Nápověda pro psaní příspěvků.

Smazání příspěvku

Jako autor příspěvku si můžete nechat poslat odkaz pro smazání příspěvku na svůj email (pokud jste ho uvedli)

Jako správce knihy můžete smazat příspěvek zadání loginu a hesla do BlueBoard.cz

Login:
Heslo:
Návštěvní kniha
Jméno
Heslo (?)
E-mail
Home
Vzkaz
[ ? ]
  Opište:
Strana 1 / 30, celkem 300 příspěvků  Další → RSS
13.2.2019 (12:42) Odpovědět # X
Marie E-mail

Kaven reaguje E-mail:

13.2.2019 (13:28)X

Uložení kůže - pokud byla opravdu celu dobu v mrazu, tak jí to nevadí. Tady bych ale tipnul že se do ní občas opíralo sluníčko, takže rozmrzla, pak zase zmrzla atd. Tohle mohlo způsobit padání chlupů, ale kůži to nepoškodí a není to důvod proč to nakonec tvrdne.

Že kůže plesniví bude způsobeno jen tím, že byla dlouho v teple a vlhku, a možná na ní taky zůstaly nějaké zbytky mazadla nebo kvasícího těstíčka. Plíseň udělá na kůži černé skvrny, ale kůži jako takovou taky nepoškodí (nebo teda ne hned). Takže to sice není hezké, ale mechanickým vlastnostem kůže to nevadí.

No a teď proč to tvrdne. Tak v místech bez chlupů to velmi rychle vysychá (chlupy vysychání brání), a je možné, že mezi dvěma měkčeními vám to prostě kompletně vyschlo. Měkčení totiž má vliv je na kůži, která je skoro - ale ne úplně - vyschlá. Když je úplně mokrá, tak je měkčení zbytečně, a když už je suchá, tak taky. Vy musíte trefit tu správnou chvíli, a tipuju že díky nerovnoměrnému schnutí kůže (protože někde chlupy jsou a někde ne) jste ji propásla.

Co bych zkusil - strčte nějaký uschlý cíp kůže do vody, a nechte ho tam aspoň hodinu aby změknul. Pak ho jenom v ruce propněte všemi směry (měl by začít světlat). Pak ho dejte k topení, ale buďte poblíž a každou chvíli to berte do ruky a propínejte. Když uvidíte že propnutá kůže světlá, tak je to na dobré cestě. Speciální péči tomu věnujte když už kůže vypadá že bude za chvilku suchá. Jestli takto nakonec získáte suchou měkkou kůži, tak vaše chyba byla určitě v měkčení. Ale uznávám, že měkčit kůži, která je z části chlupatá a z části ne, je blbý, protože vždycky schne nerovnoměrně. Je tomu pak potřeba věnovat hodně péče.

Odpovídáte X

9.2.2019 (13:16) Odpovědět # X
Marie E-mail

Kaven reaguje E-mail:

9.2.2019 (17:33)X

Zdravím. Padání chlupů nemusí být úplně vaše chyba, záleží taky na zdravotním stavu zvířete a na tom, co se s kůží dělo předtím (jestli se nezapařila nebo dlouho neležela atd.). U těchto malých zvířat bych možná i kvasil kratší dobu, i když to je potřeba vyzkoušet.

Doporučuju činění dotáhnout do konce, i když ty chlupy padají. Pokud kůže samotná bude nakonec přiměřeně měkká, tak to znamená že proces činění jste udělali dobře, jen se příště musí opatrněji na ty chlupy. Pokud to měkké nebude, tak mi napiště váš postup, a třeba přijdem na to v čem byla chyba.

Mazání - to je v pořádku, to má být hodně tekuté, není to mazatelné jako třeba máslo. Jsou to víceméně malé kapičky tuku ve vodě. A v té vodě jsou proto, aby jim to usnadnilo pronikání do kůže. Prostě na vyždímanou kůži nanesete tuhle žloutkovou směs a necháte to do druhého dne zabalené, to je celé. A potom samozřejmě zvolna sušit a při tom měkčit.

Marie reaguje E-mail:

10.2.2019 (17:39)X

OK, díky moc! Teď už kožka osychá chlupem nahoru, zítra ji otočím a začnem měkčit.

Chlupy před činěním nepadaly, tak uvidíme. Zvíře bylo absolutně zdravé a v dobré kondici - aspoň co mohu soudit z toho, že jsme kuňáka pitvali a jediné, co jsme našli, byla natržená játra a proražené srdce (našli jsme ho na krajnici, musel umřít okamžitě po srážce s autem).

Dám vědět, jak činění dopadlo :-)

Odpovídáte X

2.1.2019 (15:26) Odpovědět # X
Telecí kožešinka E-mail

Kaven reaguje E-mail:

2.1.2019 (20:18)X

Zdravím. Kamenec by měl fungovat. Neříkáte jak velké to tele bylo, ale dal bych aspoň dvojnásobné množství kamence než na ovci, možná i trojnásobné (tj. tři jogurtové kelímky směsi). A nechal bych to činit 14 dnů, tj. dvakrát tak dlouho než ovci. Ale střílím to od oka a nemůžu zaručit že se to povede; rozhodně se tím kůže ale nepoškodí.

Telecí kožešinka reaguje E-mail:

2.1.2019 (22:20)X

Dobrý večer, děkuji za Vaší odpověď.

Velikost kožešiny zatím neznám, ale jsem ráda, že by to kamencem mohlo jít. Délku činění pak zkusím prodloužit na 3 týdny.. Snad se zadaří. :)

Odpovídáte X

16.12.2018 (18:41) Odpovědět # X
Fatima E-mail

Kaven reaguje E-mail:

16.12.2018 (19:25)X

Zdravím. Jediné co můžete udělat je vyvěsit to někam ven, třeba i na několik týdnů (ale ať na kožešinu neprší!). Benzín se rychle odpařuje, a až se odpaří, tak by to nemělo být cítit.

Odpovídáte X

27.11.2018 (08:24) Odpovědět # X
Anička

Kaven reaguje E-mail:

27.11.2018 (09:05)X

Zdravím. Sušení se přehnat nedá. Pokud je kůže nakonec tvrdá, tak jste buď nedostatečně vyčinili, a nebo nedostatečně měkčili (natahovali při schnutí). Napravíte to tak, že kůži znovu namočíte (tak, aby byla úplně nasáklá), a uděláte znovu všechny kroky počínaje tím nedostatečným.

Nevím jakou metodu činění jste použili. Pokud kvašení, tak je velké riziko že při druhém pokusu to už pustí chlupy. Pro druhý pokus činění je asi nejlepší kamenec. Pokud jste používali kamenec už předtím, tak ho tam teď zkuste dát víc a nechat to činit déle.

No a potom měkčit. Čím lépe je kůže vyčiněná, tím méně práce to měkčení potřebuje, ale nějaká tam bude muset být vždycky. Nejdůležitější doba pro měkčení ke ve chvíli, když je kůže ještě vlhká, ale za chvilku už nebude. Taková ta poslední fáze předtím než to úplně uschne. Právě tehdy měkčení působí - ne dřív ani později. A je nutné kůži skutečně propínat, aby se vlákna kůže hýbala.

Pokud si nejste jistí a jste ochotní tu kůži obětovat, tak ji rozřízněte na několik kusů, a zkuste znovu namočit a dovyčinit jen jeden z nich. Máte možnost si na tom kusu ozkoušet v čem byla předtím chyba. A až na to přijdete, tak dočiníte zbylé kusy.

Anička reaguje:

27.11.2018 (10:28)X

Dobry den, dekuji za odpoved.

Nevim jestli jsem vas spravne pochopila. Namocit a zopakovat vsechny kroky? Nebo jen to suseni a potahovani? Cinili jsme dle navodu s kamencem. Je to par tydnu, uz u nas mrzne, takze jsme nesusili venku, ale uvnitr, na susaku na pradlo. Potahovali jsme pres operadlo zidle cca jednou za hodinu behem dne. Pak pres noc ne (to jsme spali) a to byla asi ta chyba, rano byla kozesina sucha a tvrda.

Kaven reaguje E-mail:

27.11.2018 (10:45)X

Pokud bylo vyčiněno dostatečně, tak stačí zopakovat to sušení a měkčení. Pokud ne, tak je potřeba zopakovlastní činění (v kamenci) a následné sušení+měkčení.

Podle toho popisu to vypadá na chybu v tom měkčení - ta správná chvíle, kdy je kůže tak akorát suchá a měkčení je nejdůležitější, nastala v noci, kdy jste ji propásli. Tak teď můžete kůži namočit tím, že na ni třeba přes noc položíte mokrý hadr a zabalíte ji. Tím se namočí jen kůže a srst zůstane suchá, takže to pak bude rychleji schnout. Při měkčení pak sledujte jestli kůže zřetelně bělá ... protože to by měla. Když při propnutí kůže bělá, tak to znamená, že se měkčí.

Odpovídáte X

25.11.2018 (13:32) Odpovědět # X
Ivana Žitníková E-mail

Kaven reaguje E-mail:

25.11.2018 (16:00)X

Zdravím. Obávám se že to už je nevratné. Může to být následek způsobu vyčinění (např. po činění kyselinou se to stává často), a nebo uskladnění (např. pokud kůže často vlhne a zase se susší, a nebo leží dlouhodobě nekde, kde se přehřívá). Je to jeden z nešvarů které mají levné polské kožešiny.

Pokud je kůže na ohybu lámavá, tak to můžete zkusit vylepšit namaštěním - z rubové strany kůži pomocí hadru nebo houbičky natřete něčím mastným (třeba kuchyňským olejem) a necháte to vstřebat. Kůže mastnotu vsákne dovnitř a na omak mastná nezůstane, a vylepší to její pružnost.

Pokud je kúže ale velmi křehká a snadno se trhá, tak tam už není pomoci. Např. po tom činění kyselinou zbytky kyseliny zůstanou v kůži. Zasucha působí velmi pomalu, ale působí, a kůži postupně rozežírají. Jakmile jsou vlákna v kůži hodně rozložená, tak se kůže začne rozpadat, a není nic, co by se proti tomu dalo dělat.

Odpovídáte X

3.11.2018 (08:20) Odpovědět # X
Anna E-mail

Kaven reaguje E-mail:

3.11.2018 (08:33)X

Dával jsem na jednu kůzlečí kůži 1/3 malého jogurtového kelímku kamence, a k tomu 2x toli soli; pro jistotu můžete dát trochu víc. No a kůži dáte do přiměřené nádoby a nalijete tolik vody, aby kůže byla úplně ponořená (a ne víc). Jen je prostě potřeba vybrat přiměřenou nádobu, nějaký tak akorát velký lavor. Snaha je mít tam vody co nejmíň (aby byla větší koncentrace), ale kůže v tom nutně celá musí být namočená.

Odpovídáte X

31.10.2018 (09:15) Odpovědět # X
Hana B. E-mail

Kaven reaguje E-mail:

31.10.2018 (09:40)X

Tak sušení - kůži přehodíte přes nějakou tyč masovou stranou nahoru a necháte schnout. Doporučuju předtím masovou stranu dobře posypat solí. Pokud budete takto sušit kožešinu které nemají vypadat chlupy, a teď na podzim, tak doporučuju vždycky po pár dnech se na to podívat a sůl dosypat. A mít to někde, kde není vlhko a proudí tam vzduch, ale zase ne u topení, tam by to mohlo začít hnít. Chcete to usušit co nejrychleji.

No a nebo budete jenom solit - takže na masovou stranu nasypete opravdu hodně soli (30 - 50% její váhy), zabalíte, a necháte někde pokud možno v chladu. Bacha, poteče z toho hnusná voda, takže není dobré si to takto uložit do obýváku.

Taky můžete nejdřív takto nasolit, nechat to pár týdnů aby voda vytekla, a pak to rozložit a nechat uschnout.

bunda reaguje:

31.10.2018 (18:28)X

Když jsem získal svou první kůži z daňka(byly vlastně dvě),tak jsem každou nasolil jedním kilem soli,složil a následně pověsil na kus prkna v místnosti,kde byla teplota,jaká byla venku.Asi po roce jsem si na kůže vzpomněl,obě byly absolutně v pohodě akorát mi nějaký tvor sebral,či sežral spárky,čili nožičky.Myslím si,že se solí se nemusí šetřit.

Odpovídáte X

3.10.2018 (19:46) Odpovědět # X
thatewin E-mail

Kaven reaguje E-mail:

3.10.2018 (20:05)X

Olej normální kuchyňský, třeba řepkový. Kyselina - já to znám jenom pro praní vlny, a to se používá roztok sírové nebo chlorovodíkové, a krátkodobě při vysoké teplotě (var, nebo těsně pod varem). To se s kožešinou samozřejmě nedá použít. Možná by stejný efekt mělo pokud bys kůži v kyselině vysloveně činil. Návod mám tady - http://www.kozeluzstvi.cz/cineni/cineni-kyselinou-piklovani.html , ale nikdy jsem to nedělal.

Odpovídáte X

28.9.2018 (12:20) Odpovědět # X
thatewin E-mail

Kaven reaguje E-mail:

28.9.2018 (15:34)X

Ahoj. Obávám se že trochu zklamu.

1) Pokud je venku vlhko, tak kůže bude vlhnout bez ohledu na to čím je namazaná. Asi nejlépe vodě odolné mazadlo je směs včelího vosku a oleje (roztavit a smíchat, natírat zastudena na +- suchou kůži; poměr musí být takový, aby se to za studena dalo mazat). Ale ani to není stoprocentní, a kůže nakonec stejně zvlhne. Kožešina je na to navíc náchylnější, protože mazat se dá jen z jedné strany.

2) Jedině vyčesat. Dokonce ani když máš jenom samotnou vlnu a pereš jí (aby pak byla třeba na předení), tak části s větším množstvím sena se musí vyhodit. Průmyslově se to dělá tak, že se vlna namočí to roztoku kyseliny, která rostliné nečistoty rozruší (takže se nakonec rozdrolí a vyklepou), ale vlnu ne. Jenže doma se to dost dobře dělat nedá, nebo aspoň nezmám nikoho kdo by to dělal.

Odpovídáte X

Strana 1 / 30, celkem 300 příspěvků  Další → RSS
Kniha od BlueBoard.cz