Nápověda pro psaní příspěvků.

Smazání příspěvku

Jako autor příspěvku si můžete nechat poslat odkaz pro smazání příspěvku na svůj email (pokud jste ho uvedli)

Jako správce knihy můžete smazat příspěvek zadání loginu a hesla do BlueBoard.cz

Login:
Heslo:
Jméno
Heslo (?)
E-mail
Home
Vzkaz
[ ? ]
 
  Opište:
Strana 1 / 200, celkem 2000 příspěvků  Další → RSS
24.6.2017 (14:55) Odpovědět # X
Dagmar Policarová E-mail

Odpovídáte X

22.6.2017 (19:37) Odpovědět # X
Simona E-mail

Odpovídáte X

19.6.2017 (22:21) Odpovědět # X
Ifča Jelínková E-mail

Odpovídáte X

19.6.2017 (10:15) Odpovědět # X
DendaK E-mail

Milan Bartl reaguje:

22.6.2017 (16:52)X

Dobrý den,

Základní chybou je, že už při přechodu na pevnou stravu nejsou v mnoha případech mladí papoušci učeni na granule. To bývá jeden z důsledků amatérského přístupu a neznalosti problematiky při ručním dokrmování papoušků. Další chybou potom je, že papoušek vybírá ze zrninové směsi pouze nebo hlavně slunečnici. To je výživová chyba. Tuk sice je v organismu potřeba, ale je prospěšný pouze v malém množství. V nadměrném množství tuk škodí – obaluje játra a ledviny, zhoršuje tak jejich funkci a zasytí papouška tak, že on nemá potřebu přijímat jiné druhy potravy, které jsou pro jeho zdraví prospěšné. Granule se dají zvlhčovat, drtit, pokapávat medem apod. Pokud má ale papoušek dostatek slunečnice, nebude nikdy ochoten zkoušet něco jiného. Je třeba snížit množství krmné dávky, uvědomit si, kolik pamlsků papoušek dostává a podle toho stanovovat množství všech ostatních surovin v jídelníčku. Pamlsky se dají také omezit nebo jejich velikost zmenšit. Pro vaši představu má papoušek denně zkonzumovat vyjádřeno v množství asi 5% své hmotnosti. Pokud je nadměrně zásobován větším množstvím potravy, tak cuchá, rozhazuje krmivo kolem sebe a vybírá si jen to, co mu nejvíce chutná. Zneužívá vaší slabé vůle a dostává nad limit krmiva. Nechci tím říci, abyste papouška trápila hladem. Ale, celkové množství zkonzumované potravy na den musí být alespoň 70% z celkové dávky.

Také se množství denní dávky dá rozdělit do několika fází, aby papoušek měl čas a motivaci jednotlivé druhy potravy konzumovat. Ideální krmná dávka pro papouška je třetina ovoce a zeleniny, třetina zrninové směsi a třetina granulí. Fázové krmení probudí v papouškovi zvědavost, co že to má v misce nového a zabaví se tím. Motivuje ho to k dalšímu ochutnávání. Také hra a demonstrace konzumace různých ingrediencí papouška vyprovokuje ke konzumaci. Jídelníček papouška by měl být pestrý.

Granule se dají i mixovat s jogurtem a medem, drtit a posypávat je na to, co papoušek přijímá rád. Nabízejte granule ty, které alespoň zpočátku bral. Určitě se dá najít cesta, jak papouška obelstít a zařadit granule do jídelníčku.

Upravte krmnou dávku, rozdělte ji několik částí, granule nabízejte po celý den v různých formách. Uvidíme, zda si papoušek dá říci.

Napište, jak se věci daří. Budeme pak uvažovat, jak postupovat dále.

Milan Bartl

Odpovídáte X

18.6.2017 (17:10) Odpovědět # X
Jana E-mail

Milan Bartl reaguje:

22.6.2017 (16:01)X

Dobrý den,

prosím pošlete foto papouška - celkové i detail.

Milan Bartl

Odpovídáte X

13.6.2017 (20:48) Odpovědět # X
Lea E-mail

Milan Bartl reaguje:

22.6.2017 (15:59)X

Dobrý den,

Syrová brambora není pro papoušky vhodná. Obsahuje příliš mnoho škrobu. Papoušci se ze škrobem v takové formě v přírodě nesetkají, tedy do jejich jídelníčku nepatří. Rebarbora patří do skupiny rizikových druhů rostlin pro zkrmování. Rebarbora patří do čeledi rdesnovitých. Hlavně pak čepele listů obsahují velké množství kyseliny šťavelové a jedovaté sloučeniny. I když se rebarbora v lidské kuchyni používá, u papoušků patří do skupiny rizikových a jedovatých rostlin společně například s diefenbachií, kalou, oleandrem, tisem atd. Tedy nedoporučuji nabízet papouškům.

Co se týká kostek z meruněk a broskví, je to pro papoušky náramná hračka. I když jadérko kostky obsahuje jedovatý kyanid, je to malinké množství. Papoušek by těchto jader musel zkonzumovat velké množství, aby to bylo pro něj nebezpečné. Pokud tedy papoušek má k dispozici občas nějakou pecku, kterou rozlouskne a jádro zkonzumuje, nemá to pro něj žádný nebezpečný efekt.

Milan Bartl

Odpovídáte X

13.6.2017 (18:18) Odpovědět # X
Hanka E-mail

Milan Bartl reaguje:

22.6.2017 (15:26)X

Dobrý den,

Neuvádíte, jakou značkou krmiva vašeho papouška krmíte. Nicméně malé alexandry můžete krmit klasickou zrninovou směsí pro malé a střední papoušky. Zde jsou odkazy do našeho shopu epapousek, na vhodné zrninové směsi. Můžete si vybrat:

http://www.epapousek.cz/zbozi/57-maly-papousek-delux,

http://www.epapousek.cz/zbozi/84-maly-papousek-special,

http://www.epapousek.cz/zbozi/59-maly-papousek-standard-nove-classic,

http://www.epapousek.cz/zbozi/631-manitoba-big-parakeets-energy,

http://www.epapousek.cz/zbozi/632-manitoba-parakeets-universal,

http://www.epapousek.cz/zbozi/472-teurlings-agapornide-neophema-mixture-229,

Milan Bartl

Odpovídáte X

5.6.2017 (19:01) Odpovědět # X
Veronika sed E-mail

Milan Bartl reaguje:

17.6.2017 (08:46)X

Dobrý den,

budeme věřit, že si rodičovský pár dokáže poradit sám. Dokrmovacích kaší je více druhů. Pro amazoňany je třeba méně energetická dokrmovací směs. Jen pro informaci zde jsou odkazy:

http://www.epapousek.cz/zbozi/48-nutribird-a21,

http://www.epapousek.cz/zbozi/141-kaytee-exact-hand-feeding-all-baby-birds-s-dha,

http://www.epapousek.cz/zbozi/44-zupreem-embrace-rucni-dokrmeni-classic,

na dokrmování mláďat je třeba inkubátor a další výbava. Hlavně potom ale zkušenosti s dokrmováním. Sami se do toho nepouštějte. Můžeme být v kontaktu, rádi vám poradíme. Případně pro přesnější a rychlé informace zavolejte. Hlavně dobře krmte rodičovský pár, nedělejte teď žádné zásadní změny a nechejte papoušky v klidu. Měli by to zvládnout sami.

Držíme palce.

Milan Bartl

Odpovídáte X

2.6.2017 (16:06) Odpovědět # X
Ondřej Krenk E-mail

Milan Bartl reaguje:

16.6.2017 (09:51)X

Dobrý den,

vůbec nevadí, že samička bere vařené vejce v kusech. Já takto předkládám vařené vejce všem svým papouškům. Berou tak vejce nejlépe. Často v době krmení mláďat mizí hlavně žloutek. To vůbec nevadí. Přísun bílkovin touto formou organismus nijak nezatěžuje. Průmyslové nebo po doma vyrobenou vaječnou směs zkuste nabízet třeba s naklíčeným zrnem nebo ovocem. Samozřejmě v teplém období pozor na rychlejšímu podléhání zkažení zbytků těchto surovin.

Těstoviny bych nabízel jen v malém množství. Lepší je do směsi přidat lisovaný tvaroh. Tedy ten drobivý, zbavený přebytečné vody. Dá se koupit běžně v potravinách. Já tento tvaroh běžně nabízím. Mimo chovnou sezónu občas, v době odchovu pravidelně. Třeba přes den nebo přes dva dny.

Ještě další typ: směs vařené vejce natvrdo, nasekané na kusy, vařená rýže, trochu směsi pro hmyzožravé ptáky nebo sušený hmyz a drobně krájená pampeliška. Směs posypete minerálním a vitamínovým přípravkem, nejlépe obsahující vápník a vitamín D3. (tyto doplňky stravy nabízíme v našem shopu epapousek – můžeme konzultovat). Občas přidám i sušenou a jemně drcenou hlívu ústřičnou.

Milan Bartl

Odpovídáte X

28.5.2017 (23:49) Odpovědět # X
Mirek E-mail

Milan Bartl reaguje:

30.5.2017 (08:26)X

Dobrý den,

V případě vaší malé rozely by kyblík s žárovkou už mohl postačit. Je teď teplo a rozelka už je ve fázi opeřování. Žárovka se musí umístit tak, aby příliš nesálala na mládě horko (to se musí zregulovat a vychytat). Ideální je, když je v kyblíku nebo bedýnce více místa, aby rozelka mohla od zdroje tepla odlézt nebo naopak přilézt. Sama si potom reguluje svoji potřebu tepla. Je třeba ale vše pečlivě kontrolovat, aby se prostor kolem mláděte nepřehříval nebo příliš neochladil. Pokud bude vše dobře nastaveno, rozela bude dobře trávit dokrmovací směs a poroste.

Samozřejmě raději bych doporučil pořídit inkubátor do budoucna (jako řešení pro podobné nouzové situace). Připravenost chovatele na takové situace by měla být základním krokem. Vím, že pořízení takového zařízení je nákladnější, ale z pohledu případných odchovů v zavedeném chovu by se na takové zařízení naspořit dalo.

Milan Bartl

Odpovídáte X

Strana 1 / 200, celkem 2000 příspěvků  Další → RSS