc zkusit zítra a pozítří. Jakmile se ti podaří vykročit - těžko to půjde pomocí holeně - té kůň nerozumí - jediným tvým úkolem je nepřekážet mu. Najít si rovnováhu tak, aby tě nemusel moc tahat za sebou. Hledáš těžiště jak mu to usnadnit. Začni tím, že ho necháš jen tak chodit kam chce. Ruka na otěži nezatáčí. Pokud začneš tahat za vodít, on se opře, nejspíš mu ztuhne rameno (to levé určitě) je mu to nepříjemné. Pokud se k tomu ještě nakloníš dovnitř - což je lidský instinkt tak je vystaráno na problém. Abys mohla jezdit s uvolněným koně na kruhu to tě čeká ještě pár týdnů perné práce. Takhle pomalu musíš sledovat co se děje. Pokud se něco nedaří cukni si zpět a jen sleduj toho koně. Začni tím, že dáš nohy od něj, nebude tuhá, necháš ho chodit kam chceš jen hledáš rovnováhu jak mu nepřekážet a on si zvyká na nezvyklou váhu na svých zádech. Jsou to malé děti, které se musí učit každou malou věc. Stejně tak jako u dětí musíš být trpělivá a zkoušet a zkoušet v přátelské atmosféře. Důležité je s jakým pocitem odcházíš z kruhovky či z jízdárny. Pokud jsi naštvaná on bude také a zítra se o to víc bude bránit. Pokud jdete oba v pohodě - zítra se bude víc snažit. Zkrátka. Dělej pomalu jednu věc za druhou. Netahej za vodítko nebo otěže. Reakci na holeň ho musíš učit a ke všemu co po něm chceš ho musíš získat. Donutit se kůň nedá.

Držím palce.

Odpovídáte X

19.2.2018 (10:54) Odpovědět # X
Peťa E-mail

vaclav reaguje:

21.2.2018 (23:59)X

Ahoj Peťo, řešení je celkem snadné a těžké zároveň. V posledních letech sleduji jak víc a víc koní kašle, dokonce celé stáje a časem ten problém přechází v dýchavičnosti či astma takového typu, že se na těch koních už nedá jezdit. Jsem bytostně přesvědčený o tom, že 90% všech těchto problémů způsobuje očkování. Po nesmyslně nařízeném očkování v některých sportech po šesti měsících se hroutí imunita celé stáje. Nejde o to, že by v tom očkování bylo něco z čeho kašle, ale rozhozená imunita nestačí spravovat všechny situace, patogeny a viry které půjdou okolo. Jakmile kůň kašle a tvého veterináře nenepadne nic lepšího než mu vrazit antibiotika, čím vyplení v tlustém střevě celou mikrofloru, což je ta nejdůležitější věc pro autoimunitní systém. Zdraví toho koně jde prudce po spirále dolů a další a další návštěvou veterináře se to celé jen zhoršuje.

Loni jsem odhadem na svých cestách viděl takových koní přes pět set. Tady bylinky asi už nepomohou. Pokud se majitel koně přece jen rozhodne tohle vše do něj nacpat je potřeba vymyslet alepoň správnou dobu, podle počasí, práce koně atd. a podpořit autoimunitu po očkování třeba podáváním homeopatik na překrytí těchto příznaků.

To co píšu bude samozřejmě půlka populace odmítat, ale pro tebe je to možná něco co ti pomůže dívat se na vše z nadhledu a všímat si toho, že velmi často se děje to, že čím více se snažíme přírodě diktovat a poroučet skrz umělé chemické látky, tím více problémů v dlouhodobém horizontu přijde.

Odpovídáte X

18.2.2018 (22:46) Odpovědět # X
Miluše E-mail

vaclav reaguje:

21.2.2018 (23:49)X

Ahoj Miluše. Každý kůň kterého potřebuješ uvazovat u úvazu se to musí naučit. Málokterý přijde, je uvázán a stojí. To asi úplně nejde. Metodu většinou volím podle typu koně. U těch horkých a vyděšených zvířat musíš začít pomalu, někdy jen pár minut v nějakém bezpečném prostředí. Mám nejraději box tak, aby se nemohl moc hýbat dozadu či do stran. Někdy hrabou, tancují atd. Jseš s ním, každý den ho uvážeš na pár minut, tak aby si zvykal.

Chce to hlavně bezpečný vazák, který se neutrhne a pevnou, nejlépe koženou stájovou ohlávku. U koní, kteří panikaří, nebo měli v minulosti problém tak se začíná jen na dlouhém vodítku obtočeném kolem trubky. Jakmile kůň zatáhne tak to vodítko ho pustí kousek vzad, ale dá mu to hodně práce. Jakmile odcouvá a zastaví, opět ho vrátíš na správné místo.

No a pak jsou koně stateční, kteří se mo nehroutí, nepanikaří. Tam stačí pevný vazák, bezpečné prostředí. Přivážeš ho a jdeš na oběd. Pokud přijdeš zpět a on stále tancuje, tak jdeš ještě na večeři. Každý kůň to po nějaké době přijme, naučí se v té situaci odpočívat. Čas pracuje pro tebe.

Systém práce a metodu je potřeba zvolit podle typu koně.

Hlavně nepředpokládej, že by to ten kůň měl umět. Sám od sebe se to nenaučí. Je velmi malé procento koní, které uvázat nelze. Tam se s tím člověk musí naučit žít. Držím palce.

Odpovídáte X

10.2.2018 (17:02) Odpovědět # X
Janca

vaclav reaguje:

11.2.2018 (15:08)X

Ahoj Janco. Senáž koním vůbec nepatří. To je vymyšlené krmení pro jiné druhy hospodářských zvířat, je to levnější na výrobu než seno a všichni s tím rádi operují i u koní. Zkus se někdy podívat do k chovatelům, kteří produkují dlouhodobě kvalitní koně - senáž tam nikdy nenajedeš. Seno by nemělo být stále k dispozici. Vím, že je to móda a všichni se tím zaříkávají a vymýšlejí různé teorie a zakládají kluby krmičů sena. Jenže potkat dnes v tomhle státě skutečně zdravého koně je velké umění. </p><p>

Pokud chceš dobře nakrmit koně tak základní krmná dávka leží v tom kyblíku. Seno je doplněk. </p><p>

Máš jen dvě možnosti. Buď budeš chtít koně krmit dobře a pak je potřeba to nastudovat, nebo navštívit nějaké úspěšné chovatele a nechat si poradit, nebo to dělat snadno - těch rad je plný internet a matky v domácnosti neustále něco píšou, ale dlouhodobě tak zdravého koně mít nebudeš.

Odpovídáte X

30.1.2018 (16:24) Odpovědět # X
Evina

vaclav reaguje:

11.2.2018 (15:01)X

Ahoj Evino, pokud vyloučíš zdravotní problémy a únavu způsobenou třeba nedorovnanou krmnou dávkou tak můžeš mít pomalého koně. Typ kterému říkám medvídek. Pak už je to jen tréninková věc. I pomalého koně zkrátka vychováš k rychlejší práci. Chce to postupovat pomalu v kratších etýdách, pro všech no co děláš ho získat a zaujmout. Je to dřina. U nás doma takové koně umí jezdit Bára, já zase raději uklidňuji všechny ty blázny a magory. Drž se a nevzdávej to.

Odpovídáte X

26.1.2018 (09:27) Odpovědět # X
Janina

vaclav reaguje:

29.1.2018 (01:29)X

Pravděpodobně nějaký cizopasník. Jestli chceš mít jistotu nech vzít stěr a poslat do laborky.

Ostropestřec je samozřejmě fajn bylinka zejména v jarním období.

Odpovídáte X

25.1.2018 (21:22) Odpovědět # X
Evina

vaclav reaguje:

29.1.2018 (01:28)X

Ahoj Evino. Pauzu mu můžeš dát pár dní, pokud bude unavený, ale jinak se tím nic nevyřeší. Jen to odložíš. Opravdu se nejprve podívej zda kráčí sám bez tvé pomoci a nezastavuje. Pokud to udělá tak nejprve vyřeš rytmus v této základní podobě, snaž se mu nepřekážet a nepomáhat. Teprve až to bude fungovat, tak začni pomalu toho koně učit chodit aktivněji.

Moje zkušenost: Obecně lidé svému koni překáží v pohybu a když začne protestovat zpomalováním tak ho tlačí vpřed. Pobídkou, pánví, pocitem. Vše to jde z kopce.

Odpovídáte X

23.1.2018 (11:59) Odpovědět # X
Janina

Odpovídáte X

22.1.2018 (20:19) Odpovědět # X
Janina

vaclav reaguje:

23.1.2018 (19:38)X

Ahoj Janino, nechci moc dělat reklamu některým firmám. Obecně používám minerální doplňky od St. Hipollit https://www.hippolyt.cz/mineraly-a-vitaminy?tabpage=15&taboffset=0&ts=1&epc=MV5

pokud to děláš odhadem, tak to chce vyzkoušet a po 14 dnech koukat na své koně, jak se to projevuje.

Odpovídáte X

22.1.2018 (17:58) Odpovědět # X
Evina

vaclav reaguje:

23.1.2018 (19:34)X

Ahoj Evino. Měsíc po obsednutí může být už milion věcí jinak, než před ním. Většinou máš u mladého koně jen jednu šanci udělat to dobře a pak už jen opravuješ sama sebe.

Princip pro mladého a líného koně: Musíš ho pro ten pohyb získat. To znamená, začneš nejprve u sebe. Zkontroluj si zda netuhneš, zda ho nepobzíš příliš tělem, zda nepřekážíš. Na to by asi byl nejlepší někdo kdo na tebe kouká ze země. Většina lidí se zaklání, sedí jak pecka a kůň nemá chuť tu hmotu na svých zádech někam táhnou. Zkus (pokud je to bezpečné) se naklonit kupředu nad jeho těžiště, pravidelně dýchat a koukat zda se to nezlepší.

Pobízení v téhle fázi je kontraproduktivní. Nech ho rozejít a pobídka má přijít až udělá chybu: zastaví se. Popřípadě z klusu přejde do kroku atd. Až udělá chybu. Ne dříve. Pak je to jako u malých dětí. Musíš je získat. Krátké etudy - třeba jen pár minut. Dobře ho nakrm, pokud mu chybí energie tak trochu nějakého rostlinného oleje do žrádla. Vymyslíš mu nějakou zábavu - zkrátka musí se těšit. To je první co zkusím. Lidé nechápou, že pomalý kůň chodí pomalu a chtějí hned aby byl rychlý. To se musí tenhle typ učit. Nejde si to dlouhodobě vynucovat. Máš pomalého koně, chodíš s ním zkrátka pomalu. Většinou se daří vše změnit tak v horizontu 4 měsíců.

Odpovídáte X

21.1.2018 (18:08) Odpovědět # X
šimla E-mail

vaclav reaguje:

23.1.2018 (19:27)X

Ahoj šimlo, trochu jsi mne překvapila - konopné otruby? To je krmení, které pravděpodobně moc lidí koním nikdy nekrmilo. Pokud se to chová jako obilné otruby, které slouží většinou jako pojivo, či ke zchutnění, tak výživářská hodnota je téměř nulová. Jen při podávání většího množství mají někteří koně alergii na toto krmení. Nejedná se nejspíše přímo o alergii na lepek apod. ale otruby mají někdy tendenci při větším množství a horší funkci zažívacího ústrojí zalepovat stěnu tlustého střeva. Živiny pak kůň špatně vstřebává. Zda to může mít vliv na psychiku koně? Může. Jako vše.

Nejlepším řešením je vždy asi udělat pokus, konkrétní krmivo nebo doplněk na pár dní vyřadit a uvidíš zda se ti kůň mění nebo ne.

Odpovídáte X

7.1.2018 (13:42) Odpovědět # X
Dáša

vaclav reaguje:

8.1.2018 (23:03)X

Ahoj Dášo, chtělo by to zase nějaké opáčko. Projezdit koně dopředu dolů neznamená, že ho tak máš jezdit stále. Je potřeba ho učit postupně na otěž a časem ho přizvednout.

To uvolnění musí vycházet hodně z tebe, ale kůň potřebuje gymnastikovat. Musíš přemýšlet nad tím, které části těla mu nefungují dobře (k tomu máme různá ta cvičení) a postupně zkoušet ho i narovnat. Většina koní má slabší pravou zadní a bočí záď doprava. To nejlépe cítíš na jízdárně.

Koně nikdy nesmíš brzdit, nebo omezovat prostorem. Bude tuhnout a časem máš problém. Doufám ale, že jsem někde nenapsal, že se máš chytnout hrušky a nechat ho běžet. To je nebezpečné. Princip je dostat vše pod kontrolu v situacích které zvládáš a ty které nevládáš nevyvolávat. To je celé. Drž se a někdy doraž na nějaký kurzík.

Odpovídáte X

27.12.2017 (09:45) Odpovědět # X
Máša E-mail

vaclav reaguje:

8.1.2018 (22:57)X

Ahoj Mášo. Já si Gabora pamatuju jako hříbátko, které mělo pořád smůlu. Pak trochu se Šárkou, ale od té doby jsem ho neviděl. Už to vlastně musí být důstojný pan kůň. Pokud vím byl moc hodný tak tě snad nezlobí. Drž se v těch západních Čechách.

Odpovídáte X

25.12.2017 (20:16) Odpovědět # X
Šimla E-mail

vaclav reaguje:

8.1.2018 (22:54)X

Ahoj Šimlo, díky za příběh a doufám, že časopis dorazil alespoň po vánocích. Stejně bys na něj neměla čas.

Odpovídáte X

21.12.2017 (10:09) Odpovědět # X
Máša E-mail

vaclav reaguje:

25.12.2017 (15:20)X

Ahoj Mášo, zdravím tě do té divočiny západních Čech kam už jsem nezavítal dlouhé měsíce. Doufám, že se držíš, koně ve stáji tě poslouchají a daří se ti dobře.

Odpovídáte X

20.12.2017 (14:36) Odpovědět # X
Kačka kovbojka z Trutnova E-mail

vaclav reaguje:

25.12.2017 (15:18)X

Ahoj Kačko, díky za odezvu na články. Moc jich nemám. Buster je fajn. Také jsi mne potěšila tím překladem, neb jsem to překládal já. Barunka je sice v tomto směru nedostižná, ale nějak se ji nedostává čas, tak občas musím sám.

Odpovídáte X

15.12.2017 (10:30) Odpovědět # X
Dáša E-mail

vaclav reaguje:

16.12.2017 (01:52)X

Ahoj Dášo, moje životní zkušenost je taková, že nevěřím na nějakou řeč těla, kterou bysme se měli učit pro komunikaci s koňmi. Vím, že je potřeba mít v hlavě jasno, čisto a ticho a klid. Pak existují frekvence, které máme s koněm společné a dá se s tím pracovat. Říkám na každém kurzu, že to není o koních, ale o nás. Ray Hunt mluvil často o budhismu a józe, já se často snažím lidem vysvětlovat, že základem je ta pauza s koněm. Alespoň pro mne. Jestliže se naučím ve společnosti koně najít klid on je vždy ochoten přistoupit na cokoli o co je požádán. Čtou si v nás jak v otevřené knize. Navíc jsem přesvědčen, že je naše vědomí moc nezajímá. Také proč je plytké a zmatené. Ale čtou si v tom podvědomí, které často neumíme ošálit. Oni vědí věci o kterých se nám nezdá. Pokud chceš vyčistit všechny ty bubáky, začni u sebe. Hledej ticho klid hudbu a možná také pocit že ať se stane co se stane máš svého koně ráda za všech okolností. Jako své dítě. Pokud tohle najdeš tak on už ti pomůže dál.

Nikdy nevím jak tohle popsat, lidi se snažím učit ty pocity vnímat přes tu pauzu. Jenže pak se také občas ozve: No, jo. Bořánek a ta jeho pauza...Ale nějak k tomu chybí slova. Každý kdo to zažil, ale bude vědět přesně o čem to je.

Odpovídáte X

12.12.2017 (22:40) Odpovědět # X
Lenka E-mail

Odpovídáte X

12.12.2017 (13:22) Odpovědět # X
Miki

vaclav reaguje:

16.12.2017 (01:44)X

Ahoj Miki, moc hezky jsi to napsal. Abych pravdu řekl tak znám jednoho výživáře, které koně před lety skutečně zajímali. Občas když se potkám s -odborníkem- žasnu. Přitom to zase až tak úplně složité není. Lidé, kteří trénují koně, kteří jdou na hranice svých možností mají vždy perfektně vyladěné krmné dávky. Dnes už to jinak nejde. Pokud si někdo myslí, že ano, většinou v tom sportu nepřežije dvě sezóny. Výživáři mají jediný úkol. Prodaj výrobky firmy. Dokonce to jde tak daleko, že některá krmiva jsou vysloveně nebezpečná z dlouhodobého hlediska, vymyslí se k nim teorie a oni prodávají. O nějaké skutečném výzkumu si lze jen nechat zdát, neboť ho nikdo nezaplatí. Ten trh je velmi malý na to aby to mělo zásadní význam.

V dnešní době většina lidí nikdy neotevřela žádnou knihu. Jen čtou diskuze na internetu další lidí, kteří také nikdy neotevřeli žádnou knihu o krmení.

Hledali jsme něco k vydání do Česka. Nejvíc by mne bavili americké krmivářské tabulky. Jsou nejpřesnější. Jenže ta práva jsou tak drahá, že by ta kniha v našem malém prostředí musela stát 5000,- Kč a to si nikdo nekoupí.

Odpovídáte X

1.12.2017 (23:38) Odpovědět # X
Dita E-mail

vaclav reaguje:

11.12.2017 (00:38)X

Ahoj Dito, veterináře který ti dá antibiotika na oteklou nohu vyhoď ze dveří. Promiň, ale tohle může udělat jenom blb. Veterináři už v téhle zemi ublížili víc koním než cokoli jiného.

To že kůň kulhá a oteče spěnka může být cokoli. Absces v kopytě, podvrknutá noha, nízké a bolavé patky. Při prasklé kosti už se ten kůň na to nepostaví. Pokud to bolí, necháš ho jeden dva dny v klidu a pak je důležitý pohyb. Tu nohu prohmatat a brzy přijdeš na to o co se jedná. Všechny vazy, úpony, šlachy atd. potřebují pohyb, pohyb, pohyb. Samozřejmě řízený. Nejlepší je klus, pomalejší klidnější NEBÁT SE KONĚ POUŠTĚT DO VÝBĚHU. Ono ti to buď odezní, nebo vyleze přesně to co máš léčit. Existuje velké množství mastí - stejné jako u lidí, čím to můžeš podpořit. Dávám přednost vždy přírodním věcem. Není to většinou žádná tragedie.

Odpovídáte X

30.11.2017 (20:38) Odpovědět # X
Zbynek E-mail

vaclav reaguje:

11.12.2017 (00:31)X

Ahoj Zbynku. To může být cokoli. Každý kůň je křivý. Většinou mají záď stočenou doprava a padá jim rameno doleva. Pokud nepovolí v žebrech a neposílíš pravou zadní nohu tak tam bude padat stále. Navíc lidi často sedí špatně. Další věc, která to způsobuje je opřený kůň do vnitřní otěže. První co bych zkusil, kromě nějaké smysluplné gymnastiky zkontrolovat svojí váhu, abys nepadal dovnitř kruhu a zvedni vnitřní otěž do výšky a dej ji ke krku koně. Nezapomeň také zvednout ghlavu a dívat se rovně. Dávej pozor co to dělá s tím koněm. Někdy pomáhá ustupování zádě směrem ven. Pokud nic nepomáhá, jezdi zatím ty kruhy větší, aby si to ten koník nezafixoval. Když nic nepomůže přijeď nebo doraž někam na společný trénink.

Odpovídáte X

29.11.2017 (23:19) Odpovědět # X
Lenka E-mail

vaclav reaguje:

11.12.2017 (00:26)X

O výživě koní je mnoho knih které se dají koupit, učebnice pro střední školy a učňáky zemědělského typu. Skripta koupíš na vysoké zemědělské, Záliše pana Cyrila Neumanna (tuším www.jezdec.cz) Krmné tabulky jsou po antikvariátech - České, často je kupuju kamarádům, Americké na KER (stojí 100 dolarů), Minulý týden jsem si koupil Pitlíkovu Jízdu na koni, Bruno Jaksch se dá také koupit. Chce to jen trošku zapátrat po internetu.

Odpovídáte X

28.11.2017 (21:24) Odpovědět # X
Lenka E-mail

vaclav reaguje:

11.12.2017 (00:23)X

Ahoj Lenko, odpovídám postupně. Když jsme dorazili z Kalifornie tak na mne čekalo 327 majlíků přesně. Odpovídám všem, ale někdy nemám čas a sílu.

Odpovídáte X

27.11.2017 (22:13) Odpovědět # X
Zbynek E-mail

vaclav reaguje:

11.12.2017 (00:21)X

Ahoj Zbynku. Když si nevíš rady s výběrem, nebo systémem mám jednu radu obecnou. Použij to co je obecně nejkonzervativnější, nejtradičnější. Žádné velké extrémy. Základní udidlo je vždy jednou lomené. Tenčí (možná co nejtenčí) je lepší pro koně, neboť v jeho hubě je málo místa. Všechny ostatní varianty jsou jen vymyšlené pomůcky když to lidem nejde. Jenže když to nejde tak ti pomůcky nepomohou. Hlídej si jen šířku, aby nebylo moc široké nebo úzké. Dáš svému koni tužku do pusy a změříš si jak ji má širokou. Takové si kup udidlo. Já jezdím už roky na jednom levném udidle, která jedna naše trenérka vyhodila do koše při úklidu sedlovny. Já si ho vzal, líbilo se mi a mám ho nejraději. Jak říká pan doktor Záliš. Stačí kus špagátu, provázek v hubě koně a když umíš tak ho napiafuješ i na lesní cestě.

Odpovídáte X

23.11.2017 (12:05) Odpovědět # X
Janina

vaclav reaguje:

26.11.2017 (17:37)X

Ahoj Janino, moc si to komplikuješ. Rozbor krve ti určitě nic neřekne. Každá firma která prodává krmení má v nabídce nějaký minerální doplněk. Preferuji malé granulky, někdy je to sypké. Většinou jde o 50-100 gramů na koně na den. Přimícháš do krmení. Pokud máš jednoh koně tak se tím moc netrap. Kup si menrální krmení doporučené výrobce, snaž se dodržovat dávkování a je to.

Odpovídáte X

13.11.2017 (18:51) Odpovědět # X
Jana E-mail

vaclav reaguje:

13.11.2017 (22:27)X

Ahoj Jano. Jde jen o bod z Mateřské školky - reakce koně na ruku. Pokud ho naučíš, že do vodítka se nemá opírat, tak si to ten kůň jen zautomatizuje a v okamžiku kdy vyběhne tak jen otočí čumák směrem k tobě, protože cítí, že se mu napíná vodítko. Je na to mnoho cvičení. Doraž na nějaký kurzík, probereme to.

Odpovídáte X

10.11.2017 (19:05) Odpovědět # X
Lenka E-mail

vaclav reaguje:

13.11.2017 (22:24)X

Ahoj Lenko, díky za hezký příspěvek. To o čem píšeš je důvod proč mám rád jezdectví. V dnešní povrchní době, kdy se lidi snaží všechno okecávat, nejraději všechno hned a ti bohatší ihned je jezdectví stále stejně těžká kapitola. Nic se nezměnilo a nezmění. Buď to člověk prošlape se sklopenou hlavou krok za krokem, nebo to nepůjde. Krása.

Odpovídáte X

7.11.2017 (20:54) Odpovědět # X
Lenka E-mail

vaclav reaguje:

13.11.2017 (22:21)X

Ahoj Lenko, odpovídám všem během několika dní. Pokud jsem ti nenapsal tak tvůj majlík nejspíš nedorazil.

Odpovídáte X

5.11.2017 (09:10) Odpovědět # X
Ilča z Mlýnice E-mail

vaclav reaguje:

7.11.2017 (10:15)X

Ahoj Ilonko, díky za podporu. Já nic nevzdávám, jen toho vždycky za ten rok moc vidím a je mi z toho smutno. Někdy se to pak nachuchlí všechno dohromady. Stává se mi někdy taková věc, že vidím člověka pár let, snažím se vše vysvětlit seč můžu, i se to třeba všechno mění a najednou mi ten človíček skočí někam do brutálního sportu a ne že si pamatuje, že i tam to lze dělat citlivě vůči koním, jen to dá víc práce. Během půl roku převezme všechny návyky party kolem sebe a já vím, že celé moje snažení a vysvětlování bylo k ničemu. Někdy to cítím jako vlastní selhání.

Pak slyším takové věty jako: vidíš, co jsem dokázal bez tebe... Chápu to z lidského hlediska. Lidé si potřebují stále něco dokazovat, pohárek ze závodů je pro ně mnohdy víc než to zvíře.

Přes všechny naše snahy (a nejen naše) se jezdectví zhoršuje, to české umírá úplně. Já pak celou sezónu koukám na ty bolavé a vyhořelé koně o kterých si majitelé myslí jak se mají dobře a zase nevím co s tím. Cítím se z nějakého zvláštního důvodu zodpovědný za ta zvířata. Nevím proč.

Koňská duše je obrovská věc a vždy se ti ten kůň vydá naproti když o to budeš stát. Vždy se s tím dá něco dělat. Jen lidi musí chtít.

Odpovídáte X

26.10.2017 (21:00) Odpovědět # X
Adam E-mail

vaclav reaguje:

2.11.2017 (16:20)X

Ahoj náčelníku. Buď jen opatrný kam a koho pošleš.

Odpovídáte X

Strana 1 / 10, celkem 300 příspěvků  Další → RSS
Kniha od BlueBoard.cz