Nápověda pro psaní příspěvků.

Smazání příspěvku

Jako autor příspěvku si můžete nechat poslat odkaz pro smazání příspěvku na svůj email (pokud jste ho uvedli)

Jako správce knihy můžete smazat příspěvek zadání loginu a hesla do BlueBoard.cz

Login:
Heslo:
18.4.2013 (07:17) Odpovědět # X
Verka Skorcova E-mail

Tomáš Mrózek reaguje E-mail:

18.4.2013 (13:42)X

Dobrý den

Bengálské kočky se řadí do kategorie aktivních plemen jako i mnoho dalších. Např. Mainská mývalí, Kočka domácí, Sibiřská, Norská lesní, Egyptská atd. Ale i mezi těmito jednotlivými plemeny budou jistě rozdíly v jejich pohybových aktivitách, nejsou to však plemena středně aktivitní, nebo nevyžadující téměř žádný pohyb. Aktivní plemena si rády hrají, skotačí, a potřebují více pohybu ve chvíli, kdy nespí, nebo neodpočívají. I Bengálka je stejná jako každá jiná kočka, větší část dne (24hodin) prospí nebo odpočívá. Při vašem příchodu domů vás ale přiběhne přivítat, rády se mazlí, asistují v koupelně, když člověk bere koupel, sprchuje se, nebo si čistí zuby, všechno je zajímá a jsou více zvídavé, než plemena středně aktivní, nebo plemena nevyžadující téměř žádný pohyb.

Prostor bytu (nebo i části bytu) jim však k jejich spokojenosti a štěstí naprosto dostačuje. Je potřeba počítat že Bengálka bude šťastná, pokud si její majitel najde čas na hru s mávátkem, míčkem a podobně a bude moci trávit s vámi čas po vašem příchodu domů. Každá kočka bude nadmíru spokojená a vděčná za škrabadlo, v případě Bengálů čím bude větší tím lépe.

Odmění vás za něj nevídanými akrobatickými kousky a stejně tak pohled na spokojeného, odpočívajícího malého leoparda ve vyšších patrech místnosti je okouzlující.

K vaší druhé otázce.

Nemyslím si, že by byla v česku běžná kastrace koťat ve třech měsících věku. Je jen velmi málo veterinářů, kteří poskytují tento zákrok a většina vet. lékařů také kroutí hlavou při tomto dotazu. Běžnou praxí kastrovat koťata před příchodem do nových domovů je v Kanadě, USA a některých dalších zemích. V těchto zemích také absolvovali stáže veterináři schopni provádět tento zákrok. Mate pravdu, kastrování před pohlavní dospělosti způsobí, to co uvádíte.

Navíc zákrok v takto mladém věku před odchodem do nového domova, je díky menším proporcím těla a orgánu pro kotě více rizikový. Ale jsem v Čechách a musíte se na celou situaci podívat z obou stran.

Každému kdo předává své vypiplané kotě novým majitelům, záleží na tom, zda kotě bude mít dobré podmínky ve svém novém domově, dostatek péče, lásky a aby nestrádalo. Mnozí zájemci nedodrželi v případě jiných dohody a smlouvy, ale to by nebylo to nejhorší. Jsou případy, a je jich popsáno mnoho i na internetu, kdy se chovatelé dověděli, že jejich kotě, kočka, kocour skončilo u množitele, který absolutně nedodržuje žádná pravidla o zacházení s chovným zvířetem, jsou drženi v nevyhovujících prostorách a podmínkách, není jim poskytována dostatečná zdravotní péče, kočky jsou neustále v březí bez možnosti regenerace a odpočinku, koťata množitelů jsou odebírána matkám a odesílaná do nových domovů v polovině doby potřebné pro přirozený vývoj kotěte u své kočičí mámy atd. Je pak k zamyšlení chovatele jak postupovat a této situaci předejít.

Možná mi budete moci poradit lepší způsob, ale my máme připraveny možnosti dvě.

1) Kotě předat novým majitelům nesterilizované a dopřát mu přirozený vývoj.

Úhrada ceny kotěte by ale musela být navýšená o částku za chovnost (zálohu), kterou se jako prodávající smluvně zavážeme vrátit kupujícímu, ve chvíli kdy bude zvíře sterilizováno a pokud nebylo do té chvíle použito k chovu.

2) Druhá možnost je sterilizovat kotěte před jeho odchodem od nás.

Jak na toto budu reagovat zájemci o kotě nebudu předjímat, je však zřejmé co bude pro nás přijatelnější a co uvítáme raději. Dle i tohoto kritéria budeme jistě vybírat nové domovy naším koťatům.

I když jen stručně, snad se mi podařilo vysvětlit tuto problematiku a chápete nás.

Ale vždy se dá hledat cesta a řešení.

Vanda reaguje:

19.4.2013 (13:06)X

Dobre odpo,musím dát za pravdu paní Věře. najít např. Habešanku nekastrovanou ( z domova jdou ve 12 týdnech) v ČR nelze,tak jsme ji nakonec koupili v Bavorsku.Nehodláme zakládat chov ani legální a kastrovat budeme až na doporučení zvěrolékaře.Chápu obavy chovatelů,ale proč bychom kupovali kočku ,kteŕa NIKDY nebude vypadat jako jejich krásný otec a

matka po předčasné kastraci ? Proč není ilegální chov zde zakázán? O to by měl svaz chovatelů usilovat!!!!!! Přeji vašim bengálkám solidní a milující majitele,Vám taktéž

Martina reaguje E-mail:

27.5.2013 (17:03)X

Dobrý den, dovolím si malý komentář k reakci paní Věry a paní Vandy:

- přestože názory na časnou kastraci se různí a i mnoho veterinářů s tímto zákrokem nesouhlasí nebo s ním nemá zkušenosti, ve Spojených Státech a v Kanadě se takto kastruje 90% psů i koček a i v mnoha zemích západní Evropy se tento zákrok provádí běžně, nejedná se tedy v žádném případě o "specialitu České republiky". Přestože v souvislosti s časnou kastrací koluje mezi lidmi mnoho pověr a předsudků, žádné s tím související zdravotní komplikace nebyly ve skutečnosti prokázány a i tvrzení, že taková kočka nebude "NIKDY" vypadat jako její krásní rodiče je značně přehnaná.

- nevím, co má paní Vanda na mysli pod pojmem "ilegální chov", ale chov zvířat bez PP ilegální není, je pouze z chovatelského hlediska nežádoucí a nevím o žádné zemi, kde by byl zakázaný

- smluvní dohoda mezi chovatelem a kupujícím je věc jedna, vymahatelnost takové smlouvy v případě jejího nedodržení je věc druhá. V Německu je legislativa postavena tak, že pokuta za nedodržení smlouvy je poměrně snadno vymahatelná, takže jen málokdo si dovolí smlouvu nedodržet. V České republice je bohužel situace trochu jiná. Porušování či obcházení zákonů je téměř národním sportem a naopak vymáhání pokuty by v mnoha případech znamenalo vleklý soudní spor s nejistým výsledkem. Kromě toho, ze zkušeností mých i jiných chovatelů musím smutně konstatovat, že z většiny zájemců o nekastrovaného mazlíka se skutečně vyklubali podvodníci

Tomáš Mrózek reaguje E-mail:

8.6.2013 (22:31)X

Moc děkuji Martinovi za reakci a komentář.

Napsat lépe bych to nesvedl.

Jen bych doplnil, že k časné kastraci se názory různí i mezi chovateli.

Jedni jsou názoru, že by se báli vypiplané tříměsíční kotě kastrovat z důvodů rizik s každým chirurgickým zákrokem spojenými. A raději volí cestu prověřování a zjišťování informací o zájemcích, kterým mají dát kotě k dispozici.

Pak jsou další, kteří tvrdí:

Všichni dlouholetí chovatelé, kteří nekastovali koťata před odchodem do nových domovu, podvedeni nakonec byli. Je jen otázka času, kdy vás někdo podvede.

Nejhorší představa není, že by člověk mohl být sám podveden, ale představa jak bude s kočkou (kocourem) zacházeno, a za to nese odpovědnost opět sám chovatel.

Odpovídáte X

Zpět do knihy

Kniha od BlueBoard.cz