SCREENING AUTISMU
Pro zájemce : pro z vás, kdož by jste měli zájem , mám k dispozici přeposlané od pí. PhDr.Dany Krejčířové / dětský klinický psycholog, Thomayerova nemocnice Praha/ dva typy screening. nenáročných testů , které jsou určeny pro pediatry - při podezření na případnou přítomnost autismu , pervazivní vývojovou poruchu.. Jde o testy , kde jsou i otázky pro rodiče = spolupracující test rodiče a lékaře. Jedná se o test CHAT a verzi SAB-2. V případě zájmu mi prosím dejte vědět, ráda přepošlu.
Téma: OČKOVÁNÍ a PORUCHY VÝVOJE
-přeposílám odpověď od APLA Praha - Phdr. K.Thorová, kterou obdržela jedna z maminek ( a to pí. PopovičovaPavlina@seznam.cz ; na tomto e- mailu je k dispozici všem, kdož se s ní budete chtít spojit a popovídat si více ).
V případě autismu a nestandartních reakcí na očkování doporučuji obrátit se na specializované ambulance do FN Motole( Praha5); kde můžete své dotazy konzultovat např. v Centru komplexní péče ; v Motole funguje i dětský psychiatr. Telefon. číslo na Centrum komplexní péče pro děti s poruchami vývoje ( pavilon č. 15) je 224 433 791, vedoucím pracoviště je Mudr. M. Kašparová. Pracoviště se zaměřuje na problematiku dětí s různými postiženími, především kombinovanými vadami, aby pokud možno byly co nejlépe naplňovány " zvláštní potřeby " dítěte a jeho rodiny. Hlavní je zejména individuální přístup ke každému dítěti a jeho specifickým potřebám, na základě stanovené diagnózy je pak vytvořen individuální program terapeutické a rehabilitační péče. Péče v sobě zahrnuje i oblast sociální, spec. pedagogickou apod, je tudíž ucelená a dítě je dlouhodobě sledováno.
Dále : speciální ambulance pro očkování dětí s neobvyklými reakcemi po očkování + pacienti s chronickými onemocněními ( neurologičtí, hematologičtí, onkologičtí, pacienti s poruchou imunity, s těžkými alergiemi a autoimunitními nemocemi) - telef. číslo o možnostech vyšetření : 224 433 710 až 3714, vedoucím lékařem je Mudr. J. Škovránková
Kdo se budete chtít spojit přímo s pí. Phdr.K Thorovou, zde je kontakt : email: thorova@apla.cz,www.praha.apla.cz nebo telefonické spojení : 235 302 111.
Při rozhovoru s jednou maminkou jsme narazily na "Landau- Kleffnerův syndrom" , který se může zaměnit s pozdním výskytem autismu. Jakže to tedy je?
Tento syndrom je poměrně vzácný a na rozdíl od PAS je vyléčitelný medikací. Dítě jde norm. vývojem,... a náhle nastane regres - dojde ke ztrátě řeči, následně tedy to poznamenává i soc. vztahy, což zdánlivě může připomínat pozdní vývoj autismu. Ale ale na rozdíl od PAS zde NEJSOU doprovodné projevy, a hlavně HRA ZŮSTÁVÁ, což je klíčový rozpoznávací moment. Dále je na EEG nález, což u PAS rovněž není.
A ještě jeden poznatek : mamince jednoho dítěte byla mylně diagnostikována ADHD místo AS, protože je zde mnoho podobných znaků rovněž, hl. hyperaktivita, výbušnost, nesoustředěnost, přecitlivělost na podněty....Opět : je zde jeden zásadní rozpoznávací moment : u ADHD - se dítě nesoustředí na nic, i kdyby chtělo, nelze to vůlí dosáhnout. Naopak u AS - tam JE prvek soustředění se = JEDEN zájem, oblast, na který dítě „upíná" svou pozornost . ...
Tak toliko málo z chytrých hlav, které tohle vše ví a kterým naslouchám na přednáškách.... a já díky nim to předávám i vám....