Nápověda pro psaní příspěvků.

Smazání příspěvku

Jako autor příspěvku si můžete nechat poslat odkaz pro smazání příspěvku na svůj email (pokud jste ho uvedli)

Jako správce knihy můžete smazat příspěvek zadání loginu a hesla do BlueBoard.cz

Login:
Heslo:
28.10.2016 (14:40) Odpovědět # X
Jiří

AmarokCZ reaguje:

28.10.2016 (15:07)X

Na K701čky bych to nechal tak, jak je to ve schématu, protože na ně to v podstatě je ušité.

Co se týče OLOVA, tak tomu u digitální techniky věřím, ale jednak nejsem zas takový nadšenec, abych stále něco nabíjel a za druhé mám ověřeno, že výrazného zlepšení se dá dosáhnout i použitím speciálních (s rychlou odezvou) integrovaných stabilizátorů napětí bez nutnosti stále něco nabíjet.

Pokud byste něco chtěl napárovat, tak kupte emitorové odpory s vysokou přesností (nebo je ručně napárujte) a výkonové tranzistory napárujte na podobnou charakteristiku. Bude s tím asi dost práce ale pokud to uděláte, tak jsem zvědav na výsledek. Osobně párování dělám jen výjimečně, protože podle mě nemá moc vliv - to horší jsou věci na digitálu (třeba ten jitter).

Jiří reaguje:

28.10.2016 (20:15)X

Odpory nebude problém napárovat - mám slušné kvantum odporů různých hodnot, takže bude z čeho. U tranzistorů to bude horší. Nemám už měřič - kdysi při povodních vzala voda sebou část měřícího parku, a něco už jsem neobnovoval. Mrknu se u známého, jestli něco má. Ev. bych mohl zkusit zabrousit do laboratoří na „místo činu", kde mi kdysi lili do hlavy ty „elektronové" vědomosti - tam by snad taky mohlo něco být, akorát už tam nemám nějaké přímé kontakty (příslušní profesoři už důchodcují), takže by se to muselo přes ně nějak zařídit. Nebo bych musel vytvořit nějaké improvizované měřící zapojení - to by byl ale dost velký opruz :-/ .

Možná zkusím vyrobit dvě verze - jednu bez párování, druhou s párovanými součástkami. Stavba té druhé verze bude ale záviset na výše uvedeném. Nechám to až na zimní večery. Pak bych případně dal vědět, jak to dopadlo. Začíná ve mě hlodat tendence časem udělat pro porovnání i tu verzi s OPA627 a BUF634, uvidí se....

Co se týče „olova", tak to nedělám kvůli sobě - z hlediska osobních požadavků na kvalitu reprodukce hudby zas takový „netopýr" nejsem (byť v reprodukci slyším kdeco a kdejaké šustnutí, ale hlavně mi jde o hudbu), i když nějaké minimální požadavky mám, přičemž zrovna teď ale poslouchám hudbu z těch plastových bedýnek u počítače - tak hluboko občas, až často, hlavně z pohodlnosti (kdo má furt vstávat a krmit nenasytné přehrávací přístroje těmi kulatými plackami), jeden klesne. Ale pokud se něco produkuje s tím, že to může jít ven mezi lidi, tak by tam měla být jistá míra odpovědnosti za výstupní zvukovou kvalitu, protože co když to zrovna bude - mimo tu většinu, co to poslouchá z mobilu, atp. - poslouchat nějaký ten „netopejr" na extra aparatuře, kde jsou všechny neduhy nahrávky transparentně slyšet. K tomu bych, trošku „off topic", popsal vlastní zkušenost, že určité procento z těch lidí, co si kupují ty hodně drahé (za šesti až sedmimístně cifry) aparatury jsou docela neslyšící, takže u nich spíš funguje placebo efekt pěkné, naleštěné krabičky, vysoké ceny (to přeci musí být dobrý, když je to tak drahý, ne?!) a hódně „kiloherců" uvedených v parametrech, případně i kousek toho snobismu. Hodiny jsou se schopni hádat, že je zásadně lepší zesilovač, který má harmonické zkreslení 0,02 %, než ten s 0,1%. Rychlost přeběhu, činitel tlumení, a jiné, pro zvuk daleko podstatnější, parametry jim často vůbec nic neříkají. A dnes je výrobci často ani - možná „preventivně" - neuvádějí.

Ještě k tomu „olovu". Když si jeden známý, který do toho šel, přepojil napájení externí zvukovky z napájení přes USB (v tomto případě bylo potřeba udělat u zvukovky nějaké menší HW úpravy) na to „olovo", tak byl v šoku z toho posunu v kvalitě (zvukovka je nižší střední třída - cca 7.000 Kč). USB napájení je zdrojem neskutečného rušícího bordelu. A představa, že to odruší nějaký keramicky kondenzátor „přilepený" na napájení, je naivní, i když dost rozšířená. Filtrace (hlavně u napájení digitálu, a extra citlivé jsou na to AD/DA převodníky) je docela dost velký problém.

Odpovídáte X

Zpět do knihy

Kniha od BlueBoard.cz