Nápověda pro psaní příspěvků.

Smazání příspěvku

Jako autor příspěvku si můžete nechat poslat odkaz pro smazání příspěvku na svůj email (pokud jste ho uvedli)

Jako správce knihy můžete smazat příspěvek zadání loginu a hesla do BlueBoard.cz

Login:
Heslo:
GuestBook
Jméno
Heslo (?)
E-mail
Vzkaz
[ ? ]
 
  Opište:
Strana 1 / 12, celkem 111 příspěvků  Další →
9.2.2019 (21:19) Odpovědět # X
honza E-mail

AmarokCZ reaguje:

10.2.2019 (00:02)X

Omlouvám se, ale nějak jsem nepobral co bylo smyslem Vašeho příspěvku.

Odpovídáte X

4.3.2018 (18:15) Odpovědět # X
Pavel E-mail

AmarokCZ reaguje:

4.3.2018 (23:17)X

Nenapadá mě nic jednoduššího než tím tlačítkem spínat malé relé (v pouzdře SIL) a tam, kde byl původně spínač zapojit kontakty toho relé.

Pavel reaguje E-mail:

5.3.2018 (07:16)X

ano, asi to tak udělám, jinak mi zbývá jen koupě drahého impulsního relé MR-41

Odpovídáte X

4.3.2018 (09:01) Odpovědět # X
Pavel E-mail

AmarokCZ reaguje:

4.3.2018 (16:20)X

Nevím, jestli chápu dotaz: jde o to, že by mělo být tlačítko zapojeno jedním vývodem na kladný pól napájecího zdroje? Pokud ano, tak to bohužel nejde.

Odpovídáte X

17.12.2017 (17:12) Odpovědět # X
kodl E-mail

AmarokCZ reaguje:

18.12.2017 (09:39)X

Ano, teoreticky to je možné, ale nezkoušel jsem to (nemám tak rychlý osciloskop), takže je otázkou, jak se to bude chovat. Neočekávám však, že by to mělo dělat něco neobvyklého.

Odpovídáte X

31.12.2016 (22:13) Odpovědět # X
PM E-mail

AmarokCZ reaguje:

1.1.2017 (11:11)X

Zdravím, s MOSFETem na kladném potenciálu jsem návrh samozřejmě začínal, ale nakonec jsem došel k něčemu jinému, protože jsem se nedobral k tomu, že by takové zapojení bylo nějak extra stabilní.

PM reaguje E-mail:

1.1.2017 (16:21)X

Ano, rozumím, udělám to přesně dle Vaší schémy; jen jsem to zkusil, kdyby náhodou...

Ještě jednou moc děkuji!

Odpovídáte X

28.10.2016 (20:53) Odpovědět # X
Jiří

AmarokCZ reaguje:

28.10.2016 (22:55)X

K předchozí odpovědi: placebo u drahých aparatur je jasná věc. Mě osobně moc drahých aparatur nezaujalo. Nejlepší repro co jsem kdy slyšel mělo pořizovací cenu kolem 5 tis. a borec co to měl doma tvrdil, že mu tam jezdí lidi, co mají doma aparatury za stovky tisíc a jsou nasraní jak jemu to hraje... :-D

USB nemá moc smysl komentovat - je to na napájení počítačové techniky a ne na audio. Když už to využívat na audio, tak jedině s vlastním napájením a napájecí žílu od PC přerušit.

Jde-li o sluchátka, tak jsem pokukoval po možnosti je s někým začít vyrábět, ale narazil jsem jen na hromadu keců a následně jen mrtvé brouky. Osobně si taky myslím, že co zvládne vyrobit kdokoliv jiný zvládnu i já, ale ne vždy na to mám chuť a čas. V případě sluchátek čas i chuť byla a hlavně byla motivace - udělat něco lepšího než řada Lambda a to se určitě povedlo. Investice by podle mě nebyla tak velký problém - většina výroby se dá (minimálně z počátku) outsourcovat, STAX to nedělá jinak (oni sami toho moc neumí - mají know how a lidi na finální montáž, samotná firma je navíc na můj vkus dost primitivní - taková manufaktura).

Jiří reaguje:

29.10.2016 (00:40)X

S tím nápadem na výrobu těch elektrostatických sluchátek to bylo spíš takové laškovní špičkování, i když na každém šprochu pravdy trochu. Takže popravdě řečeno, docela mi to uvízlo v hlavě, a hned tak ji asi tenhle brouk neopustí. No, nechám ho tam chvíli rejdit, co to udělá. A třeba nechcípne, takže to nakonec nebude mrtvý brouk (což teď nejsem schopen posoudit), a časem se Vám ozvu. Mnohdy bývají největším zádrhelem ty obchodní záležitosti. I když dnes je zase trošku jiná doba, takže díky internertu se dostaly na světový trh různé skorogarážové asijské firmy a prodávají (ve srovnání s obdobným) docela levné, ale přitom poměrně kvalitní audio zařízení, které by jinak neměly peníze na drahé promo články a reklamu v časopisech.

S tím USB to tak bylo uděláno - odpojeno ve zvukovce, přidán kabík s konektorem na externí zdroj. V jiném případě experimentátor přerušil příslušný drát ve FireWire kabelu, ze kterého byla zvukovka napájená (pak ale zjistil že zbytečně, protože měla konektor pro externí zdroj, a v případě jeho připojení automaticky odpojila napájení z FireWire).

Ještě k tomu placebu. Viděl jsem vnitřnosti pár rádoby High End audio krámů za docel dost peněz, a kdyby to šťastní majitelé věděli (oni to ale obvykle vědět radši ani nechtějí - chtějí žít v iluzi, takže je riskantní jim říkat pravdu), do čeho nalili přespříliš peněz, tak by skřípěli zubama. Jenom pěkný, načančaný obal. Inu což, když někdo rád vyhodí peníze za ......, tak jeho věc. Ekonomiku to podporuje. Dalším častým paradoxem je, že do aparatury investují statisíce, do akustiky poslechové místnosti skoro ani korunu. Takže jsem slyšel „sedmimístnou" (cifra začínala minimálně dvojkou) aparaturu provozovanou v místnosti, která vzhledem i akustikou připomínala pitevnu. To pak hraje i o tři řády levnější aparatura lépe, když je v akusticky vhodném prostředí.

AmarokCZ reaguje:

29.10.2016 (11:12)X

Ano, to je věc, co mě šokuje úplně nejvíc. Lidi kupuji bedny a zesilovače za stotisíce a pak to narvou do malého holobytu a chrochtají si jak je to super. Největší blbci jsou ti, co na AVManii píší kraviny typu "rozdíly mezi kvalitou kabelů jsem slyšel i já za zasilovačem" a podobné kraviny. Pokud to tam náhodou znáte, tak vůbec (haha) nenarážím na Pražská hovada s Šeďourem v čele - opravdu větší dementy jsem v audiu nepoznal.

Odpovídáte X

28.10.2016 (14:40) Odpovědět # X
Jiří

AmarokCZ reaguje:

28.10.2016 (15:07)X

Na K701čky bych to nechal tak, jak je to ve schématu, protože na ně to v podstatě je ušité.

Co se týče OLOVA, tak tomu u digitální techniky věřím, ale jednak nejsem zas takový nadšenec, abych stále něco nabíjel a za druhé mám ověřeno, že výrazného zlepšení se dá dosáhnout i použitím speciálních (s rychlou odezvou) integrovaných stabilizátorů napětí bez nutnosti stále něco nabíjet.

Pokud byste něco chtěl napárovat, tak kupte emitorové odpory s vysokou přesností (nebo je ručně napárujte) a výkonové tranzistory napárujte na podobnou charakteristiku. Bude s tím asi dost práce ale pokud to uděláte, tak jsem zvědav na výsledek. Osobně párování dělám jen výjimečně, protože podle mě nemá moc vliv - to horší jsou věci na digitálu (třeba ten jitter).

Jiří reaguje:

28.10.2016 (20:15)X

Odpory nebude problém napárovat - mám slušné kvantum odporů různých hodnot, takže bude z čeho. U tranzistorů to bude horší. Nemám už měřič - kdysi při povodních vzala voda sebou část měřícího parku, a něco už jsem neobnovoval. Mrknu se u známého, jestli něco má. Ev. bych mohl zkusit zabrousit do laboratoří na „místo činu", kde mi kdysi lili do hlavy ty „elektronové" vědomosti - tam by snad taky mohlo něco být, akorát už tam nemám nějaké přímé kontakty (příslušní profesoři už důchodcují), takže by se to muselo přes ně nějak zařídit. Nebo bych musel vytvořit nějaké improvizované měřící zapojení - to by byl ale dost velký opruz :-/ .

Možná zkusím vyrobit dvě verze - jednu bez párování, druhou s párovanými součástkami. Stavba té druhé verze bude ale záviset na výše uvedeném. Nechám to až na zimní večery. Pak bych případně dal vědět, jak to dopadlo. Začíná ve mě hlodat tendence časem udělat pro porovnání i tu verzi s OPA627 a BUF634, uvidí se....

Co se týče „olova", tak to nedělám kvůli sobě - z hlediska osobních požadavků na kvalitu reprodukce hudby zas takový „netopýr" nejsem (byť v reprodukci slyším kdeco a kdejaké šustnutí, ale hlavně mi jde o hudbu), i když nějaké minimální požadavky mám, přičemž zrovna teď ale poslouchám hudbu z těch plastových bedýnek u počítače - tak hluboko občas, až často, hlavně z pohodlnosti (kdo má furt vstávat a krmit nenasytné přehrávací přístroje těmi kulatými plackami), jeden klesne. Ale pokud se něco produkuje s tím, že to může jít ven mezi lidi, tak by tam měla být jistá míra odpovědnosti za výstupní zvukovou kvalitu, protože co když to zrovna bude - mimo tu většinu, co to poslouchá z mobilu, atp. - poslouchat nějaký ten „netopejr" na extra aparatuře, kde jsou všechny neduhy nahrávky transparentně slyšet. K tomu bych, trošku „off topic", popsal vlastní zkušenost, že určité procento z těch lidí, co si kupují ty hodně drahé (za šesti až sedmimístně cifry) aparatury jsou docela neslyšící, takže u nich spíš funguje placebo efekt pěkné, naleštěné krabičky, vysoké ceny (to přeci musí být dobrý, když je to tak drahý, ne?!) a hódně „kiloherců" uvedených v parametrech, případně i kousek toho snobismu. Hodiny jsou se schopni hádat, že je zásadně lepší zesilovač, který má harmonické zkreslení 0,02 %, než ten s 0,1%. Rychlost přeběhu, činitel tlumení, a jiné, pro zvuk daleko podstatnější, parametry jim často vůbec nic neříkají. A dnes je výrobci často ani - možná „preventivně" - neuvádějí.

Ještě k tomu „olovu". Když si jeden známý, který do toho šel, přepojil napájení externí zvukovky z napájení přes USB (v tomto případě bylo potřeba udělat u zvukovky nějaké menší HW úpravy) na to „olovo", tak byl v šoku z toho posunu v kvalitě (zvukovka je nižší střední třída - cca 7.000 Kč). USB napájení je zdrojem neskutečného rušícího bordelu. A představa, že to odruší nějaký keramicky kondenzátor „přilepený" na napájení, je naivní, i když dost rozšířená. Filtrace (hlavně u napájení digitálu, a extra citlivé jsou na to AD/DA převodníky) je docela dost velký problém.

Odpovídáte X

27.10.2016 (22:00) Odpovědět # X
Jiří

AmarokCZ reaguje:

27.10.2016 (22:16)X

Zdravím, 6VA bude stačit - malý Odibu byl s podobným (nebo rovnou stejným) trafem. O tvrdost moc nejde, protože to nejkvalitnější se odehrává ve třídě A při menších hlasitostech. Brum by nemusel být problém, protože samotná deska je mu celkem odolná, důležité je napětí trochu vyfiltrovat.

Klidový proud volit dle sluchátek (impedance a citlivosti), možností zdroje, možností chlazení tranzistorů a požadavku na úspornost zesilovače (haha).

Použité tranzistory není z mého pohledu třeba párovat, ale určitě se najdou ti, co nebudou souhlasit.

Rozměr nečárkované verze DPS je 75×76 mm, jinak je to 300 DPI, takže buď tisk na 300 DPI nebo změřit počet pixelů a dělit 11,811.

Odpovídáte X

2.2.2016 (20:11) Odpovědět # X
franta E-mail

AmarokCZ reaguje:

2.2.2016 (20:22)X

Stačí-li to, tak to napíšu obecně: vezme se libovolný vhodný měnič (buď něco s trafem, klasický invertující, nebo SEPIC) a do zpětné vazby se přes odpor "přimíchává" řídící napětí. Je otázkou, jestli má s rostoucím řídícím napětím růst nebo klesat napětí na výstupu. Pokud s řídícím napětím má růst napětí výstupu, tak volit spíše invertující kvůli jednoduchosti zapojení.

franta reaguje E-mail:

3.2.2016 (11:19)X

Pokud jsem správně pochopil, tak stačí použít MC34063 jako Step-Up, není zapotřebí žádný tranzistor pro zvýšení výstupního proudu, a na pin 5 dát dělič 1:4 který z 0-5V (řídící napětí z procesoru ) udělá 0-1,25V. To ale asi nebude stačit, musí být nějaká zpětná vazba z výstupního napětí. Ale jak? S rostoucím řídícím napětím má růst výstupní napětí.

AmarokCZ reaguje:

3.2.2016 (18:22)X

Ne, jednak se musí v případě MC využít invertující zapojení, aby bylo možné zvyšovat a snižovat napětí. A za druhé se odpor zpětné vazby nepřipojí na zem, ale např. na ono řídící napětí. Vše taky dost závisí na tom, zda-li země vstupního, výstupního a řídícího napětí musejí být spojené (pak by MCčko takhle využít nešlo), nebo mohou být pospojované různě (např. zem vstupu spojená s plusem výstupu jak je tomu u invertujícího zapojení u MCčka).

Odpovídáte X

18.9.2015 (18:44) Odpovědět # X
Štěpán E-mail

AmarokCZ reaguje:

19.9.2015 (10:23)X

Dle tohoto schématu (http://amarokcz.wz.cz/img/PS-SCH1.gif) tam není dioda vůbec!

Štěpán reaguje E-mail:

19.9.2015 (13:47)X

Co je potom "D" v http://amarokcz.wz.cz/img/PS-DPS.gif . Promiňte jsem začátečník tak se možná ptám na úplnou pitomost. Díky.

AmarokCZ reaguje:

19.9.2015 (13:56)X

To je dioda, jenže tahle DPS je pro základní variantu. Pro variantu se samostatným napájením se D neosadí a do otvoru, kam by se normálně dioda osadila se připojí kostra (minus). Druhý otvor na DPS (na obrázku ten dolní) zůstane nevyužitý.

Štěpán reaguje E-mail:

19.9.2015 (14:09)X

Děkuji moc, omlouvám se jsem začátečník

Odpovídáte X

Strana 1 / 12, celkem 111 příspěvků  Další →
Kniha od BlueBoard.cz