Nápověda pro psaní příspěvků.

Smazání příspěvku

Jako autor příspěvku si můžete nechat poslat odkaz pro smazání příspěvku na svůj email (pokud jste ho uvedli)

Jako správce knihy můžete smazat příspěvek zadání loginu a hesla do BlueBoard.cz

Login:
Heslo:
18.12.2014 (09:44) Odpovědět # X
Milan Krešl E-mail

Antar reaguje:

18.12.2014 (22:56)X

Díky za příspěvek. Takové výhybky také existovaly, takže je možné, že na domě Slezská 112 opravdu nebylo žádné návěstidlo. Ale pak se nabízí otázka, k čemu tam tedy ta konzolka byla. Je evidentní, že to s trolejbusy souvisí. Taková místa jsem v Praze našel ještě tři a všude byla prokazatelná existence výhybky.

Navíc existence návěstidel signalizujících polohu trolejové výhybky je doložena např. už z roku 1938 na Bořislavce, dále na Malvazinkách ve smyčce atd. Přikládám dva snímky z 50. let:

http://www.trolejbusyvpraze.net/Trolejbusova_archeologie/Chuchle/skrin_vyhybka_srovnani.jpg

http://www.trolejbusyvpraze.net/sklad/vyhybka_voz_orionka.jpg

První snímek je srovnání ovládací skříňky nalezené v ulici Svornosti s podobnou, která byla umístěna na trakčním sloupu na křižovatce ulic Žitná a Štěpánská (od Karláku). Všimněte si té vodorovné podlouhlé krabice nad skříňkou na sloupu asi 4 m nad zemí, otočené proto přijíždějícímu trolejbusu.

Na druhém snímku z okolí vozovny Orionka je vidět i tvar této vodorovné podlouhlé skříňky z boku (opět na trakčním sloupu 3,5 až 4 m nad zemí, po převěsu vede kabel k výhybce). Je vidět, že směřuje proti směru, kterým by přijížděl trolejbus od Benešovské. Do takové skříně by se klidně vešly dvě lampy vedle sebe, které by prosvětlovaly např. skla se symbolem dvou šipek, a tím návěstily polohu výhybky. Co jiného to může být?

A nemohlo něco takového přece jen být na křižovatce Slezská - Kolínská?

Odpovídáte X

Zpět do knihy

Kniha od BlueBoard.cz